ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը Սաշիկ Սուլթանյանի գործի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչն այսօր՝ 2021 թ․ նոյեմբերի 23-ին, հրապարակել է իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի գործի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ստացած տեղեկատվությունը։
Դ․ Միյատովիչը իրավապաշտպանի նկատմամբ քրեական հետապնդման վերաբերյալ պարզաբանում ստանալու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազություն էր դիմել նոյեմբերի 18-ին։ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին ուղղված գրության մեջ նա, մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազի ուշադրությունն էր հրավիրել այն փաստին, որ իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումն արդեն իսկ դատապարտել են տեղական և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողները։
ԵԽ հանձնակատարն իր գրության մեջ ընդգծել էր, որ սա բացասաբար է ազդում իրավապաշտպանների, մասնավորապես՝ փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվողների գործունեության վրա։ Տիկին Միյատովիչը հիշեցրել է նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների մասին՝ ուշադրություն հրավիրելով իրավապաշտպանների խոսքի ազատության երաշխավորման անհրաժեշտությանը, հատկապես, որ խոսքը վերաբերում է փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությանը։
Սաշիկ Սուլթանյանի գործով դատական նիստը կկայանա վաղը՝ նոյեմբերի 24-ին՝ ժամը 11։00-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում (ք. Երևան, Տիգրան Մեծի պող. 23/1)։
Նրա իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնում են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Սամսոն Գալստյանը։ Կներգրավվի նաև փաստաբան Արա Ղազարյանը։
Սաշիկ Սուլթանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ԱԱԾ-ի քննիչի կողմից, որը Հայաստանում ապրող եզդիների իրավունքների խախտումների մասին խոսելը որակել է որպես ազգային թշնամանքի հարուցում։
Քրեական գործի հիմքում  2020 թվականի հունիսին Սաշիկ Սուլթանյանի զրույցն է՝ yezidinews.com լրատվամիջոցի ներկայացուցչի հետ։ Զրույցի ընթացքում նա բարձրաձայնում է Հայաստանում ապրող եզդիների խնդիրների մասին և մտահոգություն հայտնում, որ չնայած ներդրված ջանքերին՝ այնուամենայնիվ ազգությամբ եզդի ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների երաշխավորմանն առնչվող որոշ խնդիրներ դեռևս լուծված չեն։
ՀՀ գլխավոր դատախազին ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրությունը և ՀՀ գլխավոր դատախազի պատասխան գրությունը ներկայացնում ենք այստեղ՝ ամբողջությամբ։

The Council of Europe Commissioner for Human Rights addresses the RA Prosecutor General to get clarifications regarding Sashik Sultanyan’s case
As mentioned in our previous publication, today, on 23 November 2021, the Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovic published the information provided by the RA Prosecutor General’s Office regarding Sashik Sultanyan’s case.
On November 18, Dunja Mijatovic addressed the RA Prosecutor General’s Office to get clarifications regarding criminal prosecution against human rights activist Sashik Sultanyan. In her letter addressed to the RA Prosecutor General Artur Davtyan, she particularly drew his attention to the fact that international and local human rights actors, including Special Rapporteurs of the UN, had already denounced prosecution against Sashik Sultanyan.
In her letter, the CoE Commissioner stressed that this negatively affects activity of human rights defenders, and in particular, those engaged in protection of rights of minorities․ Mrs. Mijatovic also reiterated Armenia’s human rights obligations and pointed out the need to guarantee human rights defenders’ freedom of expression, especially in terms of protection of human rights of minorities.
Court session of Sashik Sultanyan’s criminal case is to take place tomorrow, on 24 November, at 11 a.m., in Yerevan General Jurisdiction Court (Tigran Mets avenue 23/1, Yerevan).
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor office advocates Arayik Zalyan and Samson Galstyan have undertaken protection of his rights in court. Advocate Ara Ghazaryan will also be involved.
Sashik Sultanyan was charged by the NSS investigator, who qualified the speech about violations of rights of Yezidis in Armenia as incitement of national enmity.
The criminal case is based on Sashik Sultanyan’s interview given to a representative of yezidinews.com  in June 2020. During the conversation, he raises issues of Yezidis residing in Armenia and his concern that despite the efforts taken, there are still some unsolved issues related to securing rights of Yezidi citizens of the Republic of Armenia.
Below we present the full letter of the CoE Human Rights Commissioner addressed to the RA Prosecutor General and the RA Prosecutor General’s response letter.