Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների գործունեությունը բնորոշող համաթվերը 2016 թ.
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է ՀՀ իրավապահ մարմինների 2016 թ. գործունեությունը բնորոշող համաթվերը: Այն ներառում է ՀՀ իրավապահ մարմինների կամայականության և ՀՀ Ոստիկանության վստահության համաթվերը:
Հետազոտությունն իրականացվում է արդեն երկրորդ անգամ, և զեկույցում համեմատական վերլուծություն է կատարվել 2015 և 2016 թթ. համաթվերի միջև:
Իրավապահ մարմինների կամայականության համաթիվն արտացոլում է ոստիկանության, դատախազության և դատական մարմինների կամայական՝ օրենքով չսահմանված գործողություններից, հասարակության անպաշտպանվածության զգացումները: Այն ներառում է «Քաղաքացիների մտահոգվածության համաթիվը», «Անձնական մտահոգվածության համաթիվը» և «Անձնական պաշպանվածության համաթիվը»:
Ոստիկանության վստահության համաթիվն արտացոլում է ոստիկանության հանդեպ վերաբերմունքի և վստահության, գործունեությունից գոհունակության, քաղաքացի-ոստիկան համագործակցության պատրաստակամության աստիճանի զգացումները: Համաթիվը կառուցված է երեք բաղադրիչների վրա՝ «Ոստիկանության գործունեության գնահատում», «Ոստիկանության հանդեպ վերաբերմունք» և «Ոստիկանության հետ համագործակցության պատրաստակամություն»:
Համաթվերը ներկայացված են -100-ից 100 միջակայքում:
Հարցված քաղաքացիների ընկալմամբ իրավապահ մարմինների կամայականության համաթիվը 2015-ի համեմատությամբ 2016-ին նվազել է 7 նիշով:
Ըստ մարզերի՝ առավել մեծ չափով իրավական կամայականության համաթիվը նվազել է (այսինքն՝ ոստիկանության կողմից քաղաքացիների նկատմամբ կամայականություններն աճել են) Լոռու, Արմավիրի և Արարատի մարզերում, և աճել է (ոստիկանական կամայականությունները նվազել են) Սյունիքի և Տավուշի մարզերում:
Համաձայն 2016թ. իրականացված հետազոտության արդյունքների՝ իրավապահ մարմինների կամայականություններից առավել խոցելի են քաղաքային համայնքներում բնակվող, արական սեռի, 36-60 տարեկան տարիքային խմբի, ետբուհական կրթություն ունեցող, իրենց սոցիալապես անապահով ընկալող խմբի ներկայացուցիչները:  2015թ. արդյունքների համեմատ պատկերը  տարբերվում է միայն տարիքային (55 տարեկանից բարձր) և կրթական (թերի բարձրագույն, բարձրագույն և ետբուհական (գիտական աստիճան) բնութագրերով:
2016-ին ավելացել է իշխանության կողմից քաղաքական ընդդիմադիրների նկատմամբ ոստիկանությունը  որպես միջոց կիրառելու վերաբերյալ  քաղաքացիների ընկալման մակարդակը:
Համաձայն հարցվածների՝ իրավապահներն իրենց պարտավորություններն առավել պարտաճանաչ են կատարում հասարակության տնտեսապես ապահով հատվածի ներկայացուցիչների նկատմամբ:
Ինչ վերաբերում է ոստիկանության հանդեպ վստահության համաթվին, ապա այն, չնայած նրան, որ գտնվում է դրական տիրույթում, այնուամենայնիվ 2015-ի համեմատությամբ կրկին նվազել է:

Indices Characterizing Actions of Law Enforcement Agencies in The Republic of Armenia (2016)
HCA Vanadzor presents the indices characterizing the activity of the law enforcement agencies in 2016. It covers the RA law enforcement arbitrariness and RA Police trust indices.
It is already the 2nd survey, and the report covers comparative analysis of the indices of 2015 and 2016.
The law enforcement arbitrariness index reflects the public sense of insecurity from the arbitrary i.e. unlawful actions of the police, prosecutor’s office and the judiciary. It includes the ‘Citizens’ Concern Index’, ‘Personal Concern Index’ and ‘Personal Security Index’.
The Police Trust Index reflects the attitude and trust in the police and the sense of satisfaction with their work and the degree of willingness for citizen-police cooperation. The index is based on 3 components: ‘Evaluation of Police Activity’, ‘Attitude to the Police’ and ‘Willingness to Cooperate with the Police’.
The indices are presented within the range: -100-100.
According to the respondents, in 2016 the law enforcement arbitrariness index decreased by 7 points, as compared to that of 2015.
By marzes (regions), the law enforcement arbitrariness index decreased to a greater extent (i.e. the level of police arbitrariness towards citizens increased) in the marzes of Lori, Armavir and Ararat and increased (i.e. the level of police arbitrariness decreased) in the marzes of Syunik and Tavush.
According to the findings of the 2016 survey, the persons most vulnerable to the law enforcement arbitrariness are the representatives of male residents of urban communities aged 36-60 with post-graduate education perceiving themselves as socially disadvantaged.
As compared to the findings of 2015, the picture differs only in the features of age (over 55 years) and education (incomplete higher, higher and post-graduate /academic degree/).
In 2016, the level of citizens’ perception of the authorities using the police as a measure against their political opponents rose.
The law enforcement officers fulfilled their obligations in better faith towards the representatives of the economically secure social sector.
As for the police trust index, while it is in the positive range, it also decreased as compared to that of 2015.