ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավական աջակցությամբ մի խումբ զինծառայողներ վերականգնել են իրենց իրավունքները
2019 թվականի նոյեմբերի 6-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ էին դիմել մի խումբ զինծառայողներ՝ իրավական աջակցություն ստանալու նպատակով: Նրանք  գրասենյակին հայտնել են, որ 2017 թվականի նոյեմբերի 2-ից ՀՀ ՊՆ թիվ 21833 զորամասը վերակազմավորվել է ՀՀ ՊՆ 3-րդ բանակային կորպուսի թիվ  37082 նյութապահովման վաշտի: Սկսած այդ ժամանակահատվածից՝ զինծառայողներն սկսել են մասամբ վճարվել գործուղման ծախսերի դիմաց:
Իրավիճակն ավելի է վատթարացել, քանի որ 2019-ի ապրիլից մինչև նոյեմբեր նրանք, ընդհանրապես, չեն ստացել փոխհատուցումները: Զինծառայողների տեղեկություններով՝ ամսական իրենց  տրամադրվում է 101.000-117.000 դրամ, որից բացի՝ նրանք պետք է  ստանային նաև գործուղման ծախսերի փոխհատուցում: Չստանալով այն՝ զինծառայողները ստիպված են եղել նշված գումարի շրջանակում հոգալ  իրենց գործուղման ծախսերը:
Նրանցից մեկն, օրինակ, պատմել է, որ  ՀՀ ՊՆ-ը իրեն չի վճարել շուրջ 55.000 դրամ, նույնքան էլ մեկ այլ վարորդի: Ամենաշատ չվճարված գործուղման փոխահատուցման չափը կազմել է 292.000 դրամ: Ըստ զինծառայողների՝ ղեկավարությունն այս  իրավիճակը պատճառաբանել է ֆինանսական եռամսյակային փոխանցումների ուշացումներով: Ընդհանուր առմամբ՝ ՀՀ ՊՆ պարտավորությունները՝ զինծառայողների նկատմամբ տատանվում էր  33.000-292.000 դրամի միջակայքում:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն սկսել է զբաղվել զինծառայողների ոտնահարված իրավունքների վերականգնման գործով և գրություն ուղարկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին: Ի դեպ, նույն խնդրով զինծառայողները նույն ժամանակահատվածում գրություն են ուղարկել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Վկայակոչելով ՀՀ ՊՆ 2013 թ. օգոստոսի 20-ի թիվ 915 հրամանը, որով սահմանված է ՀՀ ՊՆ զինծառայողների՝ ՀՀ-ում, ԼՂ-ում և օտարերկրյա տարածքներում գործուղումների կազմակերպման և իրականացման կարգը, ՀՔԱՎ-ը պաշտպանության նախարարից  պահանջել էր պաշտոնական պարզաբանում՝ ստեղծված իրավիճակի մասին, ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ զինծառայողների խախտված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ։
ՀՀ ՊՆ-ի՝ ՀՔԱՎ-ին ուղղված պատասխան գրությամբ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը  վստահեցրել է, որ վերոնշյալ զորամասի վերաբերյալ իր հանձնարարությամբ ուսումնասիրվել են փաստաթղթեր՝ 2017-ի նոյեմբերից մինչև 2019-ի նոյեմբերն ընկած  ժամանակահատվածի համար՝ պարզելու խնդրին առնչվող հանգամանքները: Արդյունքում՝  զինծառայող-վարորդների բոլոր գործուղումների ծախսերը ամբողջությամբ փոխհատուցվել են։

Due to the support of HCA Vanadzor, a group of servicemen restored their rights
On November 6, 2019, a group of servicemen applied to HCA Vanadzor in order to receive legal support. They informed the Organization that on November 2, 2017, RA MoD N. 21833 military unit was reformed into RA MoD 3rd army corpus N. 37082 material maintenance battalion.  Since then, servicemen have been partly paid for their work trip expenses.
The situation worsened, since from April 2019 till November 2019 they did not get any reimbursement at all. According to the information given by the servicemen, they are monthly paid AMD 101.000-117.000, besides which they were also supposed to receive reimbursement for work trip expenses. Not receiving it, the servicemen were obliged to cover their work trip expenses in the frame of the mentioned sum of money.
For example, one of them told that the RA MoD had not paid him AMD 55,000 and the same sum of money was not paid to another driver. The greatest sum of money not paid for the reimbursement of work trips amounted to AMD 292,000. According to the servicemen, the management explained this situation by the fact of delays in transfers of financial quarter. In general, RA MoD obligations regarding servicemen was between AMD 33,000 – AMD 292,000
HCA Vanadzor undertook the restoration of the servicemen’s violated rights and sent a note to the RA MoD Minister Davit Tonoyan. Besides, at the same time, the servicemen sent a note regarding the same issue to the RA Prime Minister Nikol Pashinyan.
Invoking the RA MoD order N 915 dated August 20, 2013, which establishes the procedure of organizing and implementing servicemen’s work trips in the RA, Nagorno-Karabakh and foreign territories, HCA Vanadzor claimed that the Minister of Defense give an official clarification regarding the created situation and take the necessary measures to restore servicemen’s violated rights.
In RA MoD’s response note addressed to HCA Vanadzor, Minister of the Defense Ministry assured that as instructed by him, the documents of the above-mentioned military unit were examined for the time period of November 2017-November 2019 in order to find out the conditions related to the issue. As a result, all the servicemen-drivers’ work trip expenses were reimbursed.