Իրավասու պետական մարմինների վարքագիծը՝ զորակոչի գործընթացում և զորակոչից խուսափելու հիմքով հարուցված քրեական գործերի քննության, զորակոչիկների վերաբերյալ կայացրած որոշումների բողոքարկման և վաղաժամ զորացրված զինծառայողների առողջությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման գործերով․ վերլուծություններ
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Սեփական | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացնում է զորակոչիկներին և զինծառայողներին տրամադրած իրավական աջակցության շրջանակում իրավասու պետական մարմինների վարքագծի վերաբերյալ երկու վերլուծություն։
Առաջինը վերաբերում է պետական մարմինների վարքագծին զորակոչի գործընթացում, երկրորդը՝ զորակոչից խուսափելու հիմքով հարուցված քրեական գործերի քննության, զորակոչիկների վերաբերյալ կայացրած որոշումների բողոքարկման և վաղաժամ զորացրված զինծառայողների առողջությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման գործերով։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկներին, զինծառայողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին իրավական աջակցություն է տրամադրում 2008 թ․-ից։ Իրավական աջակցության վերաբերյալ համակարգված տվյալներ առկա են 2010-2019 թթ․-ի համար, որի շրջանակում էլ իրականացվել է վերլուծությունը։
Այս ժամանակահատվածում ՀՔԱՎ-ը իրավական աջակցություն է տրամադրել 764 անձի․ ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ զորակոչիկների, նախազորակոչի ու զորակոչի ենթակա անձանց հիմնական խնդիրները կապված են եղել առողջական խնդիրների հետ՝ զինծառայողների դեպքում՝ 72 %, երկրորդ խմբի դեպքում՝ 75 %։
Այս անձանց իրավական աջակցություն տրամադրելու շրջանակում ՀՔԱՎ-ը առնչվում է տարբեր պետական մարմինների հետ։
2010-2019 թթ․-ին զինկոմիսարիատների վարքագծում խնդիրներ են արձանագրվել զորակոչի մասին պատշաճ ծանուցելու, առողջական վիճակի հետազոտության ակտերը, փորձաքննությունների եզրակացությունները տրամադրելու, զինկոմիսարիատը փոխելու դեպքում հաշվառման, բժշկական հետազոտություն անցնելու համար երկարատև հերթերի հարցում։
Զորակոչի գործընթացում Պաշտպանության նախարարության հետ հարաբերություններում արձանագրված հիմնական խնդիրը տեղեկատվական հարցումներին ուշացումով կամ ոչ ըստ էության պատասխանելն է։
Զորակոչի գործընթացում մեծ է նաև բժշկական հաստատությունների դերը․ նրանք շատ դեպքերում չեն արձանագրում զորակոչիկի առողջական իրական վիճակը, չեն տրամադրում բժշկական հետազոտությունների վերաբերյալ եզրակացությունների օրինակները՝ չնայած օրենքով սահմանված պարտավորություններին։
Մասնավոր բուժհաստատությունների դեպքում պատկերը տարբերվում է։
Զինկոմիսարիատների բժշկական հանձնաժողովների առնչությամբ հիմնական խնդիրը զորակոչիկների առողջական վիճակի գաղտնիության իրավունքի խախտումն է, երբ զննումն իրականացվում է այլ անձանց ներկայությամբ, ինչպես նաև մի քանի առողջական խնդիր ունեցող զորակոչիկների դեպքում ոչ բոլոր խնդիրներով զննություն իրականացնելը։
Իսկ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովը լիարժեք չի իրականացնում իր գործառույթները, հաճախ ԿԲՀ եզրակացությունը չի համապատասխանում բժշկական հետազոտություններով տրված ախտորոշումներին, արդյունքում կայացվում է զորակոչիկի համար ոչ բարենպաստ որոշում։
Երկրորդ վերլուծությունը՝ զորակոչից խուսափելու հիմքով հարուցված քրեական գործերի քննության, զորակոչիկների վերաբերյալ կայացրած որոշումների բողոքարկման և վաղաժամ զորացրված զինծառայողների առողջությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման գործերի շրջանակում պետական մարմինների վարքագծի վերաբերյալ, իրականացվել է 2016-2019 թթ․ տրամադրված իրավական աջակցության հիման վրա։
Այս ժամանակահատվածում իրավական աջակցություն է  տրամադրվել 505 քաղաքացու։ Դրա շրջանակում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ուղղակի կամ անուղղակի ձևով առնչվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության, Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի, Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի, տարածքային զինվորական կոմիսարիատների, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության կայազորային քննչական բաժինների հետ։
Կայազորային քննչական բաժինների դեպքում հիմնական խնդիրը զորակոչից խուսափելու հիմքով բոլոր դեպքերում քրեական գործերի հարուցումն է՝ առանց հաշվի առնելու պատճառները, քննությունն ընթանում է խախտումներով, ավելին՝ չնայած հարուցված քրեական գործին ու զինծառայության չմեկնելու պատճառներին՝ զորակոչիկներին «հորդորում» են վերանայել իրենց որոշումները։ Այսպիսով՝ նրանք դրսևորում են զորակոչ ապահովող մարմնի վարքագիծ։
Զորակոչիկների վերաբերյալ կայացված որոշումների բողոքարկման գործընթացում գրեթե բոլոր դեպքում Պաշտպանության նախարարյունը մերժում է վերադասության կարգով բողոքարկումները, այս առումով Նախարարության վարքագիծը էապես չի փոխվել։
Վարչական դատարանում բողոքարկման գործընթացում հիմնական խնդիրը գործերի քննության երկար ժամկետներն են։ Նույն իրավիճակն է ընդհանուր իրավասության դատարաններում՝ վաղաժամ զորացրված զինծառայողների առողջությանը պատճառված վնասը փոխհատուցելու գործերով։
Պետք է արձանագրել, որ որոշ մարմինների դեպքում, ըստ տարիների, դրական տեղաշարժ կա։
Երկու վերլուծություններում բացահայտված խնդիրները վերացնելու ուղղությամբ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը ներկայացրել է առաջարկություններ։

The conduct of competent state bodies during call-ups, investigation of criminal cases initiated on evading conscription, appeals of decisions on conscripts and claims of compensation for the damage to early discharged servicemen’s health: analyses
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presents two analyses on the conduct of competent state bodies in the frame of legal aid provided to conscripts and servicemen.
The first one pertains to the conduct of state bodies during the call-up, the second one pertains to the investigation of criminal cases initiated on the basis of evading conscription, appeals of decisions on conscripts and cases of compensation for the damage to early discharged servicemen’s health.
HCA Vanadzor has been providing legal aid to persons subject to military enlistment, conscripts, servicemen and their family members since 2008. Coordinated data related to legal aid are available for 2010-2019, in the frame of which analysis was conducted.
During this period of time, HCA Vanadzor provided legal support to 764 persons. The main problem of servicemen, as well as conscripts, persons subject to pre-call-up and call-up, was related to health problems, among servicemen this was true for 72% and in the second group it was true for 75%.
In the frame of providing legal support to those persons, HCA Vanadzor deals with various state bodies
During 2010-2019, problems pertaining to the following points were recorded in the conduct of military commissariats: proper notification of the call-up, prolonged queues to receive health state examination acts, expertise conclusions, enlistment in case of changing the military commissariat, as well as prolonged queues to undergo a medical examination.
Delayed answers or answers that skip the essence of the question are the main problem recorded in relations with the Ministry of Defense during call-ups.
The role of medical institutions is also big during call-ups. In many cases, they do not record the real health state of a conscript and do not provide samples of medical examination conclusions despite their obligations provided for by law.
The picture is different when it comes to private medical institutions.
The main problem with medical commissions of military commissariats is the violation of servicemen’s right to the privacy of their health state, when the examination is conducted in the presence of other persons, as well as not conducting a full medical examination for conscripts with more than one health problem.
As to the Central Medical Commission, it does not fully fulfill its obligations and often the CMC conclusions do not correspond to the diagnoses set by medical examinations, which results in decisions not favorable for conscripts.
The second analysis pertains to the investigation of criminal cases initiated based on the evasion of conscription, appeals of decisions and cases of compensation for the damage to early discharged servicemen’s health. It was conducted in the frame of legal support provided during 2016-2019.
During this period, legal support was provided to 505 citizens. In this context, HCA Vanadzor dealt, directly or indirectly, with the RA Ministry of Defense, Central Medical Commission, Central military medical commission, territorial military commissariats, Garrison Investigation Divisions of the General Investigation Department of the RA Investigative Committee.
In case of Garrison Investigative Divisions, the main problem is the initiation of criminal cases in all cases of evading conscription, without taking into account the reasons. The investigation is conducted with violations, moreover, despite the initiated criminal cases and reasons for not joining military service, conscripts are “exhorted” to review their decisions. Thus, they manifest a conduct typical of a body that secures call-ups.
During the process of appealing decisions regarding conscripts, in nearly all cases, the Ministry of Defense rejects further appealed matters and in this context the Ministry’s conduct has not changed essentially.
In the Administrative Court, the main problem of appeal process is the long timeframe of case examinations. The same situation is in General Jurisdiction Courts for cases of compensation for the damage inflicted to early discharged servicemen’s health.
It should be recorded that in case of certain bodies, there is positive progress throughout years.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presented recommendations regarding the eradication of problems discovered in the two analyses.