Գյումրեցի կնոջ սպանության մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայողին ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու միջնորդության վերաբերյալ դեռևս որոշում չի կայացվել
January 7, 2019
2018թ. դեկտեմբերի 3-ին ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Ա. Ռ.-ի ծեծելուց հետո հիվանդանոցում մահացած գյումրեցի Ջուլիետա Ղուկասյանի իրավահաջորդի իրավունքների պաշտպանությունն ստանձնել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցն ու փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Հայկ Հակոբյանը 2018թ. դեկտեմբերի 21-ին միջնորդություն են ներկայացրել գործը քննող ՀՀ Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության ՀԿԳ քննիչ Ա. Մնոյանին՝ ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի տարածքում պահվող մեղադրյալ Ա. Ռ.-ին ՀՀ համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու հարցով:
Նրանք վկայակոչել են «ՀՀ եւ ՌԴ միջև ՀՀ տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության եւ փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ» 1997 թվականի օգոստոսի 29-ին կնքված համաձայնագրի այն դրույթը, որ «Ռուսաստանյան ռազմական բազայի կազմի մեջ մտնող անձանց և այդ անձանց ընտանիքների անդամների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կատարված հանցագործությունների և այլ իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով կիրառվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը, գործում են նրա իրավասու մարմինները»։
Փաստ է, որ ռազմաբազան գտնվում է ՀՀ տարածքում, և այս դեպքում պետք է կիրառվի ՀՀ օրենսդրությունը:
Կատարված հանցագործությունը չի դասվում նաև համաձայնագրով սահմանված այն բացառությունների շարքին, որոնց դեպքում պետք է կիրառվի ՌԴ օրենսդրությունը. մասնավորապես՝ քրեական գործը չի հարուցվել ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման կետերի տարածքում, ՌԴ կամ ռուսական ռազմական բազայի կազմի մեջ մտնող անձանց և այդ անձանց ընտանիքների անդամների դեմ, կամ զինվորական հացագործություն կատարելու համար:
Այս հիմնավորումներով Ջուլիետա Ղուկասյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները վարույթն իրականացնող ՀԿԳ քննիչ Ա. Մնոյանից պահանջել են միջոցներ ձեռնարկել մեղադրյալ Ա. Ռ.-ին ռազմաբազայի տարածքից ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխելու համար: Վարույթն իրականացնող մարմինը միջնորդության վերաբերյալ դեռևս որոշում չի կայացրել:

There is still no decision made upon the petition to transfer the Russian serviceman – who is accused of murdering a woman residing in Gyumri – to a penitentiary institution in the Republic of Armenia
January 7, 2019
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor undertook the protection of the rights of the legal successor of Julieta Ghukasyan, a resident of Gyumri, who died in hospital on December 3, 2018, after being beaten by the Russian military base serviceman A. R.
On December 21, 2018, HCA Vanadzor chairman Artur Sakunts and lawyers Arayik Zalyan and Hayk Hakobyan made a petition to Shirak region investigation department PIC investigator A. Mnoyan to transfer the accused A. R., who is held in the territory of the Russian Federation military base 102, to the appropriate penitentiary institution of the Republic of Armenia.
They also invoked that one of the provisions of the “Agreement between the Russian Federation and the Republic of Armenia on jurisdiction and mutual legal assistance in cases related to the presence of Russian military base on the territory of the Republic of Armenia ” states that “In cases of crimes and other offenses committed in the territory of the Republic of Armenia by members of the Russian military base and by family members of those persons, the legislation of the Republic of Armenia is applied, and the case is investigated by RA competent authorities.”
It is a fact that the military base is located on the territory of the Republic of Armenia and in this case, RA legislation should be applied.
The crime committed is not classified among the exceptions determined by the agreement, in cases of which the RF legislation is applied, in particular, the criminal case was not initiated on the territory of the location points of the Russian military base, against persons who are members of the Russian military base or their family members or for committing a military crime.
On this basis, the representatives of Julieta Ghukasyan’s legal successor claimed that PIC investigator A. Mnoyan, who conducts the proceedings of the case, take measures for transferring accused A. R. from the territory of the military base to the RA penitentiary institution. The body conducting the proceedings has not yet made a decision upon the petition.