ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի դիտարկումները և առաջարկը «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ
January 11, 2023
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մշակվել և հանրային քննարկման է դրվել «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային  օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է սահմանել հեռավար և համակցված հեռավար եղանակներով աշխատանքների կազմակերպման ընթացակարգերը։
Դրական գնահատելով աշխատանքային հարաբերությունների կարգավորման արդի մեխանիզմներ սահմանելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված Նախագծով  առաջրկվող լրացումները և փոփոխությունները, հարկ է նշել, որ Նախագծով առաջարկվող  հեռավար աշխատանքի կազմակերպման հետ կապված որոշ կարգավորումներ խնդրահարույց են և հակասում են հեռավար աշխատանքի կարգավորման վերաբերյալ  Եվրոպական տնտեսական և սոցիալական հարցերով կոմիտեի «Հեռավար աշխատանքի մարտահրավերները. աշխատաժամանակի կազմակերպումը, աշխատանքի և կյանքի միջև հավասարակշռության պահպանումը և միացած չլինելու իրավունքը» վերնագրով կարծիքում արտահայտված սկզբունքներին։
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 244-րդ հոդվածը սահմանում է, որ գործատուն պարտավոր է ապահովել աշխատանքի նորմալ պայմաններ, որպեսզի աշխատողները կարողանան կատարել աշխատանքի նորմաները: Այդպիսի պայմաններ են անհրաժեշտ նյութերի և գործիքների պատշաճ որակը և դրանք ժամանակին տրամադրելը, որոնք անհրաժեշտ են աշխատանքի կատարման համար։
Նախագծի 2-րդ հոդվածի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ աշխատանքը հեռավար կամ համակցված հեռավար եղանակներով կատարելու դեպքում անհրաժեշտ նյութերի և սարքավորումների, աշխատանքը կատարելու համար անհրաժեշտ միջոցների ձեռք բերումը պետք է իրականացնի աշխատողը։ Ավելին, Նախագծով չի սահմանվում նաև, որ նշված հարցի լուծումը կարող է կարգավորվել կողմերի՝ գործատուի և աշխատողի փոխադարձ համաձայնությամբ։

HCAV’s observations and recommendation regarding the RA draft law on “Making an addendum and amendments to the RA Labor Code”
The RA Ministry of Labor and Social Affairs developed and put for public discussion the draft law “On making an addendum and amendments to the RA Labor Code”, which envisages procedures for organizing remote and hybrid work.
In the frame of the EU-funded “Decent Work Now” project, HCAV has presented observations and a recommendation regarding the draft.
While commending the Draft amendments and addenda conditioned by the need to establish modern mechanisms of regulating labor relations, we should mention that some draft regulations of organizing remote work are problematic and contradict the remote work organization principles of the European Social and Economic Committee’s opinion “Challenges of Teleworking: organization of working time, work life balance and the right to disconnect”.
Article 244 of the RA Labor Code establishes that the employer shall be obliged to ensure normal employment conditions in order for employees to be able to perform the labour standards. Such conditions are proper quality and timely provision of materials and tools required for the performance of the work.
Study of Article 2 of the Draft shows that the employee shall obtain the materials and equipment necessary to perform work in case of remote or hybrid work. Moreover, the Draft does not specify that this issue can be solved based on mutual agreement of the parties, i.e., the employer and the employee.