Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ 2018թ. դեկտեմբերի 9 «Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքի զեկույց
Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Ընտրական գործընթաց | Ընտրելու և հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունք | Իրավունքներ | Հրապարակումներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2018թ․ գարնանը թավշյա հեղափոխության արդյունքում ձևավորված անցումային կառավարությունն իր առաջնահերթությունը հռչակեց մեկ տարվա ընթացքում բարելավված օրենսդրական հիմքով, առանց տարածքային
ընտրակարգի, «արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որը կլինի իրապես ազատ, արդար, թափանցիկ, ժողովրդավարական»։
2018 թ. սեպտեմբերի 28-ին Կառավարության կողմից հաստատվեց Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների հայեցակարգը: Ըստ գործող սահմանադրության, եթե Ազգային ժողովը սահմանված ժամկետում չի ընտրում ՀՀ վարչապետ կամ հավանություն չի տալիս Կառավարության ծրագրին, այն արձակվում է իրավունքի ուժով և նշանակվում են արտահերթ ընտրություններ:
Հոկտեմբերի 2-ին Ազգային ժողովի (ԱԺ) Հայաստանի հանրապետական, «Ծառուկյան» և Հայ հեղափոխական դաշնակցություն խմբակցություները, արտահերթ նիստ հրավիրելով, ընդունեցին «Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքում» փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը, որն ուղղված էր այդ պահին ԱԺ արձակելու առավել հավանական սցենարի իրագործմանը խոչընդոտելուն: Վարչապետ Ն. Փաշինյանը հրամանագիր ստորագրեց վերոնշյալ խմբակցությունների կուսակցական նախարարներին և մարզպետներին պաշտոնանկ անելու մասին, իսկ հոկտեմբերի 16-ին հրաժարական տվեց, ինչով սկսվեց Ազգային Ժողովը իրավունքի ուժով ազատ արձակելու սահմանադրական գործընթացը: Հոկտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովում ձախողվեց առաջին ընթերցմամբ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների ընդունումը։ Հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը չստորագրեց հոկտեմբերի 2-ին ընդունված նախագիծը և ուղարկեց այն Սահմանադրական դատարան: Հոկտեմբերի 24-ին Սահմանադրությամբ նախատեսված քվեարկության պահանջը կատարելու նպատակով՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրված Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց Ազգային Ժողովի կողմից։ Հոկտեմբերի 28-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ կրկին տապալեց Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը: Նոյեմբերի 1-ին Ազգային ժողովը երկրորդ անգամ չընտրեց վարչապետ, որի պաշտոնի միակ թեկնածուն էր Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ նախագահ Ա. Սարգսյանը հրամանագիր ստորագրեց ԱԺ արտահերթ ընտրությունները դեկտեմբերի 9-ին նշանակելու մասին:
2018թ․ դեկտեմբերի 9-ի Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները տեղի ունեցան առանց ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների։
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը անդամ և գործընկեր կազմակերպությունների հետ իրականացրեց արտահերթ ընտրությունների երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկում՝ Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում։
Սույն զեկույցն ամփոփում է «Անկախ դիտորդ» դաշինքի երկարաժամկետ և կարճաժամկետ դիտարկումների արդյունքները:

Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Electoral Process | Right to Vote and to Participate in a Referendum | Rights | Publications | Civilian Oversight and Monitoring
The transitional government formed as a result of the Velvet Revolution in spring 2018 declared its priority “holding of early parliamentary elections that will be truly free, fair, transparent, democratic” within one year and with an improved legal framework and without the district lists.
The government approved the concept of amendments to the Electoral Code on 28 September 2018. According to the current Constitution, if the National Assembly does not elect Prime Minister or does not approve the Government program within the specified period of time, it shall be dissolved by law and early elections shall be held. On October 2, the Republican Party of Armenia, Tsarukyan and Armenian Revolutionary Federation factions of the National Assembly (NA) convened an extraordinary session and adopted the Bill on Amendments to the RA Law “Rules of Procedure of the National Assembly” aimed at preventing the implementation of the most likely scenario for dissolving the NA. Prime Minister N. Pashinyan signed a decree on dismissing the party ministers and regional governors of the above-mentioned factions, and resigned on October 16, thus starting the constitutional process of dissolving the National Assembly by law. On October 22, the National Assembly failed to adopt the amendments to the Electoral Code at first reading. On October 23, RA President Armen Sargsyan did not sign the bill adopted on October 2 and sent it to the Constitutional Court. On October 24, Nikol Pashinyan, who was nominated for the post of Prime Minister of the Republic of Armenia, was not elected by the National Assembly for the purpose of complying with the requirement set by the Constitution. On October 29, the National Assembly again failed to adopt the draft amendments to the Electoral Code at second reading.
On November 1, the National Assembly did not elect Prime Minister for the second time, Nikol Pashinyan being the only candidate, and President A. Sargsyan signed a decree on holding early parliamentary elections on December 9.
Early parliamentary elections on 9 December 2018 were held without amendments to Electoral Code.
“Independent Observer” Public Alliance conducted long-term and short-term observation of early parliamentary elections throughout the Republic of Armenia with its member and partner organizations.
This report summarizes the results of the long-term and short-term observations of the “Independent Observer” Alliance