ՀՔԱՎ փաստաբանը պահանջել է «Մատաղիսի» գործով ՀՔԾ-ում քննվող գործին կցել նաև ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանի հայտնած տեղեկությունները
January 14, 2019
Արթուր Քոչարյան | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Նորություններ
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Անի Չատինյանը 2018թ. նոյեմբերի 9-ին դիմել է ՀՀ ՀՔԾ քննիչ Ա. Ավետիսյանին և պահանջել «Մատաղիսի» գործի շրջանակում դեռևս 2005թ.-ին ներկայացված հաղորդման հիման վրա ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործին կցել forrights.am լրատվական կայքում հրապարակված «Արթուրը չի մոռացել իր Գողգոթան. «Թևերս բացեցի, ստիպեցին գլուխս կախեմ, ասեցին՝ դու Հիսուսն ես, իմացի՝ քեզ խաչել ենք» վերնագրով լրատվական նյութը:
Հիշեցնենք՝ «Մատաղիսի» գործի վերաբերյալ ՄԻԵԴ վճռից հետո Ա. Զալյանը վերանայման վարույթ հարուցելու հարցով դիմել է ՀՀ Վճռաբեկ դատարան և Վճռաբեկը 2017թ. ապրիլի 12-ին բավարարել ու գործն ուղարկել է նոր քննության:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք – Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հանձնարարել է ՀՀ ՀՔԾ-ին 2005 թ. դեկտեմբերի 12-ին ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման ուղղությամբ նոր քննություն սկսել:
ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության Խոշտանգումների և մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը բռնության գործադրմամբ) հարուցվել է քրեական գործ: Դրա շրջանակում Արայիկ Զալյանը տուժող է ճանաչվել:
2018թ. նոյեմբերի 8-ին forrights.am լրատվական կայքում հրապարակված նյութում ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանը տեղեկություններ է հայտնում ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության վարչության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի, ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության նախկին պետ Արմեն Հակոբյանի և Ա. Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վերահսկող զինվորական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի կատարած հանցագործությունների մասին: Նա նշել է, որ վերոնշյալ 3 անձինք խոշտանգել են իրեն և ստիպել ցուցմունք տալ:
«Մատաղիսի» գործով ՀՀ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով տուժող Արայիկ Զալյանը ևս իր ցուցմունքներում նշել է, որ իրեն խոշտանգել է նույն Արմեն Հակոբյանը:
Այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ ՀՔԱՎ փաստաբան Ա. Չատինյանը նյութի հրապարակումից հետո՝ 2018թ. նոյեմբերի 9-ին, դիմել է վարույթն իրականացնող ՀՀ ՀՔԾ խոշտանգումների և մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Վ. Ավետիսյանին՝ լրատվական նյութը քննվող քրեական գործին կցելու և համատեղ ընթացքը լուծելու հարցով:

With the support of HCA Vanadzor, Asya Khachatryan – who got degrading treatment in the police of Artsakh in February, 2017 – appealed the decision on dismissing the criminal case accordingly initiated made by the Republic of Artsakh Prosecutor General’s Office special invsetigation department investigator of particularly important cases D. Dallakyan on December 7, 2018.
In February, 2018, Stepanakert police officers prosecuted Asya for 3 days on end, as Asya tells, because of non-standard appearance and smoking in the street. Police officers first approached Asya who was walking in the streets of Stepanakert late in the evening, required an identification document and during the following two days, they went to Asya’s apartment, searched it and took Asya to police department, where they treated her in a disrespectful manner, offended and applied violence, as well as did not provide a lawyer’s presence.
After the incident, Asya Khachatryan also made a report to the RA Prosecutor’s General Office. The case is now examined by the RA Special Investigation Service. The injured party has no information pertaining to the process of the case examination. On January 9, Asya Khachatryan’s representative, HCA Vanadzor lawyer A.Zalyan applied to the body conducting the proceedings expecting to receive information. However, he has not yet got a reply.
A complaint against the decision of dismissing the case made by the Republic of Artsakh Prosecutor General’s Office special invsetigation department investigator of particularly important cases D. Dallakyan was presented to the Republic of Artsakh, as well as Prosecutor General of the Republic of Armenia.
It was mentioned in the complaint that the body conducting the proceedings did not conduct an objective comprehensive examination and thus violated Asya Khachatryan’s right to a fair trial.
Having information about physical and psychological violence applied to Asya in the police of Artsakh, the body conducting the proceedings took no measures to discover the perpetrators and bring them to liability.
In this context, Article 3 of the European Convention of Human Rights is invoked, which completely prohibits torture and ill-treatment. Moreover, European Court of Human Rights case law pertaining to that right was also invoked.
Within the logic of those decisions, the body conducting the proceedings had to appoint medical and psychological expertises, organize confrontation, provide reasonable examination of the case, which would prevent the unlawful consent between the policemen who showed unlawful conduct.
Due to the improper examination, the act of the policemen was wrongly qualified, as it contained not only traits of abuse of official powers, but also those of torture.
Asya Khachatryan claimed that the Prosecutor General of the Republic of Artsakh give a legal assessment to the actions of the body conducting the proceedings, recognize null and void the decision-dated December 7, 2018- on dismissing the proceedings of the criminal case and to send the case to preliminary investigation.