Տասը տարի. «Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմ»
2012թ․ դեկտեմբերին ընտրությունների քաղաքացի դիտորդների եվրոպական կազմակերպությունները գործարկեցին Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (ԺԸԵՊ)՝ ի պատասխան տարածաշրջանում ժողովրդավարական հետընթացի և ընտրությունների քաղաքացի դիտորդների համերաշխության ու միջազգային համագործակցության ծագող անհրաժեշտության։
Դրանից ի վեր ԺԸԵՊ-ը դարձել է Հայաստանից, Ադրբեջանից, Բելառուսից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Հունգարիայից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Նորվեգիայից, Լեհաստանից, Շվեդիայից և Ուկրաինայից 16 անդամներով մասնագիտական ցանց։ ԺԸԵՊ-ը միավորված է ողջ Եվրոպայում ընտրական գործընթացները բարելավելու և իր անդամների ու փորձագետների համար միմյանցից սովորելու ու մասնագիտացման հարթակ տրամադրելու ընդհանուր նպատակի շուրջ։ Վերջին տասնամյակում ԺԸԵՊ-ը վերապատրաստել է ավելի քան 1000 դիտորդների Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայից՝ այսպիսով խթանելով տարածաշրջանում ընտրությունների՝ քաղաքացիների դիտորդական կարողությունների արագ զարգացումը:
Այսօր ԺԸԵՊ-ը կապի առանցքային օղակ է՝ թե եվրոպական և թե միջազգային հաստատություններին ընտրությունների քաղաքացի դիտորդների կարիքներն ու գիտելիքը ջատագովելու համար։
Ապատեղեկատվական արշավների, քաղաքացիական հասարակության դերակատարների գործունեության քրեականացման և (թվային) տեղեկատվական ոլորտում մանիպուլյացիաների աճով պայմանավորված՝ ԺԸԵՊ անդամների տեղական փորձն ու գիտելիքն այսօր ավելի քան երբևէ կարևոր է՝ Եվրոպայում տարբեր ուղղություններով միտումները կանխատեսելու և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամբողջականությունն ապահովելու համար:
Թեև ընտրական պրոցեսների ամբողջականության համատեքստում ձեռքբերումներ են գրանցվել Ուկրաինայում, Հայաստանում և Մոլդովայի Հանրապետությունում, մենք ականատես ենք լինում քաղհասարակության դերակատարների դեմ դաժան բռնաճնշումների Ռուսաստանի Դաշնությունում, Բելառուսում և Ադրբեջանում, ինչպես նաև մտահոգիչ միտումների՝ ԵՄ որոշ անդամ պետություններում։
«Վիասնա» մարդու իրավունքների կենտրոնի մեր բելառուս վեց գործընկերներ, այդ թվում՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ալես Բիալինտսկին, քաղբանտարկյալներ են։
Ռուսաստանի Դաշնությունում ԺԸԵՊ-ը ճանաչվել է որպես օտարերկրյա անցանկալի կազմակերպություն։ ԺԸԵՊ-ի հետ առնչության ցանկացած տեսակի քրեականացման պատճառով մեր հիմնադիր անդամը՝ ռուսական «Գոլոս» շարժումը ստիպված եղավ դադարեցնել ԺԸԵՊ-ին իր անդամակցությունը։ Ուկրաինայի դեմ շարունակվող պատերազմով ու անբարենպաստ ազդեցության ցանցերով Ռուսաստանն իր քայքայիչ ազդեցությունն ունի իր սահմաններից անդին։
Ընդգծելով վերջին տաս տարիների հաջողությունները՝ ընդունում ենք նաև առաջիկայում սպասվող մարտահրավերները․ ԺԸԵՊ-ն իր բոլոր անդամ կազմակերպություններով կշարունակի ամրապնդել դաշինքներն իր գործընկերների հետ ողջ տարածաշրջանում, ճնշում գործադրել եվրոպական կառավարությունների վրա՝ իրականացնելու ազատ և արդար ընտրությունները պաշտպանող քաղաքականության առաջարկությունները, և նպաստել ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահության անկման հակադարձմանը:
Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (ԺԸԵՊ) ընտրությունների՝ Եվրոպայի քաղաքացի դիտորդների 16 անկախ կազմակերպությունների ցանց է: ԺԸԵՊ-ի նպատակն է աջակցել ընտրությունների` քաղաքացիների կողմից դիտորդությանը, և նպաստել ժողովրդավարական ընտրական գործընթացներին ողջ Եվրոպայում: ԺԸԵՊ-ը ստորագրել է Քաղաքացիական կազմակերպությունների կողմից ընտրությունների ոչ կուսակցական դիտորդական առաքելության և մշտադիտարկման գլոբալ սկզբունքների հռչակագիրը և Ընտրությունների անկուսակցական դիտարկման վարքագծի կանոնները, և նաև Տեղական ընտրությունների դիտորդների համաշխարհային ցանցի անդամ է։ ԺԸԵՊ-ին ֆինանսական աջակցություն են տրամադրում Գերմանիայի արտաքին գործերի դաշնային գերատեսչությունը և Եվրոպական միությունը։

In December 2012, European citizen election observation organizations launched the European Platform for Democratic Elections (EPDE) in reaction to democratic backlash in the region and an emerging need for solidarity and transnational cooperation for citizen election monitors.
Since then, EPDE has evolved into a professional network of 16 members from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Germany, Hungary, Lithuania, Moldova, Norway, Poland, Sweden and Ukraine. EPDE is united in the common goal of improving democratic election processes across Europe and providing a platform for peer learning and professionalization for its members and experts. In the last decade, EPDE trained more than 1.000 election observers from Central and Eastern Europe, supporting the rapid development in the capacities of citizen election observation in the region.
Today, EPDE is a key point of contact for advocating for the needs and expertise of citizen election observers to both European and international institutions. With disinformation campaigns, criminalization of civil society actors, and manipulation in the (digital) information sphere on the rise, local expertise from EPDE members is more relevant today than ever before in anticipating diverging trends across Europe and safeguarding the integrity of democratic institutions.
While achievements in electoral integrity have been made in Ukraine, Armenia and the Republic of Moldova, we witness brutal crackdowns against civil society actors in the Russian Federation, Belarus and Azerbaijan as well as worrying trends in some EU Member States.
Six of our Belarusian colleagues from the Human Rights Center Viasna are held as political prisoners by the Belarusian regime, including Nobel Peace Prize Laureate Ales Bialiatski.
In the Russian Federation, EPDE itself was branded a so-called Undesirable Foreign Organization (“UFO”). The criminalization of any form of affiliation with EPDE forced our founding member, the Russian movement “Golos” to suspend its membership of EPDE. With the ongoing war against Ukraine and its networks of malign influence, Russia exerts its corrosive influence beyond its borders.
In commemorating the successes of the last ten years, we acknowledge the challenges that lie ahead: EPDE with all its member organizations will continue to strengthen alliances with partners across the region, to press European governments to implement policy recommendations protecting free and fair elections, and contribute to reversing the declining trust in democratic institutions.
The European Platform for Democratic Elections (EPDE) is a network of 16 independent European citizen election observation organizations. Its aim is to support citizen election observation and to contribute to democratic election processes throughout Europe. EPDE is a signatory of the Declaration of Global Principles for Nonpartisan Election Observation and Monitoring by Citizen Organizations and the Code of Conduct for Nonpartisan Election Observation. EPDE also is a member of the Global Network of Domestic Election Monitors (GNDEM).