ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ՀՀԿ-ի գույքի ու ֆինանսական միջոցների գոյացման օրինականությունը ուսումնասիրելու հարցով
2018թ. նոյեմբերի 2-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ֆինանսական ու գույքային ռեսուրսների ձեռքբերման օրինականությունը պարզելու հարցով:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը վկայակոչել է վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ 20 տարի կառավարող կուսակցություն եղած ՀՀԿ-ի ներկայացրած հայտարարագրերը, որոնցից ակնհայտ էր դառնում, որ ՀՀԿ-ն ունի 3 անգամ ավելի ֆինանսական ու գույքային ռեսուրսներ, որքան ՀՀ-ում գործող մյուս բոլոր կուսակցությունները միասին վերցրած:
Ընդ որում՝ համաձայն ՀՀԿ ֆինանսական ու գույքային միջոցների աղբյուրների ու ծախսերի՝ 2017թ.-ի հաշվետվության՝ կուսակցությանը պատկանող գույքը տեղաբաշխված է ՀՀ բոլոր մարզերում, այդ թվում՝ մարզկենտրոններում, և Երևան քաղաքում:
Այս փաստերը հաշվի առնելով՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ուսումնասիրելու Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գույքային ռեսուրսների ձեռքբերման, ֆինանսական ռեսուրսների գոյացման օրինականությունը:

HCA Vanadzor applied to the RA General Prosecutor to examine the lawfulness of property and financial means formation of the Republican Party of Armenia
On November 2, 2018, HCA Vanadzor applied to Artur Davtyan -RA General Prosecutor- with the question of checking the lawfulness of financial and property resources acquisition of the Republican Party of Armenia.
HCA Vanadzor invoked the declarations presented during the latest parliamentary elections by the Republican Party of Armenia – who had been a ruling party for 20 years – which made it clear that the RPA had thrice as many financial and property resources as all the other acting parties of the RA together.
Moreover, according to 2017 report of the RPA financial and property means sources and expenditure, the property belonging to the party is distributed in all the regions of the Republic of Armenia, including regional centers and Yerevan city.
Taking these facts into consideration, HCA Vanadzor applied to the RA General Prosecutor to examine the lawfulness acquisition of property resources and formation of financial resources of the RPA.