Առաջարկություններ՝ Պետական տուրքի մասին օրենքում և Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ
June 30, 2021
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացուցիչ արտոնություն սահմանելու և ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 270․1 հոդվածում լրացում կատարելու վերաբերյալ առաջարկություն է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարարություն։
Առաջարկությունը մասնավորապես վերաբերում է հետևյալին․
1. «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ և 25-րդ հոդվածներում, համապատասխանաբար, նոտարական գործողություններ և քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցում իրականացնող մարմիններում պետական տուրքի գծով արտոնություն նախատեսել նաև դատապարտյալների համար։
2. անձին անգործունակ ճանաչելու, ոչ հոժարակամ հոսպիտալացման և ոչ հոժարակամ հետազոտության և/կամ բուժման ենթարկելու վերաբերյալ վերջնական դատական ակտերն այդ անձի կամ վերջինիս ներկայացուցչի միջոցով բողոքարկելու իրավունքի պատշաճ իրացման նպատակով այդ ֆիզիկական անձանց վերաքննիչ և վճռաբեկ բողոքների համար ազատել պետական տուրք վճարելու պարտականությունից` Օրենքի 22-րդ հոդվածում արտոնություն նախատեսելով։
3. ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 270․1 հոդվածի 1-ին մասում նախատեսել քաղաքացու, նրա ընտանիքի անդամների իրավունքը՝ դիմելու դատարան՝ հոգեբուժական հիվանդանոցային ոչ հոժարակամ բուժման ենթարկելու վճիռը վերացնելու պահանջով։

Recommendations on making amendments to the RA Law on State Duty and RA Civil Procedure Code
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor presented a recommendation to the RA Ministry of Justice on establishing an additional concession/privilege in the RA Law “On State Duty” and making an amendment to Article 270.1 of the RA Civil Procedure Code.
Below we present the summary recommendation.
1. To establish a privilege/concession also for convicts in Articles 24 and 25 of the RA Law “On State Duty”, i.e. in bodies carrying out notary activities and in bodies exercising registration of civil status acts respectively.
2. To establish a privilege in Article 22 of the Law to exempt natural persons or their representatives from state duties necessary for appeals or appeals in cassation in order to ensure proper exercise of their right to appeal final judicial acts on recognizing a person incapacitated, or subjecting a person to involuntary hospitalization and involuntary examination and/or treatment.
3. To enshrine, in Article 270.1 part 1 of the RA Civil Procedure Code, the right of the citizen, his/her family members to appeal to court claiming to overturn the ruling on psychiatric involuntary treatment in hospital.