Զինծառայողների արձակուրդայինները սխալ հաշվարկելու հարցով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել
2018թ․ դեկտեմբերին yerevan.today լրատվական կայքը հրապարակեց «Զինծառայողների և նրանց հավասարեցված անձանց արձակուրդայինը սխալ է հաշվվում» վերնագրով նյութ։
Դրանում նշվում էր, որ տարիներ շարունակ զինծառայողների արձակուրդայինները սխալ են հաշվարկվել, և խախտվել է ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 169-րդ հոդվածը։
«Զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածով՝ զինծառայողների արձակուրդի տևողությունը 30-45 օր էր՝ ըստ ծառայության տարիների (առանց հստակեցնելու՝ աշխատանքային, թե՝ օրացուցային)։ Որպես արձակուրդային վճար՝ զինծառայողներին փաստացի վճարվում էր նրանց հիմնական աշխատավարձը, որը նրանց ամենամյա արձակուրդային վճարից պակաս էր ստացվում։ Իսկ աշխատանաքային օրենսգրքի համաձայն՝ պետք է արձակուրդային օրերի քանակը բազմապատկվեր միջին օրական աշխատավարձի չափով։
2017 թ․-ի դեկտեմբերի 16-ին այս հոդվածը ուժը կորցրած ճանաչվեց փոփոխված օրենքում նվազեցվեց արձակուրդային օրերի քանակը և ավելացվեց «օրացուցային օր» ձևակերպումը։ Սակայն ուշադրություն չհրավիրվեց այն հանգամանքին, որ օրենքի փոփոխությունից առաջ զինծառայողները օրենքով նախատեսվածից պակաս արձակուրդային վճար են ստացել։ Եթե հաշվի առնենք, որ այդ գումարը պետական բյուջեում հաշվարկվել և փոխանցվել են հիմնարկներին, սակայն իրական հասցեատերերին չեն հասել, ակնհայտ է դառնում, որ տեղի են ունեցել կոռուպցիոն բնույթի չարաշահումներ։
yerevan.today-ի այս հրապարակման հիման վրա ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դեռևս 2019 թ․ մարտին ՀՀ գլխավոր դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննիչ Լ․ Եղոյանը բացատրություններ է վերցրել ՀՀ ՊՆ ֆինանսաբյուջետային և պլանավորման վարչության պետ Վ․ Ապերյանից ու ՀՀ ՊՆ իրավաբանական վարչության պետ Ս․ Սիմոնյանից, որոնք պնդել են, որ զինծառայողների արձակուրդայինները հաշվարկելիս կիրառվում են պետական ծառայության տեսակները կարգավորող համապատասխան օրենքները, ոչ թե՝ Աշխատանքային օրենսգիրքը։ Քննիչը ստացած տվյալներով եզրակացրել է, որ պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծիքներ չկան, հափշտակություն կատարելու հանգամանքներ ևս չի արձանագրել և որոշել է քրեական գործ չհարուցել։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2019 թ․ ապրիլի 19-ին ՀՀ գլխավոր դատախազություն է բողոքարկել քննիչի այս որոշումը։ Բողոքում անդրադարձել է քննիչի դիտարկումներին ու եզրակացություններին։
Պնդմանը, թե զինծառայողների արձակուրդայինները հաշվարկելիս չպետք է առաջնորդվել Աշխատանքային օրենսգրքով, այլ համապատասխան օրենքներով, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հակադարձել է, որ պաշտոնյաների հիշատակած օրենքում պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց ամենամյա արձակուրդի վարձատրությանն առնչվող իրավահարաբերությունները որպես օրենքի կարգավորման առարկա չեն նշվում, հետևաբար՝ պետք է առաջնորդվել Աշխատանքային օրենսգրքով։
Վարույթն իրականացնող մարմնի՝ պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծիքներ չհայտնաբերելու առնչությամբ բողոքում ուշադրություն է հրավիրվել այն հանգամանքին, որ տեղեկություն չկա այն մասին, որ քննիչն առգրավել է այդ փաստաթղթերն ու ստուգել դրանք և միայն այդ գործողությունների հիման վրա կայացրել այդ որոշումը։
Ակնհայտ է, որ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն չի իրականացվել։
Բացի դրանից՝ հանցագործության մասին հաղորդումը վերաբերել է պետական ծառայություն իրականացնող անձանց՝ հնարավոր հանցանք գործելուն, իսկ այս դեպքում քննությունն իրականացնում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված բողոքում պահանջել է վերացնել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը, հարուցել քրեական գործ և այն ուղարկել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունը 2019 թ․ մայիսի 2-ին վարույթն իրականացնող մարմնի գործողությունները հիմնավոր է համարել և մերժել է բողոքը։ Ավելին՝ կիրառման ենթակա իրավական ակտի հարցը համարել է քրեակադատավարական տիրույթից դուրս։  Զինվորական կենտրոնական դատախազությունը անհրաժեշտություն չի տեսել նաև փաստաթղթերը զննելու և գործը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն փոխանցելու։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը այս որոշումն էլ բողոքարկել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում և կրկին մերժում ստացել։
2019 թ․ օգոստոսի 14-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ներկայացրել է վերաքննիչ բողոք։

HCA Vanadzor made an appeal on incorrect calculation of servicemen’s holiday payments
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
In December 2018, yerevan.today news website published a material titled “Holiday payment of servicemen and equal-status persons is incorrectly calculated”.
In this material, it is mentioned that for years on end, servicemen’s holiday payments have been incorrectly calculated and Article 169 of the RA Labor Code has been violated.
In accordance with Article 32 of the RA Law “On social security of the servicemen and their family members”, servicemen’s holiday duration is 30-45 days in compliance with the service years (without clarifying whether those are working or calendar days). As holiday payment, servicemen were in fact paid their main salary, which amounted to less than their annual holiday pay. Whereas in compliance with the Labor Code, holiday days should be multiplied by average daily salary.
On December 16, 2017, this Article was revoked. In the amended law, the number of holiday days was reduced and “calendar day” formulation was added. Nevertheless, no attention was drawn to the condition that before the amendment to the law, the servicemen had received less holiday payment than prescribed by law. If we take into consideration the fact that this money was calculated in the state budget and transferred to the institutions but did not reach  the addressees, it becomes apparent that corruption-related abuses took place.
Based on yerevan.today publication HCA Vanadzor submitted a crime report to the RA Prosecutor General’s Office back in March 2019.
L. Yeghoyan, PIC investigator of the RA Investigative Committee, obtained clarifications from V. Aperyan, head of MoD Financial-Budgeting and Planning Department, and S. Simonyan, head of MoD Legal Department, who claimed that when calculating servicemen’s holiday payments, laws regulating state service types were used and not the Labor Code. Based on the data received, the investigator concluded that there were no falsifications in official documents, did not record swindling conditions, either, and decided not to initiate a criminal case.
On April 19, 2019, HCA Vanadzor appealed the investigator’s decision to the RA Prosecutor General’s Office. In the appeal, the former touched upon the investigator’s observations and conclusions.
Regarding the claim that while calculating the servicemen’s holiday payments, Labor Code should not be used, but rather, the relevant laws, HCA Vanadzor argued that in the law mentioned by the officials, the legal relations pertaining to the annual holiday payment of state officials were not mentioned as a subject of law regulation, therefore, Labor Code should be applied.
With respect to the body conducting the proceedings not finding any falsifications in the official documents, the appeal drew attention to the condition that there was no information stating that the investigator had seized the documents and checked them and made the decision based only on these actions.
It is obvious that objective and comprehensive investigation was not conducted.
Besides, the crime report was on the possible commission of crime by persons delivering state service and in this case, investigation is conducted by the RA Special Investigation Service.
In the appeal addressed to the RA Prosecutor General, HCA Vanadzor claimed to revoke the decision on refusing to initiate a criminal case, to initiate a criminal case and send it to the RA Special Investigation Service.
On May 2, 2019, the RA Central Military Prosecutor’s Office considered the actions of the body conducting the proceedings grounded and refused the complaint. Furthermore, RA Central Military Prosecutor’s Office considered the matter of the legal act subject to application out of criminal proceedings domain. The latter also did not see any necessity to examine the documents and transfer the case to the RA Special Investigation Service.
HCA Vanadzor appealed this decision in Yerevan General Jurisdiction Court and again received a refusal.