Էդգար Ծատինյանի մահվան հիմքով քրեական գործը չպետք է քննվի ՔԿ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում
Գործունեություն | Էդգար Ծատինյան | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Ծրագիր։ Պայքար Խոշտանգման և Վատ վերաբերմունքի դեմ Վրաստանում, Հայաստանում և Ուկրաինայում | Կյանքի իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր
2019թ․ ապրիլի 8-ին «Արմենիա» ԲԿ-ում մահացած Էդգար Ծատինյանին պատշաճ բժշկական օգնություն չտրամադրելու հիմքով հարուցված քրեական գործը քննում են ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում։
Է․ Ծատինյանը «Արմենիա» ԲԿ էր տեղափոխվել ՀՀ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում խոշտանգվելուց հետո։ Նրա ընտանիքի անդամները հայտնել էին, որ ոստիկանության բաժնում նրան ծեծել են և ստիպել սուտ վկայություն տալ՝ թմրանյութը «գրպանը գցելու» սպառնալիքով։ Արդյունքում Է․ Ծատինյանը, քրեական պատասխանատվությունից վախենալով, կուլ էր տվել թմրանյութը և հիվանդանոց տեղափոխվելուց ժամեր անց սուր թունավորումից մահացել։ Հարազատները պնդում էին, որ «Արմենիա» ԲԿ-ում պատշաճ բուժօգնություն չի տրամադրվել, իսկ հիվանդանոց տեղափոխվելու պահին վնասված է եղել նրա շրթունքն ու ատամնաշարը, ինչպես նաև աջ ձեռքը, որը դաստակի մասում վիրակապված է եղել փողկապով, ինչը վկայում է, որ ոստիկանության բաժնում նրա նկատմամբ բռնություն են գործադրել։
Քրեական գործ է հարուցվել նաև Է․ Ծատինյանին ոստիկանության բաժնում խոշտանգելու հիմքով։ Է․ Ծատինյանի մայրը՝ Լարիսա Եթարյանը, ճանաչվել է տուժողի իրավահաջորդ, նրա շահերը ներկայացնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը։
Հենց խոշտանգման հիմքով հարուցված քրեական գործի շրջանակում էլ տուժող կողմը տեղեկացել էր ոչ պատշաճ բժշկական օգնություն տրամադրելու հիմքով հարուցված քրեական գործի մասին, իսկ պաշտոնական տեղեկատվություն տուժողը երկար ժամանակ չուներ։
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ա․ Զալյանը 2019թ․ մայիսի 7-ին վարույթն իրականացնող մարմնին բացարկի միջնորդություն է ներկայացրել՝ հիմնավորելով, որ խոշտանգման հիմքով քրեական գործը դեռևս քննվում է, այսինքն՝ Է․ Ծատինյանի մահվան մեջ Ոստիկանության Նոր Նորք բաժնի աշխատակիցների մեղավորության մասին ողջամիտ կասկած դեռևս կա, քննիչը կարող է մեղսակից լինել հանցագործության կատարմանը, շահագրգիռ անձ լինել և օբյեկտիվ քննություն չապահովել։
Բացի դրանից՝ «Արմենիա» ԲԿ-ում գրանցված մահվան դեպքով, ըստ վարչական բաժանման, քննությունը չպետք է իրականացներ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժինը, քանի որ հաղորդում ներկայացրած կառույցը գտնվում է Աջափնյակ վարչական շրջանում։
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Ն․ Թոփուզյանը մերժել է բացարկի միջնորդությունը։ Ա․ Զալյանը 2019թ․ մայիսի 23-ին բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Բողոքի մեջ հիմնավորումներ է ներկայացրել քննչական բաժնի՝ շահագրգիռ լինելու և դատախազ Ն․ Թոփուզյանի՝ այդ փաստերի վրա աչք փակելու մասին։
Այսպես՝ 2019թ․ ապրիլի 15-ին հարուցված քրեական գործի մասին տուժող կողմը մինչև 2019թ․ մայիսի 7-ը որևէ տեղեկատվություն չի ունեցել, մինչդեռ կյանքի իրավունքի խախտման վերաբերյալ քննվող քրեական գործերը պետք է քննվեն սեղմ ժամկետներում, քննիչը պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեր, այդ թվում՝ հարցաքններ բուժաշխատողներին ու տուժող կողմին, բայց ինչպես արդեն նշվեց, գոնե տուժողը քրեական գործի մասին իմացել է հարուցվելուց 22 օր անց։ Այս գործողությունների ձեռնարկումը հետաձգելու դեպքում մեծանում է հանցագործություն կատարած անձանց միջև պայմանավորվածությունների ձեռքբերման հավանականությունը։
Ա․ Զալյանը բողոքում վկայակոչել է նաև տարածքային ընդդատության կանոնի խախտման փաստը․ մահվան փաստով քրեական գործը Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժինը չպետք է քններ։
Ուշագրավ է, որ դատախազ Ն․ Թոփուզյանը բացարկի միջնորդությունը քննարկելիս այս հիմնավորումներին ուշադրություն չի դարձրել և միջնորդությունը  մերժել է ձևական թերությունների պատճառաբանությամբ՝ նույնիսկ փաստական որոշ տվյալների աղավաղմամբ, ինչը վկայում է գործի քննության նկատմամբ անբարեխիղճ վերաբերմունքի մասին։ Փաստորեն՝ ձևական թերությունների պատճառով տուժող կողմը զրկվել է իր իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից։
2019թ․ մայիսի 23-ին ներկայացրած բողոքի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից դեռևս պատասխան չենք ստացել։

The criminal case initiated on the basis of the failure to provide proper medical aid to Edgar Tsatinyan who died on April 8, 2019, in Armenia MC, is examined in the RA Investigative Committee Yerevan city investigative department Avan and Nor Nork administrative districts investigative division.
E. Tsatinyan was transferred to Armenia MC after being tortured in the RA Police Nor Nork division. His family members stated that he had been beaten in the Police division and made to give false testimony while being threatened that a narcotic drug would be “placed in his pocket”. As a result, frightened of criminal liability, E. Tsatinyan swallowed the drug and died of acute poisoning hours after being transferred to hospital. His relatives claimed that he was not provided with proper medical aid in Armenia MC and upon the transfer to hospital his lip and denture were injured and his right hand wrist was bandaged, which evidenced that violence had been applied to him in the Police division.
A criminal case was also initiated on the grounds of torturing E. Tsatinyan in the Police division. Larisa Yetaryan – E. Tsatinyan’s mother – was recognized as the victim’s successor. Her rights are represented by Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor lawyer Arayik Zalyan.
It was within the framework of the criminal case initiated on the basis of torture that the injured party was informed about the criminal case initiated on the basis of providing improper medical aid. The injured party did not have official information for a long time.
On May 7, 2019, A. Zalyan – representative of the victim’s successor – made a petition of recusal substantiating that the criminal case on the basis of torture was still being examined, therefore there was still reasonable suspicion regarding the Police Nor Nork division employees’ guilt in E. Tsatinyan’s death, the investigator could be an accomplice in the commission of the crime and thus an interested person and might not ensure an objective examination.
Besides, in compliance with administrative distribution, the examination of the death case recorded in Armenia MC was not to be conducted by Avan and Nor Nork administrative districts investigative division, since the structure that made the report is located in Ajapnyak administrative district.
Avan and Nor Nork administrative districts’ Prosecutor’s Office senior prosecutor N. Topuzyan rejected the recusal petition. On May 23, 2019, A. Zalyan filed a complaint with the RA Prosecutor General’s Office. In the complaint, he presented substantiations regarding the condition of the investigative division being interested and prosecutor N. Topuzyan not paying attention to those facts.
Thus, until May 7, 2019, the injured party had no information regarding the criminal case initiated on April 15, 2019, while criminal cases pertaining to violation of the right to life must be examined within a short time, the investigator should have taken prompt actions, including interrogation of medical workers and the injured party. However, as mentioned above, at least the injured party was informed about the criminal case 22 days after its initiation. In case of the postponement of these actions, the likelihood of agreements between persons who committed the crime increases.
In the complaint, A. Zalyan also invoked the fact of the violation of the rule of territorial jurisdiction – the criminal case on the fact of death is not to be examined by Avan and Nor Nork administrative districts investigative division.
It is noteworthy that when discussing the recusal petition, prosecutor N. Topuzyan did not pay attention to these substantiations and refused the petition reasoning that it contained formal flaws, even with certain factual distortions, which indicates the unconscientious attitude towards the examination of the case. In fact, the injured party was deprived of the possibility to exercise their rights due to formal shortcomings.
No answer has yet been received from the RA Prosecutor General’s Office regarding the complaint filed on May 23, 2019.