«Էրեբունի» ԲԿ կողմից ոչ պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերելու պատճառով քաղաքացու առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է․ հարուցվել է քրեական գործ
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ  դիմած քաղաքացի Հրայր Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ «Էրեբունի» ԲԿ  ներանոթային վիրաբույժ  Դավիթ Սահակյանը հրաժարվել է կատարել գլխուղեղի անևրիզմայի վիրահատություն իր հորը՝ Աշոտ Մանուկյանին, ինչի հետևանքով նրա մոտ 3-րդ անգամ կրկնվել է հեմոռագիկ ինսուլտ։ Արդյունքում Աշոտ Մանուկյանի  առողջական վիճակն ավելի է վատացել։ Նրա մոտ արձանագրվել է վերջույթների անշարժացում։
Հաշվի առնելով միջադեպում առկա առերևույթ հանցագործության հատկանիշները` 2019-ի սեպտեմբերի 13-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով ձեռնարկել միջոցներ՝ Աշոտ Մանուկյանի որդու՝ Հրայր Մանուկյանի՝ կազմակերպությանն ուղղված դիմումի մեջ տեղ գտած փաստերի շուրջ համապատասխան քննություն կատարելու, ենթադրյալ հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում քրեական գործ հարուցելու, պատասխանատուներին հայտնաբերելու և Աշոտ Մանուկյանի խախտված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ:
Հոր առողջական իրավունքների պաշտպանության խնդրով  2019-ի սեպտեմբերի 6-ին գրասենյակ դիմած Հրայր Մանուկյանը տեղեկացրել է, որ 2019-ի հունիսի 19-ին հայրը՝ Աշոտ Մանուկյանը, սուր գլխացավով դիմել է «Վանաձոր» բժշկական կենտրոն։ Վանաձոր» ԲԿ-ում պատշաճ կերպով չկատարելով որևէ բուժզննություն՝ հայտնել են, որ գլխացավը ճնշման տատանման արդյունք է, որևէ վտանգ չկա։ 2 օր անց Մանուկյանը վատ ինքնազգացողությամբ կրկին դիմել է «Վանաձոր» ԲԿ։ Անցել է գլխուղեղի ԿՏ հետազոտություն, որի արդյունքում հայտնաբերվել է սուբարախնոիդալ արյունազեղում (հեմոռագիկ ինսուլտ)։ Մանուկյանն ընդունվել է ստացիոնար բուժման և ստացել կոնսերվատիվ բուժում: Հուլիսի 3-ին նրա վիճակը վատացել է։ Կրկնակի հետազոտության արդյունքում հայտնի է դարձել, որ հեմոռագիկ ինսուլտը կրկնվել է, և անհրաժեշտ է նրան տեղափոխել Երևան՝ շտապ հետազոտման, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաև վիրահատման:
Հուլիսի 4-ին Աշոտ Մանուկյանին շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխել են Երևան՝ «Էրեբունի» ԲԿ, որտեղ էլ գլխուղեղի ԿՏ հետազոտությամբ նրա մոտ հայտնաբերվել է անևրիզմա (արյունատար անոթի ճողվածք)։ Հետազոտությունից հետո նրան անմիջապես տեղափոխել են վերակենդանացման բաժանմունք։ Հաջորդ օրը, սակայն, անհասկանալի պատճառներով տարել  են ընդհանուր հիվանդասենյակ։ 1 օր անց՝ «Էրեբունի» ԲԿ ներանոթային վիրաբույժ Դավիթ Սահակյանը Աշոտ Մանուկյանի որդուն՝ Հրայր Մանուկյանին, հայտնել է, որ անևրիզմայի բարդության աստիճանը բավական բարձր է, անհրաժեշտ է վիրահատություն, և խորհուրդ է տվել պատրաստել վիրահատության փոխհատուցմանն անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը: Հրայր Մանուկյանը, մտահոգվելով հոր առողջական լուրջ վիճակով, խնդրել է բժիշկ Դավիթ Սահակյանին հիվանդանոցի ղեկավարությունից ստանալ համաձայնություն՝ հոր վիրահատությունն անհապաղ կատարելու հարցում,  հայտնել, որ պատրաստակամ է վիրահատության փոխհատուցման փաստաթղթերը կամ վճարվելիք գումարը ներկայացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում: Դավիթ Սահակյանը կապվել է ԲԿ ղեկավարության հետ, ներկայացրել իրավիճակը, բայց վիրահատության հարցում ստացել մերժում՝ մինչև անհրաժեշտ գումարը չվճարվի։
Հուլիսի 5-ին Աշոտ Մանուկյանի վիճակը կտրուկ վատացել է, համապատասխան հետազոտությամբ պարզվել է, որ նրա մոտ հեմոռագիկ ինսուլտը կրկնվել է 3-րդ անգամ, ինչի հետևանքով Մանուկյանի ձախ վերջույթներն անշարժացել են,  և կտրուկ վատացել է գիտակցությունը: 3-րդ ինսուլտից հետո Մանուկյանին անգիտակից վիճակում տեղափոխել են վերակենդանացման բաժանմունք:
Ելնելով հոր առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացումից՝ որդին կրկին խնդրել է բժիշկ Դավիթ Սահակյանին՝ անհապաղ կատարել վիրահատությունը և կրկին մերժում ստացել «Էրեբունի» ԲԿ-ի ղեկավարության կողմից։ Արդյունքում ԲԿ-ում, ունենալով ԿՏ հետազոտության արդյունքները,  քաջ գիտակցելով Աշոտ Մանուկյանի կյանքին ու առողջությանը սպառնացող լուրջ վտանգը, դրսևորել են անբարեխիղճ վերաբերմունք և հրաժարվել կատարել գլխուղեղի անևրիզմայի վիրահատություն՝ «գումարը վեր դասելով մարդու առողջությունից և կյանքից»։
Հուլիսի  6-ին Աշոտ Մանուկյանի որդին բժշկական կենտրոնին վճարել է շուրջ 4.650.000  դրամ, որից հետո միայն «Էրեբունի» ԲԿ ղեկավարությունը թույլատրել է վիրահատել նրան:
2019-ի սեպտեմբերի 12-ին նամակով դիմել ենք նաև Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավարին՝  պարզելու մի շարք կարևոր հանգամանքներ․
-արդյո՞ք «Էրեբունի» ԲԿ կողմից Աշոտ Մանուկյանին ցուցաբերված բուժօգնությունը համապատասխանում է բժշկական օգնություն և սպասարկում տրամադրելու կարգը սահմանող չափորոշիչևերի պահանջներին,  եղել է ամբողջական, պատշաճ և բավարար, թե՝ ոչ,
-ժամանակի՞ն են արվել համապատասխան բոլոր հետազոտությունները,
- որքանո՞վ են իրավաչափ  եղել «Էրեբունի» ԲԿ բուժաշխատողների կողմից  05.07.2019 թ․-ին Աշոտ Մանուկյանին վերակենդանացմաև բաժանմունքից ընդհանուր հիվանդասենյակ տեղափոխելու հետ կապված գործողություններն ու մինչև հեմոռագիկ ինսուլտի 3-րդ անգամ կրկնվելը՝ վիրահատություն չկատարելու հետ կապված անգործությունը
-արդյո՞ք «Էրեբունի» ԲԿ-ում Աշոտ Մանուկյանի վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթերի վարումն իրականացվել է պատշաճ կերպով, սահմանված ժամկետներում, թե՝ ոչ:
Մեր նամակին  ի պատասխան՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավարը տեղեկացրել է, որ  սեպտեմբերի 19- ին հարուցվել է վարչական վարույթ՝ պարզելու «էրեբունի» ԲԿ -ում Աշոտ Մանուկյանի բժշկական փաստաթղթերի լրացման, դրանց պահպանման, շրջանառության համապատասխանությունը «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի 19.3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի /Բուժաշխատողները պարտավոր ենՀայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լրացնել, վարել և շրջանառել բժշկական փաստաթղթերը, ինչպես նաև արձանագրել բժշկական միջամտությունները/, ՀՀ առողջապահության նախարարի 2014 թ․ փետրվարի 14-ի «Հիվանդանոցային բժշկական կազմակերպություններում կիրառվող մի շարք բժշկական փաստաթղթերի ձևերը հաստատելու մասին» N 02-Ն և ՀՀ առողջապահության նախարարի 2013 թ․ նոյեմբերի 25-ի «Լաբորատոր ախտորոշիչ հետազոտությունների արդյունքում կազմվող բժշկական ձևերը հաստատելու մասին» N 76-Ն հրամանների պահանջներին: Տեսչական մարմնից նաև հայտնել են, որ մեր գրության մեջ առկա մի շարք կետեր դուրս են իրենց իրավասության շրջանակներից, ուստի՝ դրանք վերահասցեագրվել են ՀՀ առողջապահության նախարարությանը:
Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ  նախապատրաստված նյութերում կան ՀՀ ՔՕ 130-րդ հոդվածի 1-ին մասով / Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը՝ դրանց նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով, եթե բուժվող հիվանդի առողջությանն անզգուշությամբ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկից 200-ապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը 3 ամիս ժամկետով/ նախատեսված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ, ոստիկանության Էրեբունու բաժնում 2019-ի հոկտեմբերի 3-ին հարուցվել է քրեական գործ։

Citizen’s health state deteriorated sharply due to the improper medical aid provided at “Erebuni” MC: a criminal case was initiated
Hrayr Manukyan applied to Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor and informed that Davit Sahakyan, endovascular surgeon of Erebuni MC, refused to perform aneurysm brain surgery on his father Ashot Manukyan, as a result of which the latter had a hemmorhagic stroke occur for the third time. As a result, Ashot Manukyan’s health state deteriorated even more and limb immobilization was recorded.
On September 13, 2019, taking into account the prima facie crime features in the incident, Artur Sakunts, HCA Vanadzor Chairman, submitted a report to the RA Prosecutor General claiming to take measures to conduct relevant examination of the facts presented in the application submitted to the Organization by Hrayr Manukyan, Ashot Manukyan’s son, to institute a criminal case in case of disclose alleged crime features, to find those responsible and to restore Ashot Manukyan’s violated rights.
Hrayr Manukyan applied to the office on September 6, 2019, with the matter of his father’s health rights protection and informed that on June 19, 2019, his father Ashot Manukyan applied to “Vanadzor” medical center with acute headache. Not conducting any proper medical examination in Vanadzor MC, they stated that the headache was a result of pressure fluctuation and that there was nothing dangerous. 2 days later, feeling unwell, Manukyan again applied to Vanadzor MC. He underwent a CT examination of the brain and subarachnoid hemorrhage (hemorrhagic stroke) was discovered. Manukyan was accepted for inpatient treatment and received a conservative treatment. On July 3, his health state deteriorated. Re-examination was conducted and it showed that the stroke had reoccured and it was necessary to transfer him to Yerevan for an urgent examination and if necessary, also for operation.
On July 4, Ashot Manukyan was transferred, by an ambulance car, to Erebuni MC in Yerevan, where brain CT examination revealed aneurysm (blood vessel hernia). After the examination, he was immediately transferred to intensive care unit. The next day, however, he was transferred to a hospital ward for unknown reasons. One day later, Erebuni MC endovascular surgeon Davit Sahakyan told Ashot Manukyan’s son Hrayr Manukyan that  aneurysm complexity level was quite high, an operation was necessary and he recommended that Hrayr Manukyan prepare all the documents required for the compensation of the operation. Concerned about his father’s serious health state, Hrayr Manukyan asked doctor Davit Sahakyan to get the agreement from the hospital management to perform his father’s operation urgently, to tell them that he was willing to present operation compensation documents or the amount of money to be paid as soon as possible. Davit Sahakyan contacted the management of the MC, presented the situation but received a refusal with regard to the operation until the required money was paid.
On July 5, Ashot Manukyan’s state sharply deteriorated, the relevant examination revealed that hemorrhagic stroke occured for the third time and as a result, Manukyan’s left limbs were immobilized and his consciousness  sharply deteriorated. After the third stroke, Manukyan was transferred to the intensive care unit in an unconscious state.
Based on the sharp deterioration of his father’s health state, his son again asked Davit Sahakyan to perform the operation immediately and was again refused by “Erebuni” MC management. As a result, having CT examination results, being well-aware of the serious threat to Ashot Manukyan’s life and health, the MC manifested an unconscientious attitude and refused to perform brain aneurysm operation by “considering a person’s health subordinate to money”.
On July 6, Ashot Manukyan’s son paid the medical center around AMD  4,650,000 and only after that “Erebuni” MC management allowed operating on him.
On September 12, 2019, we applied to the head of Health and Labor Inspection Body to clarify a number of important conditions:
-Does the medical aid provided to Ashot Manukyan by Erebuni MC meet the requirements of the standards defining the procedure of medical aid and medical service provision?; was it complete, proper and adequate or not?
-Were all the examinations performed in time?
– How legal were Erebuni MC medical staff actions of transferring Ashot Manukyan from the intensive care unit to a hospital ward on 05.07.2019 and their inaction with regard to not performing an operation until the occurrence of the third hemorrhagic stroke?
-Was the management of Ashot Manukyan’s medical documents in Erebuni MC proper and timely or not?
On September 30, 2019, in response to our letter, Head of the RA Health and Labor Inspection Body informed that on September 19 administrative proceedings had been initiated to find out the compliance of Ashot Manukyan’s medical documents’ filling, storing and circulation with the requirements of the RA Law “On medical care and services for the population” Article 19.3 § 1 point 6 / Medical workers should fill in, manage and circulate medical documents, as well as record medical interventions in the manner prescribed by the RA legislation /, the RA Health Minister N 02-N order “On approving a number of medical document forms used in hospital medical organizations” dated February 14, 2014, and the RA Health Minister N 76-N order “On approving the medical forms made as a result of laboratory diagnostic tests” dated November 25, 2013. The Inspection Body also informed that a number of points in our letter were out of the frame of their competence, hence they were redirected to the RA Ministry of Health.
Taking into account the condition that the prepared materials contain prima facie crime features envisaged under Article 130§1 of the RA Criminal Code /Failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel, as a result of careless or not diligent treatment which through negligence caused grave or medium-gravity damage to the patient, is punished with a fine in the amount of 100 to 200 minimal salaries, or with arrest for the term of up to 3 months/ on October 3, 2019,  a criminal case was initiated in Erebuni Police division.