ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՓԱՍՏԱԹՈՒՂԹ
Աշխատանքային իրավունքների խախտումները Հայաստանում կրում են շարունակական և համակարգային բնույթ, անկախ զբաղվածության բնագավառից: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների զեկույցներն անդրադառնում են հատկապես պատշաճ վարձատրության/փոխհատուցման,
արհմիություններ ձևավորելու իրավունքի, խտրականության բացառման հարցերին։
Աշխատանքային իրավունքների պաշտպանվածության խնդիրն էական ազդեցություն է ունենում մարդու հիմնարար իրավունքների վրա, քանի որ, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, տուժողները հաճախ հրաժարվում են իրենց հիմնարար իրավունքի պաշտպանությունից, աշխատանքից զրկվելու իրական վտանգի պատճառով: Ըստ այդմ, մինչ իրավապաշտպան կառույցները ձգտում են բարձրացնել իրազեկվածությունը աշխատանքային իրավունքների բոլոր ասպեկտների վերաբերյալ, քաղաքացիների կողմից հայցվող իրավական օգնությունը, չնչին բացառություններով, վերաբերում է անարդարացիորեն աշխատանքից ազատվելուն կամ օրենքով սահմանված վերջնահաշվարկը չտրամադրելուն: Այս իրադրությունը հասկանալու համար այն պետք է դիտարկել Հայաստանում առկա գործազրկության և աշխատուժի թերօգտագործման մակարդակի համատեքստում: Աշխատանքային իրավունքների կոպիտ խախտումներն առնչվում են նաև քաղաքացիների այլ իրավունքների իրացմանը, մասնավորապես ընտրական գործընթացներում մասնակցությանը կամ մյուս քաղաքական իրավունքներին։
Աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության հիմնական խոչընդոտներն են
• չգրանցված աշխատանքը՝ աշխատանքային պայմանագրերի բացակայությունը, այլ բնույթի պայմանագրի կնքումը փաստացի աշխատանքային հարաբերությունների առկայության դեպքում կամ անհամապատասխանությունը իրականացվող աշխատանքին և վարձատրությանը, որն իր հերթին բերում է
○ աշխատանքից կամայականորեն զրկվելու դեպքում իրավունքների վերականգման իրավական հիմքերի և մեխանիզմների բացակայության
○ աշխատանքային ստաժի և ստացվող եկամուտների կենսաթոշակային ֆոնդում չհաշվարկման և սոցիալական երաշխիքների չգործելուն
○ արձակուրդային և այլ արտոնությունների կամայական տրամադրման և այլն,
• աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության պետական քաղաքականության ու ինստիտուցիոնալ գործիքակազմի անկատարությունը, որի արդյունքում պետությունը չի իրականացնում պատշաճ վերահսկողություն գործատուների նկատմամբ՝ բացի առանձին դեպքերով դատական ակտերը և ՊԵԿ-ի կամ ԱԱՏՄ կողմից կիրառվող պատասխանատվության միջոցները,
• արհմիությունների բացակայությունը բազմաթիվ ոլորտներում և գոյություն ունեցող արհմիությունների անարդյունավետությունը կամ անգործությունը,
• դատական կարգով աշխատանքային խախտված իրավունքների վերականգման գործընթացի բարդությունը և արտադատական կարգով մեխանիզմների սակավությունն ու ոչ լիարժեքությունը, ինչի հետևանքով իրավունքների ոտնահարման ծավալներն առավելապես կրում են թաքնված բնույթ:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից իրականացվել է 2019-2021 թթ․-ին դատարաններ մուտքագրված շուրջ 500 դատական գործերի ուսումնասիրություն՝ կապված աշխատանքային իրավունքների վերաբերյալ վեճերի հետ։ Դատարանը բավարարել է դիտարկված գործերի 72%-ով հայցերը։ Բավարարման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է իրավաբանական նշանակության փաստերի (աշխատանքային ստաժի) հաստատման վերաբերյալ գործերով՝ 95%։ Ամենացածր ցուցանիշը՝ վարչական գործերով կարգապահական հիմքով ազատման վերաբերյալ գործերով։ Արձանագրված խնդիրներից են՝ աշխատանքից ազատման մասին հրամաններում իրավական և/կամ փաստական հիմքի բացակայությունը կամ թերի նշելը, կրճատումների հիմքով անձանց աշխատանքից ազատելիս կրճատումների ձևական բնույթը, կրճատման կամ աշխատանքի պայմանների էական փոփոխության դեպքում ոչ պատշաճ ծանուցելը, այլ աշխատանք չառաջարկելը, այլ աշխատանք առաջարկելու անհնարինության մասին չտեղեկացնելը, պայմանագրի, ազատման մասին հրամանի չտրամադրելը, աշխատողի կողմից ազատման մասին ծանուցումը հետ վերցնելու համար նախատեսված ժամկետի չպահպանումը, որոշակի ժամկետով կնքված պայմանագրի ժամկետի լրացման հիմքով ազատում այն դեպքում, երբ պայմանագիրը պետք է դիտարկվի որպես անժամկետ կնքված, կենսաթոշակային տարիքը լրանալու պատճառով պայմանագրի լուծում այն դեպքում, երբ նման հիմք նախատեսված չէ աշխատանքային պայմանագրով, աշխատանքին չհամապատասխանելու հիմքով ազատում գնահատում չանցկացնելու պայմաններում, ծառայողների դեպքում՝ առանց ատեստավորման կրճատում, կրճատման դեպքում նշանակման նախապատվության իրավունքի չապահովում, հայեցողական կամ վարչական պաշտոններից ազատում՝ օրենքով սահմանված ժամկետները չպահպանելով կամ առանց հիմքի նշման, աշխատողի կարգավիճակը վատթարացնող նորմերի կիրառում, առանց ծառայողի համաձայնության ավելի ցածր պաշտոնի տեղափոխելը, դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճռի առկայության դեպքում ծառայության մեջ չվերականգնելը և այլն։
Հեղափոխությունից հետո մշակվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ԱՍՀՆ Զբաղվածության ռազմավարությունը, ՀՀ կառավարության ծրագիրը, «Հայեցակարգ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի բարեփոխումների» հայեցակարգի նախագիծը և «Աշխատիր Հայաստան» ռազմավարությունը։ Այս փաստաթղթերը ենթադրում էին աշխատանքային հարաբերությունների պետական կարգավորման և վերահսկողության բարելավում,
արհմիությունների ինստիտուտի դերի բարձրացում, աշխատանքային հարաբերությունների վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության բարձրացում, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ինստիտուտի կայացմանը նպաստում, որն իր հերթին կբերի քաղաքացիների արժանապատիվ աշխատանքի իրավունքի իրականացմանը: Սակայն, կորոնավիրուսային համավարակի տարածումը և Արցախյան երկրորդ պատերազմը կարծես թե փոխեցին առկա առաջնահերթությունները, և այս փաստաթղթերի ընդունումն ու իրականացումը մղվեցին երկրորդ պլան։
Միևնույն ժամանակ 2021 թ․ հուլիսի 1-ից ՀՀ Վարչապետի 2020 թվականի հուլիսի 3-ի որոշմամբ աշխատանքային օրենսդրության և աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող այլ նորմատիվ իրավական ակտերի, կոլեկտիվ և աշխատանքային պայմանագրերի պահանջների պահպանումը ապահովող դրույթներով նոր լիազորություններ են ամրագրվել Աշխատանքի և առողջապահական տեսչական մարմնին (ԱԱՏՄ)-ին։ Թեև կառույցը կոչված է պետական վերահսկողություն իրականացնել աշխատանքային օրենսդրության պահանջների կատարման նկատմամբ, սակայն հարկ է նշել, որ ԱԱՏՄ-ն ունի աշխատանքային օրենսդրության ոլորտում գործունեության ապահովման օրենսդրական դաշտի և վերահսկողության գործիքակազմի ապահովվածության, ինչպես նաև հաստիքների համալրման և կադրերի կարողությունների զարգացման խնդիր։
ԱԱՏՄ-ի գործունեության՝ աշխատանքային իրավունքի ոլորտում վերահսկողության ելակետային տվյալներ կարող են հանդիսանալ Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ (APR Group) ՀԿ-ի կողմից 2021թ. մայիս-հունիս և 2022թ. սեպտեմբեր ամիսներին աշխատողների և գործատուների շրջանում իրականացված քանակական հարցումների արդյունքները 4 : Մասնավորապես, հարցված աշխատողների 16․7%-ը չունեն աշխատանքային պայմանագիր, 13․9%-ը աշխատանքի է ընդունվել միայն աշխատանքի ընդունման հրամանի հիման վրա։ Այն հարցին, թե աշխատողների որ մասն է աշխատում աշխատանքային պայմանագրով, «բոլոր աշխատողները» պատասխանը նշվել է հարցված գործատուների մոտ 80%-ի կողմից, «աշխատողների կեսից շատը»՝ 7%-ի, «աշխատողների կեսից քիչը»՝ 5%-ի և «ոչ ոք աշխատանքային պայմանագրով չի աշխատում»՝ 8%-ի կողմից: Արտաժամյա աշխատանք իրականացնող 7,2% հարցվողների միայն 28,4%-ն է դրա դիմաց ստացել հավելավճար` ըստ աշխատողների հետ իրականացված հարցումների: Հարցված գործատուների 3.5%-ը նշել է, որ աշխատողներն ամեն օր իրականացնում են արտաժամյա աշխատանք, 10.6%-ը՝ շաբաթական 1-2 օր, իսկ 12.7%-ը՝ ամսական 2-3 անգամ: Նշված 27% գործատուների կեսն է միայն նշել, որ աշխատողներն արտաժամյա աշխատանքի դիմաց ստանում են հավելավճար: Տոն օրերին «երբեմն» աշխատող 26,8% և «գրեթե միշտ» աշխատող 27.5% հարցված աշխատողների մեծ մասի համար տոնական օրերը համարվել են սովորական աշխատանքային օրեր և հավելավճար չի տրամադրվել։ Աշխատավայրում վնասակար գործոնների ազդեցության բարձր մակարդակի առկայության մասին հայտնում են աշխատողների 6.8%-ը, մինչդեռ այդ մասին նշվում է գործատուների 3.6%-ի կողմից: Աշխատողների 79.2%-ը որևէ փոխհատուցում չի ստանում նման աշխատանքային պայմաններում աշխատելու դիմաց, ինչի մասին փաստում են նաև գործատուները։ Իսկ մասնագիտության, աշխատանքի առանձնահատկությունների կամ աշխատանքային վատ պայմանների պատճառով առողջական խնդիրներ ձեռք բերած 8.7% հարցված աշխատողների կեսը չի ստացել փոխհատուցում գործատուից։ Աշխատողների 9․8%-ը տեղյակ չէ, որ ունի տարեկան վճարովի արձակուրդի իրավունք: Գործատուների միայն 90.3%-ն է նշում, որ բոլոր աշխատողները գնում են ամենամյա վճարովի արձակուրդ, 3.9%-ը նշում է, որ կեսից շատն են գնում, 2.9%-ը՝ կեսը, 1.9%-ը՝ կեսից քիչը, իսկ 1.0%-ը՝ շատ քչերը: Գործատուների 9.4%-ը դեմ է այն մտքին, որ գործատուն պետք է պարտավորված լինի աշխատողին ամեն տարի պարտադիր արձակուրդ ուղարկելու: Գործատուների հետ իրականացված խորին հարցազրույցների արդյունքում վերջիններիս կողմից հնչել են
այնպիսի կարծիքներ, որ ՀՀ Աշխատանքային օրենսգիրքն ավելի շատ աշխատողի շահերն է ներկայացնում, քան գործատուների: Անշուշտ գործատու-աշխատող փոխհարաբերությունները հակասական են և հաճախ հակադրվող, ինչը դրսևորվում է նաև սոց հարցումներում նրանց արտահայտած պատասխաններում:
ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով Հայաստանը ստանձնել է մի շարք պարտավորություններ, այդ թվում խթանել Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) «Արժանապատիվ աշխատանք» ծրագիրը, զբաղվածության քաղաքականությունը, աշխատավայրում առողջությունը և անվտանգությունը, սոցիալական երկխոսությունը, սոցիալական պաշտպանությունը, սոցիալական ներգրավվածությունը, կանանց և տղամարդկանց հավասարությունը և խտրականության բացառումը՝ դրանով նպաստելով ավելի շատ և ավելի լավ աշխատատեղերի ստեղծմանը, աղքատության կրճատմանը, սոցիալական համերաշխության ընդլայնմանը, կայուն զարգացմանը և կյանքի որակի բարելավմանը (Հոդված 84, 85)։ Համաձայնագրի իրականացման համար մշակվել է ճանապարհային քարտեզ, սակայն կատարման ընթացքի վերաբերյալ հանրային տեղեկատվությունը հասանելի չէ։ Այս առումով տեղին է հիշատակել նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից 2011թ ընդունված «Բիզնեսի և մարդու իրավունքների ղեկավար սկզբունքների» 5 էական նշանակությունը ձեռնարկատիրական գործունեության բնագավառում աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության համար, որի կիրառման ուղղությամբ սակայն Հայաստանը դեռևս որևէ ջանք չի գործադրել։

Labor rights violations have a continuous systemic nature in Armenia, irrespective of the employment sphere. Reports of the RA Human Rights Defender, as well as international and local organizations address, in particular, issues of proper remuneration, the right to form trade unions, elimination of discrimination.
Protection of labor rights significantly impacts fundamental human rights, since, as practice shows, victims usually refuse to protect their fundamental rights due to the real risk of being dismissed. Thus, while human rights organizations strive to raise awareness about all the aspects of labor rights, the legal support requested by citizens concerns, except for very few cases, unfair dismissal or non-provision of the final settlement prescribed by law. To understand this situation, we need to consider it in the context of the unemployment level and labor underutilization.  Serious violations of labor rights also concern enjoyment of other rights, in particular, participation in electoral processes or other political rights.
The main obstacles to labor rights protection are as follows:
•  Unregistered employment, i.e., absence of employment contracts, signing a different contract in the conditions of factual labor relations or non-compliance of the contract with the job description and remuneration, which, in its turn, results in
○ Lack of legal grounds and mechanisms for restoration of rights in case of being arbitrarily dismissed,
○ Non-counting of work experience and income in the pension fund and non-operation of social guarantees,
○ Arbitrary provision of vacation and other benefits, etc.
• Flawed state policy of labor rights protection and institutional toolkit, as a result of which the state does not conduct proper oversight of employers except judicial acts in the frame of separate cases, or liability measures applied by SRC or HLIB,
• Lack of trade unions in numerous spheres and ineffectiveness or inaction of existing trade unions,
• Difficulty in the process of restoring violated labor rights in court, and shortage of and ineffective non-judicial mechanisms, as a result of which the volume of infringement of rights is mostly covert.
Protection of Rights without Borders NGO conducted a study of around 500 judicial cases that were lodged with courts in 2019-2021 with respect to labor rights disputes. 2 The Court upheld 72% of applications of the observed cases. The highest rate (95%) of granting applications was recorded in the cases concerning recognition of facts of legal significance (work experience). The lowest rate was recorded in cases concerning dismissals on disciplinary grounds in administrative cases. The following are some of the recorded problems: lack or incomplete indication of legal and/or factual basis in dismissal orders; the formal nature of redundancies when dismissing people on the basis of redundancies; not providing a notice in the event of redundancy or essential changes in employment conditions; not proposing a different job; not informing about the impossibility to propose a different job; not providing the contract or the dismissal order; not observing the terms during which the employee can withdraw a dismissal notice; dismissal on the basis of expiry of the contract signed for a definite period of time in the event that the contract should be considered as signed for an indefinite period; termination of the contract based on reaching the pension age in the event that no such ground is prescribed in the employment contract; dismissal on the ground of non-compliance with the job without conducting the relevant assessment; making public servants redundant without conducting the relevant attestation; not ensuring the right to appointment preference in case of redundancy; dismissal from discretionary or administrative positions without observing the terms set by law or without specifying the basis; applying norms deteriorating an employee’s situation; transferring an employee to a lower position without the employee’s consent; not reinstating an employee in the position in the condition of a relevant judgment that entered into force, etc.
After the revolution, a number of documents were developed, including the MLSA Strategy of Employment, RA Government’s Program, draft concept of “RA Labor Code reforms” and “Work, Armenia” Strategy. These documents assumed improvement of state regulation and oversight of labor relations, increasing the role of trade unions, raising public awareness about labor relations, contributing to the establishment of corporate social responsibility, which, in its turn, would lead to the enjoyment of citizens' right to decent work. However, the Covid-19 pandemic and the second Artsakh war seem to have changed the priorities, and adoption and implementation of those documents were pushed to the background.
At the same time, according to the RA Prime Minister’s decision 3 of 3 July 2021, since 1 July 2021, in line with provisions ensuring obseravence of labor legislation requirements and other normative legal acts comprising labor rights norms, new powers were enshrined for the Health and Labor Inspection Body. While the organization is meant to conduct state oversight of implementation of labor legislation requirements, it should be mentioned that the HLIB has problems related to equipment with the legislative framework and oversight toolkit ensuring their operation in the labor legislation sphere, as well as filling their vacancies and developing their personnel’s capacity.
Results of quantitative surveys conducted among employers and employees by the APR Group NGO during May-June 2021 and September 2022 can serve as baseline data in the oversight of labor rights sphere. 4 In particular, 16.7% of the respondent workers do not have an employment contract, 13.9% were employed only on the basis of an employment order. To the question “what percent of employees work based on employment contract”, about 80% of
respondent employers responded “all employees”, 7% of employers mentioned “more than half of employees”, 5% of employers mentioned “less than half of the staff”, and 8% of employers mentioned “no-one works based on an employment contract”. According to the surveys conducted among employees, only 28,4% of 7,2 % respondents doing overtime work receive overtime payment. 3.5% of respondent employers mentioned that employees do overtime work every day, 10.6% mentioned 1-2 days a week, 12.7% mentioned 2-3 times a month. Only half of the said 27% of employers mentioned that employees received overtime payment․ For most of 26,8% who “sometimes” work on holidays and 27.5% who “almost always” work on holidays, holidays were considered regular days and they were not provided with overtime pay. A high level of exposure to harmful factors in the workplace is reported by 6.8% of employees, while this is reported by 3.6% of employers. 79.2% of workers do not receive any compensation for working in such working conditions, which is also stated by employers. And half of the 8.7% respondent workers who had health problems due to their profession, job characteristics or poor working conditions, did not receive compensation from their employer. 9.8% of workers are not aware that they have the right to annual paid leave. Only 90.3% of employers report that all employees take paid annual leave, 3.9% report that more than half take paid annual leave, 2.9% report that half of the staff takes paid annual leave, 1.9% report less than half, and 1.0% report very few. 9.4% of employers are against being obliged to send employees to compulsory annual leave. As a result of in-depth interviews with employers, they expressed opinions that the RA Labor Code is focused more on employees’ rights rather than employers’ rights. Indeed, employee-employer relations are often contradictory, which is also manifested in their responses in social networks.
Under the EU-Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Armenia undertook a number of obligations, including an obligation to strengthen their dialogue and cooperation on promoting the International Labour Organization (‘ILO’) Decent Work Agenda, employment policy, health and safety at work, social dialogue, social protection, social inclusion, gender equality and anti-discrimination, and thereby contribute to the promotion of more and better jobs, poverty reduction, enhanced social cohesion, sustainable development and improved quality of life (Article 84, 85). In this regard, it is also appropriate to mention the importance of the "Guiding Principles on Business and Human Rights" adopted by the UN Human Rights Council in 2011 for the effectiveness of the protection of labor rights in the field of entrepreneurial activity, however, Armenia has not yet made any effort to apply them.