Մարդու իրավունքների խախտումների բնագավառում անպատժելիությունը մնում է չհաղթահարված
1948 թվականից ի վեր դեկտեմբերի 10-ին ժողովրդավար պետությունները նշում են Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը։ Այս տարի օրվա կարգախոսն է «Մեր իրավունքները, մեր ապագան, հիմա՛»։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի 26-ամյա աշխատանքի հիմքում ընկած է «հանուն մարդու իրավունքների և արժանապատվության» սկզբունքը։ Տարիներ շարունակ Կազմակերպությունը՝ հանձինս նվիրված աշխատակիցների, պայքարել է հանուն յուրաքանչյուր անհատի իրավունքի պաշտպանության, խախտված իրավունքների վերականգնման ու փոխհատուցման համար։
2023թ․-ի բռնի տեղահանումից հետո Կազմակերպությունը սկսեց լայնածավալ աջակցություն տրամադրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին՝ ավելի քան 2000 անձանց։ 2022թ․-ին ՌԴ-ի սանձազերծած պատերազմի պատճառով մի շարք անձինք, ենթարկվելով բռնաճնշումների, եկան Հայաստան և ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբանական աջակցության շնորհիվ չարտահանձնվեցին Ռուսաստանի Դաշնությանը և այլ բռնապետական ռեժիմներին։ Միայն 2023թ-ին ՀՔԱՎ-ը 56 օրենսդրական առաջարկություն է ներկայացրել, որոնցից 23-ը ուղղված են եղել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թվականների նոր գործողությունների ծրագրի նախագծին։ Յուրաքանչյուր տարի ՀՔԱՎ գրասենյակը իրավական աջակցություն է ցուցաբերում միջինում 200 զորակոչիկի, զինծառայողի, նրանց հավասարեցված անձանց և 1000 քաղաքացիների, որոնց իրավունքները խախտվում են պետության կողմից։ Վերջին մեկ տարում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՔԱՎ-ի 4 ռազմավարական գործերով վճիռ է կայացրել, որոնցից երեքը վերաբերել են պարտադիր զինվորական ծառայության ժամանակ զինվորների մահվան՝ կյանքի իրավունքի խախտմանը, մեկը՝ ապօրինի կալանքի կիրառմանը։
Չնայած Կազմակերպությունը ամենօրյա ռեժիմով պայքարում է հանուն մարդու արժանապատվության ու իրավունքների պաշտպանության, մեր քայլերը չեն հանգեցնի համակարգային փոփոխությունների, եթե չկա իշխանության  կողմից անհանդուրժողականություն մարդու  իրավունքի յուրաքանչյուր խախտման հանդեպ, եթե պետությունը պատշաճ չկատարի իր վերցրած պարտավորությունները մարդու իրավունքների բնագավառում։ Այս տարվա կարգախոսին համապատասխան՝ մեր արժանապատիվ  ապագան կերտելու համար մենք պետք է պայքարենք հանուն մարդու իրավունքների այսօր։

Impunity for human rights violations remains not eradicated
Since 1948, democratic states have celebrated International Human Rights Day on December 10. This year, the day's slogan is "Our Rights, Our Future, Now."
The 26-year-old activity of the Helsinki Citizens' Assembly-Vanadzor is based on the principle of "for human rights and dignity." For years, the Organization, through its dedicated employees, has fought for the protection of the rights of every individual, for the restoration and compensation of violated rights.
After the forced displacement of 2023, the Organization began to provide extensive support to our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, more than 2,000 persons. In 2022, due to the war unleashed by the Russian Federation, a number of persons, subjected to repression, came to Armenia and, thanks to the legal support of HCAV, were not extradited to the Russian Federation and other authoritarian regimes.
In 2023 alone, HCAV submitted 56 legislative proposals, 23 of which were aimed at the draft of the new Action Plan for 2023-2025 stemming from the National Strategy on Human Rights Protection. Each year, HCAV provides legal support to an average of 200 conscripts, servicemen, persons equated to them, and 1,000 citizens whose rights are violated by the state. Over the past year, the European Court of Human Rights has delivered a judgment on 4 strategic cases of HCAV, three of which concerned the violation of the right to life related to the deaths of servicemen during mandatory military service, while one concerned the use of unlawful detention.
Although the Organization fights for the protection of human dignity and rights on a daily basis, our steps will not lead to systemic changes if there is no intolerance on the part of the authorities towards every violation of human rights, if the state does not properly fulfill its obligations in the field of human rights. In accordance with this year’s slogan, we must fight for human rights today to build our dignified future.