ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորդման հիման վրա երկրաշարժից տուժած Վահագնիի 6 ընտանիքի բնակարանի իրավունքից զրկելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
December 12, 2019
Լրատվամիջոցները մեր մասին | Նորություններ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հաղորդման հիման վրա Ոստիկանության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժնում 2019 թ․ դեկտեմբերի 9-ին քրեական գործ է հարուցվել՝ երկրաշարժից տուժած Վահագնիի 6 ընտանիքի բնակարանի իրավունքից զրկելու փաստի առթիվ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2019 թ․ նոյեմբերի 12-ին հանցագործության մասին հաղորդումը ներկայացրել էր Ազատություն ռադիոկայանի 88-ի աղետից տուժած մոտ 30 ընտանիքների տնակները փաստաթղթերում դարձել են քարե բնակելի տներ հրապարակման հիման վրա։
Ազատության անդրադարձը
Դատախազություն հաղորդում ներկայացրած իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը կարևոր է համարում պարզել, թե արդյո՞ք փաստաթղթերում քարե տուն դարձած տնակների տերերի անուններով պետությունը խոշոր գումար չի առանձնացրել ու դարձյալ կեղծ փաստաթղթեր կազմել, իբրև թե նրանց համար տուն է կառուցվել կամ տան փոխհատուցում տրվել։
«Թե ինչի հետևանքով են մարդիկ տարիներ շարունակ մնացել առանց բնակարանի, այ դրա պատճառները պետք է բացահայտել, և դա ուղղակիորեն առնչություն ունի համակարգային կոռուպցիայի հետ, որի դրսևորումներից մեկը հանդիսացել է աղետի գոտում բնակարանների շինարարության համար ֆինանսների յուրացմամբ», - նկատեց Սաքունցը:
«Այնպես չէ, որ կառավարությունը ֆինանսներ հատկացրեց բնակարաններ կառուցելու համար, իսկ նախկինում հատկացված գումարները պետք է մնան էտպես անհետևանք կամ առանց ուսումնասիրության: Մեր նպատակն է այդ հատկացված գումարների ճակատագիրը որոշելու, դրանցում պատասխանատու անձանց բացահայտելու և գումարները վերադարձնելու պետական բյուջե», - շեշտեց իրավապաշտպանը:

Based on the report made by HCA Vanadzor, a criminal case was initiated on the fact of depriving earthquake-affected 6 families from Vahagni of their right to have an apartment
Media about us | News
Based on the report by Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, on December 9, 2019, a criminal case was initiated in RA Police Vanadzor city Taron division on the fact of depriving earthquake-affected 6 families from Vahagni of their right to have an apartment.
On November 12, 2019, HCA Vanadzor made a report based on Azatutyun Radio Station publication “Cabin houses of nearly 30 families affected by 1988 disaster changed into stone residential houses in documents”.
Azatutyun touches upon the issue
Human rights defender Artur Sakunts, who has reported to the Prosecutor’s Office, finds it essential to find out whether the state has separated a great amount of money under the names of the owners of cabin houses that changed into stone houses according to the documents and again made fake documents stating that houses were built for them or a compensation was given for the houses.
“The reasons why people were left without apartments for years on end should be discovered. And this is directly related to systemic corruption, one of the manifestations of which is the embezzlement of finances envisaged for apartment constructions on the disaster area”, says Sakunts.
“The fact that the Government allocated finances for the construction of apartments does not mean that there should be no consequences or examination of finances allocated previously. Our purpose is to determine the fate of the allocated money, to discover those responsible for them and to bring that money back into the state budget”, the human rights defender highlighted.