Պրոբացիոն ծառայությունն ու Քրեակատարողական ծառայությունը դատապարտյալին վաղաժամկետ ազատելը անհասկանալի տրամաբանությամբ նպատակահարմար չեն համարել
Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
«Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Լ․ Բաղդասարյանը  դատապարտյալ Արթուր Մ․-ին վաղաժամկետ ազատ արձակելու կամ պատժատեսակը փոփոխելու հարցը դատարան չի ներկայացնում՝ պատճառաբանելով, թե նրա մասին Քրեակատարողական ծառայության և Պրոբացիայի ծառայության զեկույցները բացասական են։
Այս մասին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին Լ․ Բաղդասարյանը տեղեկացրել է 2019թ․ մարտի 12-ին։
Որոշումը ՔԿՀ պետը կայացրել է 2019թ․ փետրվարի 21-ին։ Նկատենք, որ Պրոբացիայի ծառայությունը դատապարտյալ Արթուր Մ․-ի վերաբերյալ փետրվարի 15-ին տրված եզրակացությունում բոլոր կետերով նշում է, որ դատապարտյալը դրական է բնութագրվում , ներգրավված է հիմնարկի տեխնիկական աշխատանքներում, քրեական ենթամշակույթի նկատմամբ անտարբեր է, հանցանքն ընդունում է, պատիժը համարում համաչափ։ Նշում  է նաև, որ դատապարտյալը համագործակցել է Պրոբացիայի ծառայության հետ, երբևէ տույժի չի ենթարկվել, արժանացել է խրախուսանքի։
Բոլոր կետերում դրական բնութագրելուց հետո Պրոբացիայի ծառայության Արագածոտնի մարզային բաժնի առաջատար մասնագետ Ղ․ Նազարյանը զեկույցի վերջում եզրակացնում է, որ դատապարտյալը նախկինում երկու անգամ դատապարտված է եղել, և դրանից, նրա պնդմամբ, հետևում է, որ մեծ է կրկնահանցագործության ռիսկը։ Արդյունքում նպատակահարմար չի համարում պայմանական վաղաժամկետ ազատելու ներկայացնելը։
Ուշագրավ է Ղ․ Նազարյանի հետևյալ եզրակացությունը․ «Դատապարտյալ Արթուր Մ․-ն պատժի կրման ընթացքում դրսևորել է դրական վարքագիծ, դատապարտյալի կողմից նոր հանցանք կատարելու հավանականությունը բարձր է»։ Ինչպես տեսնում ենք, եզրակացության երկու մասերի միջև տրամաբանական կապ առկա չէ։
Նույն տրամաբանությամբ զեկույց է կազմել նաև Քրեակատարողական ծառայության ներկայացուցիչը։ Նա ևս բոլոր կետերով դրական է գնահատել Արթուր Մ․-ին, բայց զեկույցի վերջում եզրակացրել է, որ նոր հանցանք կատարելու հավանականությունը բարձր է, և կրկին նպատակահարմար չի համարել վաղաժամկետ ազատելու ներկայացնելը։
«Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Լ․ Բաղդասարյանն էլ հիմք է ընդունել այս երկու զեկույցները և 2019թ․ փետրվարի 21-ին որոշել, որ Արթուր Մ․-ին վաղաժամկետ ազատ արձակելու կամ պատժատեսակը փոփոխելու հարցը դատարան չի ներկայացնի։

Probation Service and Penitentiary Service found, for unclear reasons, that the early release of the convict would be inexpedient
Right to Freedom and Personal Inviolability | Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Head of “Kosh” penitentiary institution - L. Baghdasaryan does not present to the Court the matter of convict Artur M’s early release or change of punishment reasoning that the reports of Penitentiary Service and Probation Service on him are negative.
L. Baghdasaryan informed Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor about this on March 12, 2019.
The decision was made by the head of the penitentiary institution on February 21, 2019. It should be noted that in the conclusion (dated February 15) pertaining to convict Artur M., it is mentioned in all the points that the convict is characterized positively, is involved in the institution’s technical works, is indifferent towards the criminal subculture, admits the commission of the crime and considers the punishment to be proportionate. It is also mentioned that the convict has cooperated with the Probation Service, has never been subjected to a penalty and has been rewarded.
After giving a positive characterization in all the points, Probation Service Aragatsotn regional division’s chief official Gh. Nazaryan concludes at the end of the report that the convict has previously been convicted twice and consequently, as he claims, the risk of the recurrence of the crime is high. As a result, he does not consider it expedient to present the matter of early conditional release.
Let us present Gh. Nazaryan’s following noteworthy conclusion, “While serving his punishment, convict Artur M. had a positive conduct, the likelihood of the convict committing a new crime is high”. As it can be seen, there is no logical link between the two parts of the conclusion.
The representative of the Penitentiary Service made a report in the same logic. He gave Artur M. a positive assessment in all the points and again did not consider it expedient to present his case for early release.
These two reports served as a basis for L. Baghdasaryan – head of “Kosh” penitentiary institution – and on February 21, 2019, he decided that the matter of Artur M.’s early release or change of punishment would not be presented to the Court.