ՀՀ վճռաբեկ դատարանը որոշում է կայացրել՝ վարույթ չընդունել ՀՀ Գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը․ Վանաձորի թիվ 4 մանկապարտեզի գործը նոր քննության կենթարկվի
November 27, 2024
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հաջողության պատմություններ
Սույն թվականի հոկտեմբերի 28-ի որոշմամբ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը մերժել է ՀՀ Գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը, որպիսի պայմաններում ուժի մեջ է մտել ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը։ Այն է նախաձեռնել քրեական վարույթ քննչական ենթակայության կանոններին համապատասխան. Վանաձորի թիվ 4 մանկապարտեզի գործն ամբողջական ծավալով ենթարկել նոր քննության։
Դեռևս 2024թ․-ի հունվարին  ՀՔԱՎ գրասենյակը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն՝ «Ուղղակի ժողովրդավարություն» ՀԿ-ի նախագահ  Գևորգ Քոթանջյանի ֆեյսբուքյան հրապարակման հիման վրա։ Վերջինս հայտնել էր, որ   2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Վանաձորի ավագանին հաստատել էր տնակայանի պայմաններում գործող Վանաձորի թիվ 4  մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցման համար հատկացված սուբվենցիան, իսկ  2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին՝ մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցման երկրորդ փուլի հայտը։ Գ․ Քոթանջյանը  նշել էր, որ Վանաձորի Համայնքապետարանի պաշտոնական կայքէջում  որոշումների արձանագրությունների մեջ 2022 թվականի դեկտեմբերի 14-ի որոշումներում այս մանկապարտեզին վերաբերող արձանագրություն առկա չի եղել։ Ավելին՝ անգամ կառուցապատման աշխատանքներ  չեն կատարվել։ Ըստ որոշման՝  առաջին փուլում պետք է քանդվեր մանկապարտեզի հին տնակային շենքը, երկրորդում՝ դրվեր  մանկապարտեզի նոր շենքի հիմքը։
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը քրեական վարույթ չէր նախաձեռնել և այդ մասին Կազմակերպությանը օրենքով սահմանված կարգով չէր իրազեկել։ Փոխարենը՝ ներկայացրած հաղորդումը վերահասցեագրել էր ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժին, որպեսզի կատարվեն ստուգողական գործողություններ։ Ի պատասխան՝ ոստիկանության Տարոնի բաժինը ընդամենը մեկ գրություն էր ուղարկել, ըստ որի ավագանու  որոշումը առկա է և հրապարակված է համայնքապետարանի պաշտոնական կայքէջում։ Մինչդեռ ՀՔԱՎ գրասենյակի հանցագործության մասին հաղորդումը վերաբերում էր հաստատված սուբվենցիայի շրջանակներում շինարարական աշխատանքներ չկատարելուն։
Մեր ներկայացրած հաղորդման հիմքով պատշաճ ուսումնասիրություն չէր կատարվել, չէր պարզվել՝ ինչ հիմքով է հաստատվել մանկապարտեզի նոր շենքի կառուցման համար հատկացված սուբվենցիայի 2-րդ փուլը, երբ հաստատված 1-ին փուլով որևէ գործողություն արված չէ։ Բացի վերոնշյալը, էական նշանակություն ունի փաստը, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեն Կազմակերպությանը չէր տեղեկացրել, որ այս գործով քրեական վարույթ չի նախաձեռնվում։
Կազմակերպությունը վարույթ չնախաձեռնելու մասին որոշումը 2024թ․ մարտի 3-ին ստացել էր Տարոնի բաժնից, մինչդեռ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն քրեական վարույթ չնախաձեռնելու մասին քննիչը պետք է անհապաղ գրավոր տեղեկացնի հաղորդումը ներկայացրած անձին՝ նշելով քրեական վարույթ չնախաձեռնելու հիմքերը,  նաև պարզաբանել վարույթ նախաձեռնելուց հրաժարվելու  բողոքարկելու կարգը և ժամկետները։
2024թ․ մարտի 4-ին Կազմակերպությունը ՀՀ գլխավոր դատախազություն քրեական վարութ չնախաձեռնելու դեմ բողոք էր ներկայացրել։ Բողոքը վերահասցեագրվել էր ՀՀ Լոռու մարզի դատախազություն։ Լոռու մարզի  դատախազությունը 2024թ․ մարտի 22-ին պատասխանել էր, որ բողոքը ենթակա է մերժման ժամկետանց լինելու հիմքով և որպես ժամկետ պետք էր  հիմք ընդունել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Տարոնի բաժնին ուղղված գրության ամսաթիվը։ Մինչդեռ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանվում  է պարտադիր օրենսդրական պահանջ, որ իրազեկումը պետք է կատարեր քննիչը։
Արդյունքում վարույթի հանրային մասնակիցները՝ դատախազը և քննիչը գործել էին օրենքի էական խախտմամբ, դրսևորել էին ոչ իրավաչափ վարքագիծ՝ չպահպանելով քրեադատավարական օրենսգրքի պահանջները։
2024թ․ ապրիլի 25-ին Կազմակերպությունը բողոք էր ներկայացրել Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան։ Դատարանը 2024թ․ մայիսի 20-ին մերժել էր Կազմակերպության  բողոքը՝ իրավաչափ համարելով դատախազության կողմից քրեական վարույթ չնախաձեռնելու որոշումը։
Առաջին ատյանի որոշման դեմ ՀՔԱՎ-ը ներկայացրել էր վերաքննիչ բողոք։ Վերաքննիչ դատարանը ամբողջովին բավարարել էր Կազմակերպության բողոքը, փաստելով, որ քննչական ենթակայության կանոններին համապատասխան Լոռու մարզի դատախազությունը Կազմակերպության հաղորդումը պետք է վերահասցեագրեր իրավասու քննչական մարմնի ղեկավարին՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար։ Ուստի Առաջին ատյանի դատարանը թույլ էր տվել քրեադատավարական օրենքի էական խախտում, որը հիմք է դատական ակտը բեկանելու համար։
2024թ.-ի օգոստոսի 16-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազի տեղակալը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել։ Սույն թվականի հոկտեմբերի 28-ի որոշմամբ  ՀՀ վճռաբեկ դատարանը մերժել է բողոքը ընդունել վարույթ, որպիսի պայմաններում ուժի մեջ է մտել ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, այն է նախաձեռնել քրեական վարույթ քննչական ենթակայության կանոններին հապատասխան։

The Court of Cassation of the Republic of Armenia has decided not to accept the cassation appeal for proceedings, filed by the Deputy Prosecutor General. The case of Vanadzor Kindergarten No. 4 will undergo a new investigation.
November 27, 2024
Activities | Legal Support | Legal Support | Success stories
By its decision of October 28 of this year, the RA Court of Cassation refused to accept the cassation appeal of the Deputy Prosecutor General of the RA, under which conditions the decision of the RA Criminal Court of Appeal entered into force. Specifically, it states to initiate a criminal proceeding in accordance with the rules of investigative subordination and subject the case of Vanadzor Kindergarten No. 4 to a new and comprehensive examination.
Back in January 2024, HCAV filed a crime report with the General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia based on a Facebook post by Gevorg Kotanjyan, the president of the "Direct Democracy" NGO. The latter has informed that on December 14, 2022, the Vanadzor Council of Elders had approved the subvention of the construction of Vanadzor cabin kindergarten number 4, and on November 29, 2023, the second application of the second stage of the kindergarten construction. G. Kotanjyan noted that there was no record related to this kindergarten in the decisions of December 14, 2022, on the official website of Vanadzor Municipality. Moreover, even construction works have not been done. According to the decision, in the first stage, the kindergarten should have been demolished, and in the second phase, the foundation of the new kindergarten to be laid.
The General Prosecutor’s office of the RA hadn’t initiated a criminal proceeding based on the submitted report, and the Organization was not notified about it in accordance with the law. Instead, the submitted report had been redirected to the Taron Department of the Lori Regional Department of the Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia for investigative actions to be carried out. As a response, the department of Taron had sent only one letter, saying that the decision of the council of elders was available and was published on the official website of the municipality. Meanwhile, the crime report by HCAV concerned the failure to carry out construction works within the framework of the approved subvention.
On March 3, 2024, the Organization received the decision of not initiating proceedings from the Taron department, while according to Article 179, Part 3 of the RA Criminal Procedure Code, the investigator, in writing,  must immediately inform the person who submitted the report, indicating the grounds for not initiating criminal proceedings, as well as clarify the procedure and deadlines for appealing the refusal to initiate proceedings.
On March 4, 2024, the Organization filed a complaint with the RA General Prosecutor's office against not initiating a criminal proceeding. The appeal was redirected to the RA prosecutor's office in the Lori region. On March 22, 2024, the prosecutor's office responded that the appeal was subject to refusal on the grounds of being out of date and that the date of the letter addressed to the Taron Department of the police of the RA Ministry of Internal Affairs should have been taken as a term. Meanwhile, the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia establishes a mandatory legal requirement that the notification must be carried out by the investigator.
HCAV had filed an appeal against the decision of the first instance court. The Court of Appeal completely satisfied the Organization's complaint, stating that, in accordance with the rules of investigative subordination, the Lori Region Prosecutor's Office should have forwarded the Organization's report to the head of the competent investigative body in order to resolve the issue of initiating criminal proceedings. Thus, the court of the first instance has significantly violated the law of the criminal procedure, which is a basis to annul the judicial act.
On August 16, 2024, the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia filed a cassation appeal. By the decision of October 28 of this year, the Court of Cassation of the Republic of Armenia refused to accept the appeal for proceedings, under which conditions the decision of the Criminal Court of Appeal of the Republic of Armenia came into force, namely to initiate criminal proceedings in accordance with the rules of investigative subordination.