«Ռուս խաղաղապահները չեն կատարում խաղաղությունը պահպանելու իրենց պարտականությունը»․ ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հայտարարությունը
ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմն ահազանգ է հնչեցնում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի եւ Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նոր պատերազմ սանձազերծելու սպառնալիքի կապակցությամբ, ինչը հղի է տարածաշրջանում նոր ապակայունացմամբ եւ զոհերով, ինչպես որ դա արդեն տեղի ունեցավ ս.թ. օգոստոսի սկզբերին, և կոչ է անում Եվրամիությանը ակտիվացնել իր ջանքերը ներգրավված կողմերի միջև միջնորդության հարցում:
Պատերազմի վերսկսման նման սպառնալիք են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից Հայաստանի Հանրապետության եւ չճանաչված Արցախի հանրապետության հանդեպ իր տարածքային հավակնությունների մասին շարունակվող հայտարարությունները, ինչպես նաեւ պնդումները, որ Ադրբեջանը շարունակելու է զինվել, քանի որ «ուժի գործոնն այսուհետ գերակա կլինի», եւ որ ուժի սպառնալիքով ստիպելու է Հայաստանին թե՛ իրեն «միջանցք» տրամադրել եւ թե՛ ընդունել սահմանազատման եւ սահմանագծման իր պայմանները: Միաժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է Թուրքիայից, Իսրայելից եւ այլ երկրներից նորագույն սպառազինությունների, այդ թվում՝ վերջին սերնդի անօդաչու սարքերի եւ հրետանու մեծածավալ գնումներ անել, ինչպես դա տեղի էր ունենում 2020թ. պատերազմին նախորդող ամիսների ընթացքում: Այդ ամենը ընդամենը եւս մեկ անգամ վերահաստատում է, որ պաշտոնական Բաքուն չի վարանում գործել՝ անտեսելով միջազգային իրավունքը։
Իլհամ Ալիեւը, ով 1991թ.-ին, 2016թ.-ին եւ 2020թ.-ին պատերազմ սանձազերծած Ադրբեջանի ներկայիս նախագահն է, եւ ով սեփական հասարակության ազատության և անվտանգության հիմնական սպառնալիքն է, հայտարարում է, որ հայերը կարող են անվտանգ ապրել Ադրբեջանում։ Նման հավաստիացումները չեն կարող վստահություն ներշնչել: Նախ՝ վերջին պատերազմում իսլամիստ ծայրահեղականների և վարձկանների ներգրավելու ու հակամարտության տարածքում բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ կատարելու պատճառով: Երկրորդը՝ Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փաստվել է, որ այդ երկրում պետական մակարդակով հայատյացությունը, ատելության քարոզչությունը, մշակութային ցեղասպանությունը մինչ օրս շարունակվում են: Դա արձանագրել է նաեւ 2004թ․Բուդապեշտում Ռամիլ Սաֆարովի կողմից քնի մեջ կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ի կողմից 2020թ. մարտի 26-ին ընդունված վճիռը, որով փաստվում է կյանքի իրավունքի խախտումը՝ էթնիկ խտրականության հիմքով: 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանը ոչ միայն չդադարեցրեց հայերի հանդեպ իր խտրական քաղաքականությունն ու ատելության հռետորաբանությունը, այլեւ ահագնացրեց դրանք, չթաքցնելով, որ Ադրբեջանի համար խիստ ցանկալի է ստանալ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը՝ առանց հայ բնակչության։ Այս ամենին զուգահեռ շարունակվում է Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային հուշարձանների հանդեպ վանդալիզմը եւ դրանց ոչնչացումը:
Տարիներ շարունակ ԱլԳ ՔՀՖ կողմից հնչեցրած ահազանգերն այն մասին, որ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության համակարգային եւ խորքային խնդիրներ կան, մշտապես համընկել են միջազգային հեղինակավոր կառույցների գնահատականների հետ առ այն, որ Ադրբեջանի ներկայիս քաղաքական համակարգը ի զորու չէ երաշխավորել մարդկանց ազատ, անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքը։ Այս իրողությունը եւս մեկ անգամ վերահաստատում է, որ Ղարաբաղյան համակարտության հիմքում ընկած խնդիրը ոչ թե տարածքն է, այլ այդ տարածքում ապրող մարդկանց անվտանգությունն ու իրավունքները երաշխավորելու Ադրբեջանի անկարողությունը։
Այս իրավիճակը էլ ավելի է վատթարանում, քանի որ բազմաթիվ միջադեպերը ապացուցում են, որ ռուս խաղաղպահները չեն կատարում խաղաղությունը պահպանելու իրենց պարտականությունը: Որեւէ քայլ չի ձեռնարկվել 35000-ից ավելի հայ փախստականների՝ Հադրութի, Շուշիի, Մատաղիսի, Թալիշի, Խծաբերդի եւ տասնյակ այլ բնակավայրերի իրենց հայրենի տներ վերադառնալու համար անվտանգ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ: Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ ս.թ. ապրիլին հայազրկվեց Արցախի հերթական գյուղը՝ Փառուխը, իսկ դրա մոտակա Քարագլուխ բարձունքը բռնազավթվեց ադրբեջանական զորքերի կողմից՝ խախտելով նաեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի զինադադարի պայմանները: Նույնը տեղի ունեցավ ս.թ. օգոստոսին, երբ Արցախի Եղցահող գյուղի շրջակա բարձրունքներից ռուս խաղաղապահների պահանջով հեռացվեցին Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերը, որից հետո այն գրավեցին ադրբեջանական զինված ուժերը՝ ուղիղ նշանառության տակ վերցնելով հայկական գյուղը եւ, ըստ էության դարձնելով այն բնակության համար ոչ անվտանգ: Միաժամանակ, ռուսական կողմի փոխանցած վերջնագրով իրենց տներից պետք է մինչեւ օգոստոսի 25-ը դուրս գան Լաչինի միջանցքի երկայնքով բնակվող հայ խաղաղ բնակիչները, որոնց զգալի մասը Ադրբեջանի այլ բնակավայրերից մազապուրծ եղած փախստականներ են: Մի պահանջ, որը որեւէ համաձայնագրով, այդ թվում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի զինադադարի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված չէ: Վերջապես, Կրեմլը իր խաղաղապահներին արդեն իսկ օգտագործում է հայ լրագրողների կամ քաղաքական գործիչների՝ իր հայեցողությամբ Արցախ մուտք գործելն արգելելու համար՝ այդպիսով խախտելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները, որոնց իրագործումը իբր կոչված է երաշխավորել:
Այս ամենը ոչ միայն եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան կեղծ են Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունները այն մասին, որ Ադրբեջանում հայերին ոչինչ չի սպառնում, այլ նաեւ ապացուցում է, որ Ադրբեջանում իշխող դիկտատուրայի նպատակը շարունակում է մնալ Արցախի հայ բնակչության էթնիկ զտումն ու հայրենազրկումը, անգամ հայկական հետքի վերացումը, եւ որ այդ գործում պաշտոնական Բաքուն սերտորեն համագործակցում է Կրեմլի հետ:
Նման պայմաններում մենք ողջունում ենք Եվրախորհրդարանի 2022թ. մարտի 10-ին ընդունած բանաձեւը, որով նա խստորեն դատապարտել է «Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը՝ ջնջելու եւ ժխտելու հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջը՝ խախտելով միջազգային իրավունքը եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի վերջին որոշումը», ինչպես նաեւ ընդունել է, որ «հայկական մշակութային ժառանգության վերացումը հանդիսանում է հայատյացության, պատմական ռեւիզիոնիզմի եւ հայերի նկատմամբ ատելության համակարգային, պետական մակարդակով քաղաքականության ավելի լայն օրինաչափության մի մասը, որը խրախուսվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, ներառյալ հակահումանիզմը, բռնության փառաբանումն ու տարածքային պահանջները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, որոնք սպառնում են խաղաղությանն ու անվտանգությանը Հարավային Կովկասում»:
Մենք նաեւ բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ սենատի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի հայտարարությունը, որում, դատապարտելով պաշտոնական Բաքվին ս.թ. օգոստոսի առաջին օրերին ռազմական էսկալացիայի համար, նշվում է, որ «Ադրբեջանի մահաբեր հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղում ոչ միայն հրադադարի ռեժիմի խախտում են, այլև ագրեսիայի նրա վերջին դրսևորումների անընդունելի շարունակություն։ Ադրբեջանական ուժերը պետք է հեռանան տարածաշրջանից և դադարեցնեն ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ»:
Մենք ողջունում ենք Հայաստանի բողոքի հիման վրա Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի՝ ս.թ. օգոստոսի 19-ին միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին վճիռը, որով ՄԻԵԴ-ը «կողմերին հրավիրել է ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության Կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքների խախտմանը, այդ թվում նրանց՝ Կոնվենցիայի 2-րդ, 3-րդ և 8-րդ հոդվածներով պաշտպանվող իրավունքները վտանգի տակ դնելուց»: Եվրադատարանը նաև արձանագրել է, որ Հայաստանի կառավարության վկայակոչած իրադարձությունների, «այն է՝ խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ իրականացվող զինված հարձակումներ, Բերձոր եւ Աղավնո համայնքների բնակչության տեղահանման սպառնալիքների, նկատմամբ կիրառելի է 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի կայացված և մինչ օրս ուժի մեջ գտնվող որոշումը»:
Մենք նաեւ ողջունում ենք տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղություն հաստատելուն միտված Եվրամիության միջնորդությունը, որը ձգտում է լրացնել, այլ ոչ թե չեղարկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաքելությունը, որն ունի հակամարտության խաղաղ կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ու բարձրագույն մանդատը: Մենք նաեւ բարձր ենք գնահատում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի խոսնակի՝ ս.թ. մայիսի 31-ին արված հայտարարությունը, որի դրական մյուս ուղերձների թվում նշվում էր, որ Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպման ընթացքում կողմերը հաստատել են ճանապարհների ապաշրջափակման համատեքստում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ կապված իրենց կողմից արտատարածքային պահանջների բացակայությունը: Ոչ պակաս կարեւոր է, որ ԵՄ խորհրդի նախագահի անունից նշվում էր, որ բոլոր հիմնական խնդիրները, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաեւ 2020 թվականին դրա վերսկսմանը, պետք է լուծվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից՝ կայուն եւ արդար խաղաղության պայմաններ ստեղծելու համար: Միեւնույն ժամանակ, կարծում ենք, որ նախագահ Ալիեւի ագրեսիվ ավտորիտար վարչակարգի հանդեպ ԵՄ-ն պետք է ավելի  աչալուրջ լինի եւ ավելի հասցեական քննադատության ենթարկի նրան, ինչը գործուն միջոց կարող է դառնալ մոտ ապագայում ԱլԳ տարածաշրջանում երկրորդ պատերազմի վերսկսումը կանխելու գործում:
Կոչ ենք անում ԵՄ առաջնորդությանը.
1. Ավելի ակտիվ դերակատարություն ստանձնել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործում.
2. Հետեւելով Եվրախորհրդարանի 2022թ. մարտի 10-ի բանաձեւին, հետևողականորեն և վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հռետորաբանությունը և քայլերը: Դա հատկապես կարեւոր է, երբ դրանք վերաբերում են. (i) ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շարունակական խախտմանը, (ii) 2021թ.-ի մայիսից Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքի մի մասի օկուպացիային, (iii) Արցախի բնակչությանը հումանիտար աղետի հասցնելու՝ պարբերաբար իրականացվող քայլերին՝ գազատար եւ էներգատար ենթակառույցների պայթեցմանը, դրանց վերականգնումն արգելափակելուն, սահմանամերձ հայկական գյուղերի վրա մեգաֆոններով սպառնալիքների եւ սեփական տները լքելու պահանջների հնչեցմանը, (iv) հայ ռազմագերիներին վերադարձնելուց հրաժարվելուն,  (v) պաշտոնական Բաքվի եւ Մոսկվայի ճնշմանը պաշտոնական Երեւանի վրա՝ Ադրբեջանին արտատարածքային «միջանցք» տրամադրելուն Սյունիքի մարզի ինքնիշխան հայկական տարածքում՝ ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության վերահսկողության ներքո, (vi) ամբողջ տարածաշրջանում իրավիճակը եւս մեկ անգամ ապակայունացնելուն ուղղված այլ գործողություններին։
3. Աջակցել հրատապ քայլերի իրագործմանը, որոնք անհրաժեշտ են կողմերի միջեւ վստահության կառուցմանը, մասնավորապես՝
• ռազմագերիների վերադարձին, ինչը պաշտոնական Բաքուն հրաժարվում է անել անտեսելով ժողովրդավարական երկրներից բազմիցս հնչած հորդորները,
• Հայաստանի Հանրապետության տարածք 2021թ. մայիսի 12-ից հետո ներխուժած ադրբեջանական զորքերի հետքաշմանը,
• տարածաշրջանում ատելության խոսքի տարածման կանխարգելմանը,
• ռուս խաղաղապահներին միջազգային՝ ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ մանդատ ունեցող խաղաղապահներով փոխարինմանը,
• կողմերի միջեւ դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի հարցում ԵՄ փորձագետների ակտիվ ներգրավմանը,
• կողմերի միջեւ բոլոր մակարդակներով երկխոսության ծավալմանը։
Վստահ ենք, որ Եվրոպական միությունը հավատարիմ կմնա Արեւելյան գործընկերության հիմքում ընկած սկզբունքներին եւ, մինջորդի իր դերն իրագործելիս, հստակ քաղաքական եւ տնտեսական մեխանիզմներ կառաջարկի, որոնք կբացառեն պատերազմի վերսկսումը, կօգնեն հակամարտության խաղաղ եւ կայուն հանգուցալուծմանը ժողովրդավարության, մարդու եւ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանության սկզբունքների հիման վրա:

EAP CSF ARMENIAN NATIONAL PLATFORM STATEMENT ON THE TENSION OF THE SITUATION IN THE REGION AND THE THREAT OF RESUMPTION OF WAR
EAP CSF’s Armenian National Platform is sounding the alarm about the threat of resumption of war against Armenia and Nagorno-Karabakh/Artsakh by Azerbaijan, which is fraught with new destabilization and casualties in the region, as it already happened this year in early August, and calls on the European Union to step up its efforts in mediating between the parties involved.
President of Azerbaijan, Ilham Aliyev’s repeated statements about his territorial ambitions toward the Republic of Armenia and the non-recognised Nagorno-Karabakh/Artsakh Republic pose a threat of unleashing a new war against Armenia and Artsakh. Azerbaijan’s ongoing military build-up,  including large-scale purchases of modern weapons from Turkey, Israel, and Pakistan, including the latest generation of drones and artillery, as was happening during the months leading up to the war in 2020, combined with President Ilham Aliyev’s statements on continuing Azerbaijan’s military expansion, stating that “the force factor is a priority from now on”, and attempts to force Armenia to provide him with an exterritorial “corridor” and accept his terms of demarcation and delimitation, prove once again that Baku is not afraid to act in disregard of international law.
“The current president of Azerbaijan, the country, which unleashed war in 1991, 2016, and 2020, who is the main threat to the freedom and security of his own society, declared that Armenians can live safely in Azerbaijan. This statement is not to be trusted. First, it comes after involving Islamist extremists and mercenaries in the last war and committing numerous war crimes in the conflict area. Second, Armenophobia, propaganda of hatred, and cultural genocide at the state level continue to this day in Azerbaijan, as documented by the International Court of Justice in The Hague, the judgment of ECHR in 2020 on the case of Gurgen Margaryan – who was axed in his sleep by Ramil Safarov in Budapest in 2004 – and the ICJ judgment passed on 26 March, documenting the violation of the right to life on the basis of ethnic discrimination. Not only did Azerbaijan not stop but even intensified its discriminatory policy and hate speech toward Armenians after the 44-day war, making obvious its desire for the territory of Nagorno Karabakh without the Armenian population. Parallel to all this, the vandalism and destruction of historical and cultural monuments in the territory of Artsakh, which passed under the control of Azerbaijan, continues.
For years, the alarms sounded by the EaP CSF about existing general and deep problems in human rights and democracy in Azerbaijan have always coincided with the evaluations of many reputable international organisations, highlighting particularly the fact that Azerbaijan’s current political system cannot afford free, safe and dignified life for people. This proves once again that the heart of the Karabakh conflict problem is not the territory itself but the inability and unwillingness to ensure the security and rights of the people living in that territory.
This situation is made worse as multiple incidents prove that Russian peacekeepers are not fulfilling their duty to keep the peace.  No steps have been taken to ensure safe conditions for more than 35,000 Armenian refugees from Hadrut, Shushi, Mataghis, Talish, Khtsaberd, and dozens of other settlements to return to their native homes. In April 2022, Russian peacekeepers participated in the ethnic cleansing of another Armenian village in Artsakh, Parukh, while the nearby Karaglukh hill was occupied by Azerbaijani troops, in violation of the terms of the ceasefire agreement of 9 November 2020. In August 2022, at the request of Russian peacekeepers, the self-defense forces of Artsakh were removed from the heights surrounding the Armenian Yegtsahogh village. After this, the territory was occupied by Azerbaijani armed forces, who took the Armenian village under their direct control, thus making it unsafe for living.
At the same time, according to the ultimatum by the Russian side, the Armenian civilians living along the Lachin Corridor, most of whom are refugees from other settlements in Azerbaijan, must again leave their homes by 25 August. This requirement was not foreseen by any agreement, including the tripartite ceasefire declaration of 9 November 2020. Lastly, the Kremlin has been using its peacekeepers to allow or ban Armenian journalists or politicians from entering Artsakh at its own discretion, thus violating the provisions of the 9 November declaration, the implementation of which it is obliged to guarantee.
All of these prove the fact that Ilham Aliyev’s statements on the safety of Armenians in Azerbaijan are false, that the goal of the ruling dictatorship in Azerbaijan remains the ethnic cleansing and depopulation of Artsakh, or even the elimination of the Armenian heritage, and that official Baku closely cooperates with the Kremlin in this matter.
In such conditions, we welcome the Resolution adopted on 10 March 2022 by the European Parliament, in which it strongly condemned “Azerbaijan’s continuous policy of erasing and denying Armenian cultural heritage in and around Nagorno-Karabakh, in violation of international law and the latest decision of the International Court of Justice”, and also acknowledged that “the destruction of Armenian cultural heritage is part of a broader pattern of systemic, state-level policies of Armenian hatred, historical revisionism, and hatred of Armenians promoted by the Azerbaijani authorities, including anti-humanism, glorification of violence, and territorial claims against the Republic of Armenia, which threaten the peace and security in the South Caucasus.”
We also highly appreciate the statement of the United States Senate Committee on Foreign Relations, condemning Baku for the military escalation in the first days of August, noting that “Azerbaijan’s deadly attacks in Nagorno-Karabakh are not only in violation of the ceasefire but also an unacceptable continuation of its recent pattern of aggression. Azerbaijani forces must withdraw from the region & end hostilities against the people of Nagorno-Karabakh.”
We also welcome the mediation of the European Union aimed at establishing lasting peace in the region, which seeks to complement, but not cancel, the mission of the OSCE Minsk Group, endowed with the highest internationally recognised mandate for the peaceful settlement of the conflict.
We also highly evaluate the statement of the EU Council President Charles Michel’s spokesperson made on 31 May, where among other positive messages, it was noted that during the tripartite meeting held in Brussels, the parties confirmed the absence of extraterritorial demands related to transport infrastructure in the context of road blockades. We appreciate the EU Council President’s statement that the main issues that led to the first Nagorno-Karabakh war, as well as its resumption in 2020, should be resolved by all interested parties in order to create stable and fair peace conditions. At the same time, we believe that the EU should be more vigilant towards the aggressive authoritarian regime of President Aliyev and more direct in criticising him, which could serve as a more effective method of preventing the resumption of another war in the EaP region in the near future.
We call on the leadership of the EU to:
1. Undertake a more active rolein the settlement of Armenia-Azerbaijan relations.
2. Consistently and firmly express condemnations of the warlike rhetoric and steps taken by the President of Azerbaijan, following the example set by the resolution of the European Parliament of 10 March 2022. This is particularly important when it comes to (i) the continuous violation of the agreements reached within the framework of the OSCE Minsk Group, (ii) the occupation of a part of the sovereign territory of the Republic of Armenia from May 2021, (iii) the actions that led to humanitarian disaster for the people of Artsakh (such as blowing up gas and energy infrastructures, blocking their restoration works, threatening Armenian villages on the border with megaphones and demanding them to leave their homes); (iv) the refusal to return Armenian prisoners of war, (v) the pressure from official Baku and Moscow on official Yerevan to provide Azerbaijan with an extraterritorial “corridor” in the sovereign Armenian territory of the Syunik region, under the control of the Federal Security Service of the Russian Federation, and (vi) other actions aimed at destabilising the situation in the entire region once again.
3. Support urgent steps that are needed to build trustful relations between the parties, in particular:
• the return of prisoners of war, which the official Baku refuses to do, ignoring repeated calls from democratic countries;
• the withdrawal of Azerbaijani troops from the territories invaded after 12 May 2021;
• the prevention of the spread of hate speech in the region;
• the replacement of Russian peacekeepers with international, UN, or OSCE mandated peacekeepers;
• building a dialogue between the parties at all levels.
We are confident that the European Union will remain faithful to the principles underpinning the Eastern Partnership and, while fulfilling its role as mediator, will offer clear political and economic mechanisms that will exclude the resumption of war, assist the peaceful and stable resolution of the conflict based on the principles of democracy, human and people’s rights protection.