Վանաձորի Արցախ պուրակում շինաշխատանքները դարադարեցնելու հայցի քննությանը Մշակույթի նախարարությունը չի ներգրավվի
2018 թ. հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ Վարչական դատարանի Վանաձորի նստավայրում  շարունակվեց Վանաձորի «Արցախ» պուրակում շինաշխատանքները դադարեցնելու պահանջով Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հայցի քննությունը:
Նախորդ դատական նիստին ավելի վաղ որպես երրորդ անձ ներգրավված շինաշխատանքներն իրականացնող «Գ և Մ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արտակ Ոսկանյանը դատարան չէր ներկայացել և խնդրել էր հետաձգել նիստը:
2018թ. հոկտեմբերի 9-ին կայացած դատական նիստին վերջինս ներկայացել էր դատարան:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչներ Անի Չատինյանն ու Հայկ Հակոբյանը միջնորդեցին գործում ներգրավել նաև ՀՀ Մշակույթի նախարարությանը: Վերջինս ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի գրության հիման վրա շինարարական աշխատանքները դադարեցնելու համար 2018թ. օգոստոսի 6-ին դիմել է Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանին, քանի որ «նախագծային փաստաթղթերն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չեն համաձայնեցվել լիազորված մարմնի՝ ՀՀ Մշակույթի նախարարության հետ»:
Բացի դրանից՝ ՀՀ Մշակույթի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության պետ  Ա. Աբրոյանը Ազատության հետ զրույցում հայտնել էր, որ ինքը շինաշխատանքներ իրականացնելուն համաձայնություն չի տվել և որ Վանաձորի քաղաքապետարանը «Գ. և Մ.» ՍՊԸ-ին շինարարական թույլտվություն տալու՝ Մշակույթի նախարարության համաձայնությունը կորզել է կեղծիքով։
Արտակ Ոսկանյանը առարկեց ներկայացված միջնորդության դեմ: Դատարանն էլ մերժեց այն:
Դրանից հետո  կողմերը հանդես եկան բացման խոսքով, ապա ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչները խնդրեցին հետաձգել դատական նիստը՝ լրացուցիչ ապացույցներ ներկայացնելու նպատակով:
Ի դեպ՝ Ա. Աբրոյանի՝ Ազատությանը տված հարցազրույցի հիման վրա ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2018թ. սեպտեմբերի 7-ին հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն: Սակայն ՀՀ Ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժնի հետաքննիչ Մ. Ավետիքյանը մերժել էր քրեական գործ հարուցել, քանի որ «նախապատրաստված նյութերով հանցագործության մասին արժանահավատ տվյալներ չէր ստացել»:
Իր բացատրություններով Ա. Աբրոյանը նշել էր, թե իր խոսքում նկատի է ունեցել այն, որ եթե «Արցախ պուրակի» կարգավիճակի փոփոխության հետ կապված փաստաթղթի տակ կա իր ստորագրությունը, ուրեմն դա կեղծիք է: Իսկ ինչ վերաբերում է պուրակի տարածքում զբաղվածության կենտրոն կառուցելուն համաձայնություն տալուն, նա նշել է, որ իր ենթակայությամբ գտնվող աշխատակիցը առանց իր կարծիքը հարցնելու է փաստաթուղթը ներկայացրել փոխնախարարի ստորագրմանը:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2018 թ. հոկտեմբերի 8-ին բողոքարկել է հետաքննիչ Մ. Ավետիքյանի՝ քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը, քանի որ վարույթն իրականացնող մարմնի գործողություններն ուղղված չեն եղել հաղորդման մեջ առկա տեղեկությունները ստուգելուն ու հանցագործություն կատարած անձանց բացահայտելուն. Ի թիվս այլ հարցերի՝ վարույթն իրականացնող մարմինը գնահատական չի տվել այն հարցին, թե արդյոք փոխնախարարը ուներ այդ փաստաթղթի տակ ստորագրելու լիազորություն, չի անդրադարձել Մշակույթի նախարարության՝ շինաշխատանքները դադարեցնելու հարցով Վանաձորի քաղաքապետին ուղղված գրությանը:

The Ministry of Culture will not be involved in the examination of the claim on terminating the construction work at Vanadzor ‘Artsakh’ park
On October 9, 2018, the examination of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor claim to terminate construction work at Vanadzor ‘Artsakh’ park continued in Vanadzor residence of the RA Administrative Court.
At the previous court session, lawyer Artak Voskanyan, representative of ‘G and M’ LLC involved in the construction work as a third person, did not appear before the court and asked to postpone the session.
Lawyer Artak Voskanyan appeared before the Court during the court session on October 9, 2018.
HCA Vanadzor representative Ani Chatinyan and Hayk Hakobyan petitioned to involve the RA Ministry of Culture in the case. On August 6, 2018, based on HCA Vanadzor letter, the Ministry of Culture requested Vanadzor mayor Mamikon Aslanyan to terminate construction work, as ‘design documents have not been agreed upon by the authorized body, the RA Ministry of Culture, in accordance with the procedure established by legislation’.
Besides, A. Abroyan, head of Historical and Cultural Monuments Protection Agency of the RA Ministry of Culture, stated during his conversation with ‘Azatutyun’ that he did not give a permit upon the implementation of construction work and that Vanadzor municipality got ‘G. and M.’ LLC construction work permit from the Ministry of Culture by fraud.
Artak Voskanyan objected to the petition presented. The Court rejected it.
After that, the sides presented their opening speeches, then HCA Vanadzor representatives requested to postpone the court session with the purpose of presenting additional proofs.
By the way, on September 7, 2018, based on A. Abroyan’s interview with ‘Azatutyun’, HCA Vanadzor reported a crime to the RA Prosecutor General’s Office. However, M. Avetikyan, investigator of the RA Police Lori Provincial Department Vanadzor Taron division, refused to initiate a criminal case, since ‘the prepared materials did not give him trustworthy data on the crime’.
According to A. Abroyan’s explanation, in his speech, he wanted to say that if his signature stood on the document related to the change of ‘Artsakh’ park state, then it was a fraud. With regard to giving a permit upon the construction of an entertainment center on the territory of the park, he mentioned that his subordinate employee submitted the document to get the deputy minister’s signature without asking his opinion.
On October 8, 2018, HCA Vanadzor appealed investigator M. Avetikyan’s refusal of initiating a criminal case, since actions of the body conducting the proceedings were not aimed at checking the information of the program and disclosing the persons who committed the crime. Among other things, the body conducting the proceedings did not assess the question whether the deputy minister had the authority to sign that document and did not touch upon the letter of the Ministry of Culture to Vanadzor municipality requesting to terminate the construction work.