Առողջական խնդիրներով զորակոչված Դ. Բ.-ն շուրջ 3 ամիս անց ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցության արդյունքում զինծառայությանը ոչ պիտանի է ճանաչվել և վաղաժամ զորացրվել
Առողջության պաշտպանվածության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Հրապարակումներ | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019թ. հունվարին առողջական խնդիրներով զորակոչված Դ. Բ.-ն «Հիվանդությունը ձեռք է բերել զինծառայության ընթացքում» նշումով 2019թ. ապրիլի 19-ին զորացրվել է՝ ճանաչվելով  զինծառայությանը ոչ պիտանի:
Իսկզբանե Դ. Բ.-ն զինծառայությանը սահմանափակումով էր պիտանի ճանաչվել։ Զորակոչվելուց որոշ ժամանակ անց նրա մոտ ոտքերի ցավեր են սկսվել և անգամ բուժմաս դիմելուց հետո ոչ միայն չեն դադարել, այլ ավելի են սրվել։
2019թ. փետրվարին տեղափոխվել է նախ տեղի, ապա Երևանի զինվորական հոսպիտալ։ Ոտքերի խնդիրներին զուգահեռ նրա մոտ նաև կակազություն է նկատվել։ Բժիշկներն այդ նշանները վերագրել են սթրեսին և դեղամիջոցներ նշանակել դրա դեմ, ապա ուղեգրել Երեւանի կայազորային հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունք, որտեղ էլ բավականին երկար ժամանակ է մնացել:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ 2019թ. մարտի 23-ին դիմել է Դ. Բ.-ի քույրը և հայտնել, որ եղբորը պատշաճ չեն հետազոտել, միայն բանավոր հարցերի միջոցով են եզրակացության եկել, և այդ պահին նա ցավազրկողներ ու ինչ-որ դեղահաբեր է ստանալիս եղել նշված բաժանմունքում։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ դիմելու օրը, քրոջ փոխանցմամբ, Դ. Բ.-ն չի կարողացել նույնիսկ շարժել ոտքերն ու ձեռքերը, նկատել է վերջույթների թուլություն։
Զինծառայողին համապատասխան բուժում տրամադրելու կամ անհնարինության դեպքում նրա պիտանիության հարցը վերանայելու և վաղաժամ զորացրելու հարցով 2019թ. մարտի 25-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին։
Ուղիղ մեկ ամիս անց՝ 2019թ. ապրիլի 25-ին թվագրված գրությամբ Պաշտպանության նախարարության գլխավոր քարտուղար Գ. Հայրապետյանը հայտնել է, որ 2019թ. ապրիլի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ բժիշկ հոգեբույժի հետ համատեղ քննարկման արդյունքում Դ. Բ.-ն ներկայացվել է ԿՌԲՀ նիստին և զինծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվել։

Around 3 months after being conscripted with health problems, D.B., with the support of HCA Vanadzor, was recognized unfit for military service and was discharged
Right to Protection of Health | Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Publications | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
In January, 2019, D.B. was conscripted with health issues and on April 19, 2019, being recognized unfit for military service, he was discharged with the following note “The illness was acquired during the military service”.
In the beginning, D.B. was recognized fit for a limited military service. Some time after being conscripted, his legs began hurting and even after receiving treatment, the pain not only did not fade away, but, on the contrary, became worse.
In February, 2019, he was first transferred to the local and then to Yerevan military hospital. Along with his legs’ problems, stuttering could also be noticed. Doctors attributed those signs to stress and prescribed medications against it, after which he was referred to Yerevan city garrison hospital psychiatric department, where he stayed for quite a long time.
On March 23, 2019, B.D.’s sister applied to Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor  and informed that his brother had not been properly examined and doctors made a conclusion only based on oral questions and at that point of time he was receiving painkillers and some other medications in the above-mentioned department. As D.B.’s sister mentioned, on the day of applying to HCA Vanadzor, the latter could not even move his legs and hands and felt weakness in the extremities.
On March 25, 2019, HCA Vanadzor applied to the RA Defense Minister Davit Tonoyan with the matter of providing the serviceman with appropriate treatment or (in case it was impossible) reviewing the question of him being fit for military service and granting an early release.
Exactly one month later, by the note dated April 25, 2019, G. Hayrapetyan – secretary general of the Ministry of Defense – informed that on April 9, 2019, by the initiation of the central military medical commission, as a result of the discussion with the psychiatrist, D.B. was presented at the session of the central military medical commission and was recognized unfit for military service.