Էդգար Ծատինյանին ոստիկանության բաժնում խոշտանգելու փաստով քրեական գործ է հարուցվել
Գործունեություն | Էդգար Ծատինյան | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ
Ոստիկանության բաժնից հիվանդանոց տեղափոխվելուց հետո 2019թ․ ապրիլի 8-ին «Արմենիա» ԲԿ-ում մահացած Էդգար Ծատինյանի գործով 2019թ․ ապրիլի 15-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել խոշտանգման հիմքով (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309․1 հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ և 7-րդ կետեր)։
Հիշեցնենք՝ Է․ Ծատինյանի ընտանիքի անդամները հայտնել էին, որ ոստիկանները բերման են ենթարկել Է․ Ծատինյանին ու ծեծի ենթարկել՝ ստիպելով վկայություն տալ։ Ապա նրանց փոխանցմամբ՝ սպառնացել են, որ թմրանյութ «գրպանը կգցեն», որից հետո վերջինս կուլ է տվել թմրանյութը։ Հիվանդանոց տեղափոխելուց հետո, հարազատների պնդմամբ, բժիշկներն անհրաժեշտ օգնություն չեն ցուցաբերել, ինչի հետևանքով նա մահացել է։
Երեկ՝ 2019թ․ ապրիլի 16-ին, Է․ Ծատինյանի մայրը՝ Լարիսա Եթարյանը, հարուցված քրեական գործի շրջանակում ճանաչվել է տուժողի իրավահաջորդ, իսկ  Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը՝ վերջինիս ներկայացուցիչ։
Նկատենք, որ քրեական գործ է հարուցված միայն ոստիկանությունում Է․ Ծատինյանին խոշտանգելու հիմքով, իսկ «Արմենիա» ԲԿ-ում բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու վերաբերյալ քրեական գործ հարուցելու տեղեկություններ չկան։
2019թ․ ապրիլի 16-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը քննչական գործողություններ կատարելու միջնորդություն է ներկայացրել վարույթն իրականացնող ՀՀ ՀՔԾ քննիչ Գոռ Միքայելյանին։ Իսկ այսօր՝ 2019թ․ ապրիլի 17-ին, Ա․ Զալյանը բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու կամ եթե հարուցված է, այն տուժողի համար հասանելի դարձնելու և դեպքի քննությունն ամբողջ ծավալով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն փոխանցելու հարցով։

A criminal case has been initiated upon the fact of torturing Edgar Tsatinyan in the police division
Activities | Edgar Tsatinyan | Legal Support | Legal Support | Rights | Right to Freedom from Torture | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Project։ Combatting Torture and Ill Treatment in Georgia, Armenia and Ukraine | Right to life | Publications | News
On April 8, 2019, after being transferred to hospital from the police division, Edgar Tsatinyan died in Armenia MC. On April 15, 2019, a criminal case was initiated in the RA Special Investigation Service on the basis of torture (point 4 and point 7 of Article 309.1 of the RA Criminal Code).
Let us remind that E. Tsatinyan’s family members informed that policemen apprehended E. Tsatinyan and beat him making him give testimony. Further, as E. Tsatinyan’s family members inform, the policemen threatened that they would “place a drug in his pocket”, after which E. Tsatinyan swallowed it. After being transferred to hospital, as his relatives claim, the doctors did not provide him with the necessary medical aid, as a result of which he died.
On April 16, 2019, within the framework of the criminal case initiated, E. Tsatinyan’s mother Larisa Etaryan was recognized the victim’s successor and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor lawyer Arayik Zalyan was recognized as the latter’s representative.
It is noteworthy that a criminal case has been initiated only on the grounds of torturing E. Tsatinyan in the police division, while there is no information regarding the initiation of a criminal case upon the fact of not performing professional duties or improper performance of professional duties by those providing medical aid and medical service in Armenia MC.
On April 16, 2019, HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan submitted a petition of performing investigative actions to the RA Special Investigative Service investigator Gor Mikayelyan, who conducts the proceedings. Today, on April 17, 2019, A. Zalyan submitted a complaint to the RA Prosecutor General Artur Davtyan claiming to initiate a criminal case on features of not performing professional duties or improper performance of professional duties by those providing medical aid and medical service, or, in case a criminal case was initiated, to make it accessible for the victim and transfer the investigation of the case in its full volume to the RA Special Investigation Service.