«Միջազգային կառույցները չեն տեսնում ՀՀ կառավարության կողմից ռազմագերիների, միջազգային հանցագործությունների հետ կապված քայլերը». Արթուր Սաքունց
December 10, 2020
«Գործադիր իշխանության ամենաբարձր մակարդակով իրավունքի գերակայության  նշանակությունը չգիտակցվեց»,-«Հոդված 3» ակումբում Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով հրավիրված քննարկման  ժամանակ հայտարարեց ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը:
Նրա վստահեցմամբ, եթե դա գիտակցվեր, ի սկզբանե կփոխվեր սահմանադրությունը կամ անցում կկատարվեր նոր սահմանադրության ձևավորման գործընթացի: Նա հիշեցրեց՝ առաջարկել են պետության զավթման քաղաքական գնահատական տալ: Սակայն ցավով նշեց, որ առաջարկները  չեն լսել, և քայլեր չեն ձեռնարկվել: Այս առիթով ասաց. «Սահմանադրությունն ինքնին այս պետության զավթման սահմանադրություն է: Դրա համար ասել ենք՝ այս պատճառով սահմանադրությունը պետք է փոխվի: Այս սահմանադրությամբ սահմանված կանոնները չեն կարող երաշխավորել համակարգային փոփոխությունները: Իրավունքի, ժողովրդավարության, պետության ձևավորման նշանակություն չտրվեց: Դրա համար հիմա օրակարգում դրված է մեկ խնդիր՝ Նիկոլ Փաշինյանի փոխարեն գալիս է մեկ ուրիշը, քանի որ Սահմանադրությունը մնացել է անձնակենտրոն, քանի որ փոփոխություն պահանջողները պատրաստի ամեն մեխանիզմներն ունեն: Դատարանը, ՍԴ-ն էլ են նույնը մնացել. մեկ-երկու հոգով չէ»:
Արթուր Սաքունցը հիշեցրեց՝ դեռ դեկտեմբերին են ասել ԱԱԾ-ի մասին, բայց չեն լսել: Այնուհետև վրդովվեց. «Լռել են, անտարբեր մնացել, անտեսել են այդ մարտահրավերները, բայց ամենամեծ խնդիրը չլսելն է: Հետևողականորեն առաջարկները չլսելը, առնվազն առաջարկությունների շուրջ երկխոսություն չծավալելը, դրանց ուղղությամբ քայլեր չանելը: Երբ մենք վեթինգն առաջարկում ենք, մեզ դեմ են տալիս մի այնպիսի մեխանիզմի, որը վեթինգի հետ առնչություն չունի, դա օքե՞յ է: Ուղղակի անհասկանալի է: Ամեն ջանք գործադրվել է, որպեսզի գործողությունները, որոշումները կատարվեն հենց այդ տրամաբանությամբ: Այո, իշխանությունը պատասխանատվություն ունի»:
Պատասխանատվության մասին խոսելիս Արթուր Սաքունցը հիշեցրեց ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքի, պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ պետության պարտավորությունները ու ասաց. «Ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքի, պատերազմի հանցագործությունների հետ կապված նախաձեռնողը միջազգային ատյաններում պետք է լինի իշխանությունը: Բայց վստահեցնում եմ՝ ԱԳՆ մակարդակով, կառավարության մակարդակով ռազմական հանցագործություններին ուղղված հարցերի բարձրացումն այն մարմիններում, որոնց նաև անդամակցում են Ադրբեջանը, Թուրքիան, չկա այդ նախաձեռնությունը: Քաղհասարակության ներկայացուցիչների բազմաթիվ գրություններ ամենատարբեր հարցերով, բայց միջազգային կառույցները չեն տեսնում կառավարության կողմից այդ քայլերը: Սա պատասխանատվության խնդիրն է: Երբ ասում են՝ Թուրքիան ոչ մի խախտում չի կատարել, և դա ընդունվում է՝ որպես մոտեցում, ես դա չեմ հասկանում»:
Մինչդեռ Արթուր Սաքունցի հավաստմամբ՝  պետությունը պետք է գիշեր ու ցերեկ աշխատեր այս հարցերով: Ըստ նրա՝ գերիների հետ կապված հարցը միայն ՄԻԵԴ-ում ներկայացնելու մասին չէ խոսքը, այլ ահաբեկիչների, վարձկանների հետ կապված հարցերը, ռազմական հանցագործությունները: Դրանք շարան են, որոնց հիմքով պետությունն օրնիբուն պետք է աշխատի:

‘International agencies have not seen steps taken by the Armenian government regarding prisoners of war and international crimes’: Artur Sakunts
December 10, 2020
“The importance of the rule of law at the highest level of executive power has not been understood,” Artur Sakunts, activist and the head of the Helsinki Citizens’ Assembly in Vanadzor, said during a seminar organized in honor of Human Rights Day at the Article 3 press club.
According to him, if it had been understood, the constitution would have changed to begin with or the process of developing a new constitution would have begun. He said that they offered to provide a political assessment regarding the occupation of the state.  However, he regrets that the proposals were not heard and no steps had been taken. Regarding this, he said, “The constitution itself is the constitution of the occupation of this state. That is why we said that the constitution must be changed. The rules set out in this constitution cannot guarantee systemic change. No importance was attached to the formation of the law, democracy, or the state. That is why there is only one task on the agenda: have someone else come to power besides Nikol Pashinyan since the constitution has remained centered on one individual and those demanding change have prepared all the necessary mechanisms. The court and the Constitutional Court have remained the same. It’s not just about one or two people.”
Artur Sakunts said that he spoke out about the NSS in December, but no one listened to him. He said, “They were silent and indifferent. They ignored that challenge, but the biggest problem is not listening to us, not listening to constructive proposals, not at least organizing mutual dialogue around these proposals, and not doing anything. When we proposed that they should implement vetting, they countered with a mechanism that has nothing to do with vetting. Is that OK? I don’t understand. Every effort has been made so that all activities and decisions are made with that logic. Yes, the government has a responsibility.”
Regarding responsibilities, Artur Sakunts spoke about the treatment of war prisoners and the state’s responsibilities regarding war crimes. He said, “The government should be the one to initiate discussions on the treatment of prisoners of war and war crimes in international courts. But I assure you that this initiative does not exist on the level of the Ministry of Foreign Affairs or the government in bodies of which Azerbaijan and Turkey are also members. There are many letters from civil society representatives on various issues, but international organizations have not seen these steps taken by the government. This is an issue of responsibility. When they say that Turkey did not commit any violations and that is accepted as an approach, I can’t understand that.”
Meanwhile, Artur Sakunts said that the state should have worked day and night on these issues. According to him, the issue regarding the prisoners of war should not have been the only thing presented to the ECHR. They should have also presented the issues of terrorists, mercenaries, and war crimes. These are threads on which the state must work.