Պատերազմի հետևանքով անհայտ կորած և վիրավորված զինծառայողների հատուցում ստանալու հարցում չկա մեկ միասնական համակարգ և մոտեցում․ Արմինե Սադիկյան
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով անհայտ կորած և վնասվածք, խեղում ստացած զինծառայողների հատուցումների վերաբերյալ կարգավորումները որոշակի հարցեր են առաջացնում քաղաքացիների մոտ, հաճախ առաջանում է շփոթ:
Օրենսդրական կարգավորումների, անհրաժեշտ բուժօգնության, գերատեսչություններին դիմելու ընթացակարգերի և պետության պարտավորությունների մասին խոսելիս Արմինե Սադիկյանը նշեց, որ գերիների, անհետ կորածների և զոհերի թիվը դեռևս շարունակում է պաշտոնապես գաղտնի մնալ։ Այս ընթացքում նախաձեռնվել են հատուցումների մի քանի ծրագրեր, բայց ընդհանուր առմամբ մեխանիզմը շփոթեցնող է քաղաքացիների համար։
Դեռևս 2020 թ․ հոկտեմբերի 5-ից՝ պատերազմական գործողությունների սկսվելուց մեկ շաբաթ անց, ՀՔԱՎ-ը որոշեց հավաքագրել անհայտ կորած համարվող զինծառայողների մասին տեղեկությունները՝ հարազատների կողմից տրամադրած տվյալների հիման վրա։ Տեղեկությունների հավաքագրման աշխատանքներում ներգրավվեց ՀՔԱՎ 5 աշխատակից, որոնք, կարելի է ասել, աշխատում էին շուրջօրյա ռեժիմով։
Հոկտեմբերի 5-ից սկսած՝ ՀՔԱՎ դիմել է ավելի քան 680 քաղաքացի՝ իրենց հարազատի մասին տեղեկություն ստանալու նպատակով։ Կեսից ավելիի՝ մոտ 380-ի հարազատներն անհետ կորած են, մոտ 100-ը գտել են մարմինները, ևս 100-ի դեպքում հարազատը ողջ է։ ՀՔԱՎ-ի ցուցակում կա 8 ռազմագերի և 4 գերի։
Արմինե Սադիկյանը մանրամասն ներկայացրել է, թե տուժածների որ խմբի դեպքում ինչ կարգավորումներ են գործում։
📗 Ավելի վաղ ՀՔԱՎ-ը հրապարակել էր Մարտական գործողությունների հետևանքով անհայտ կորած և վնասվածք/ խեղում ստացած զինծառայողների հատուցումների վերաբերյալ կարգավորումների եւ դիմելու ընթացակարգերի մասին տեղեկանք։
Անհայտ կորածներ
Գոյություն չունի «անհայտ կորած» իրավական սահմանում, սակայն ՀՔԱՎ-ը միշտ ահազանգել է սահմանման անհրաժեշտության մասին՝ հաշվի առնելով, որ դեռևս Արցախյան առաջին պատերազմից ի վեր կան անհայտ կորածներ, որոնց խնդիրները մինչ օրս լուծված չեն։
Այժմ ներդրված է «Կամուրջ» ֆինանսական աջակցության ծրագիրը, որը վճարվում է «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի կողմից։ Մինչ տուժածների՝ հիմնադրամի շահառու դառնալն ընդունվել է միջանկյալ որոշում, որի համաձայն՝ անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքներին տրամադրվում է ամսական 300 հազար դրամ փոխհատուցում՝ առավելագույնը 6 ամիս տևողությամբ։ 6 ամիս անց հարազատները պետք է դիմեն դատարան և դատական կարգով հասնեն անհայտ բացակայողի կարգավիճակի ճանաչմանը, ինչից հետո կդառնան հիմնադրամի շահառու և կստանան ամենամյա հատուցում։ Այս ծրագրով շահառու են անհայտ կորած զինծառայողի ծնողներն ու ամուսինը՝ ի տարբերություն հիմնադրամի, երբ շահառու է նաև երեխան։
Հատուցում ստանալու համար որևէ տեղ պետք չէ դիմել, քանի որ հատուցումները տրամադրվում են ՊՆ, ԱԱԾ, ՀՈ և ԱԻՆ մոտ առկա ցուցակների հիման վրա։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ չկա մեկ միասնական համակարգ և մոտեցում, և քաղաքացիները ստիպված են դիմել այս կամ այն կառույց։ Որոշ դեպքերում կառույցները ևս ամբողջապես չեն տիրապետում իրենց գործառույթներին․ ցուցակները ստանալուց 10 օրվա ընթացքում պետք է կայացնել որոշում՝ արդյո՞ք կատարվում է փոխհատուցում։ Որոշ դեպքերում հարցը կարող է մերժվել, եթե, օրինակ, անհայտ կորածը զորամասը կամ ծառայության վայրը լքել է ինքնակամ կամ ինքնակամ գերի է հանձնվել։ Սա բարդ հարց է, այդ իսկ պատճառով կարող են առաջանալ որոշակի խնդիրներ։
Վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողներ
Մինչև հիմնադրամի շահառու դառնալը՝ վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողները նույնպես համարվում են «Կամուրջ» ծրագրի շահառուներ՝ ստանալով ամսական 300 հազար դրամ առավելագույնը 6 ամսվա ընթացքում։ Շահառու դառնալու համար բժշկական հաստատությունը քաղաքացուն պետք է տա եզրակացություն այն մասին, որ բուժումն ավարտելուց հետո մեծ է հավանականությունը առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ունենալու։ Ներկա պահին կան քաղաքացիներ, ովքեր ստանում են անհրաժեշտ բուժում, սակայն դեռևս պարզ չէ հաշմանդամության խմբի հարցը։ Այդ պարագայում նրանք նորից պետք է ունենան բուժհաստատությունից եզրակացություն և դառնան ծրագրի շահառուն։
Առաջին և երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ստացած շահառուները փոխհատուցում ստանալու նպատակով որևէ տեղ դիմելու կարիք չունեն․ նրանց հետ կապ է հաստատում ՊՆ-ն։
Վնասվածք ստացած և բուժման կարիք ունեցող, բայց հաշմանդամության կարգ չստացած քաղաքացիների աջակցության հարցը պարտավոր է ստանձնել պետությունը։
Արտերկրում բուժում ստանալու հետ կապված․ կան որոշումներ, որոնց համաձայն՝ եթե հիվանդությունը հնարավոր է բուժել ՀՀ-ում, ապա պետությունը չի կարող փոխհատուցել արտասահման տեղափոխելու ծախսերը։ Դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ ՀՀ-ում տվյալ հիվանդությունը հնարավոր չէ բուժել։
Ինչ վերաբերում է երրորդ խմբի հաշմանդամությանը, ապա շահառուն ստանում է 500 հազար դրամ միանվագ աջակցություն, որի համար պետք է դիմում ներկայացնել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայություն էլեկտրոնային եղանակով։
Այն քաղաքացիները, ովքեր պատերազմական գործողությունների պատճառով ունեն փախստականի կարգավիճակ կամ այլ պատճառով չեն կարողանում զբաղվել հատուցման հարցերով, կարող են դիմել մարզպետարանների և թաղապետարանների սոցիալական ապահովության վարչություն։ Քանի որ օրենքը հստակ չի ամրագրում, թե ով պետք է զբաղվի փաստաթղթերի կարգավորմամբ, շահառուները կարող են դիմել հենց այս մարմիններին, քանի որ դրանք են զբաղվում «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի շահառուների փաստաթղթային փաթեթների հարցերով։
Ցավոք, այս պահին կարգավորումները չեն ներառում գերիների և ռազմագերիների աջակցության հարցը։
Վերադարձած գերիները նույնպես համարվում են մարտական գործողությունների արդյունքում տուժած քաղաքացիներ, առողջական խնդիրների մասով նրանց հանդեպ ևս գործում են վերոնշյալ կարգավորումները։ Ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ վերադարձած գերիների դեպքում պետությունն ապահովում է նաև հոգեբանական աջակցությունը։
Կամավորությամբ կամ զինվորական ծառայության բերումով գործողությունների մասնակիցներ
Այս քաղաքացիների կարգավիճակը հավասարեցված է զինծառայողների կարգավիճակին, գործում են բոլոր կարգավորումները։ Սակայն ՊՆ-ի թերացման պատճառով, որոշ դեպքերում կամավորականների շարժի վերաբերյալ տեղեկություններ չկան, ուստի քաղաքացիները ստիպված են իրենց մասնակցության հարցը բողոքարկել և վիճարկել դատական կարգով։
Եթե անդրադառնանք ՀՔԱՎ դիմած քաղաքացիների խնդիրներին, ապա ունենք մոտավորապես այսպիսի պատկեր․ հարազատները պատկան մարմին են ներկայացրել զինծառայողների մասին տեղեկատվություն, սակայն հաջորդ դիմումի ընթացքում ստացել են պատասխան, որ տեղեկատվություն չկա։
Մյուս խնդիրն ամենատարածվածն է՝ չկա միասնական մոտեցում, մի կառույցը մյուսի մոտ է ուղարկում քաղաքացիներին։
Բացի դրանից՝ քաղաքացիները դժգոհում են, որ ՊՆ-ն հաշվի չի առնում քաղաքացիների տված տեղեկություններն իրենց հարազատների գտնվելու կամ մարմնի գտնվելու մասին։ Չի պարզաբանում, թե ինչու, և քաղաքացիները ստիպված են դիմել ռուս խաղաղապահներին։
«Մենք բարձրաձայնում ենք հրատապ հարցեր, բայց ոչինչ չի ձեռնարկվում և չի պատճառաբանվում, թե ինչու։ Սա ևս մեկ անգամ փաստում է, որ հետադարձ կապը և՛ քաղաքացիների, և՛ քաղաքացիական հասարակության կառույցների հետ գրեթե բացակայում է», - եզրափակում է Արմինե Սադիկյանը։
Նա նաև խորհուրդ է տալիս նախաձեռնող լինել և անպայման դիմել պատկան մարմիններին, եթե որևէ ծրագրի շահառու եք, քանի որ հստակ է՝ պետությունը չի կարողանում լիարժեք կատարել իր պարտավորությունները։

″There is no unified system and approach regarding the compensation of servicemen missing and injured as a result of the war″, Armine Sadikyan says
Armine Sadikyan, Coordinator of Peacebuilding Projects in Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, was the spokesperson in Media Center’s webinar on ″The procedure of compensation for servicemen missing and injured as a result of the war: what one needs to know″
The regulations of compensations for servicemen missing, or injured, mutilated as a result of the war unleashed by Azerbaijan on 27 September 2020 raise certain questions among citizens and often cause confusion.
When speaking about legislative regulations, the necessary medical aid, procedures of applying to the agencies and the obligations of the state, Armine Sadikyan mentioned that the number of captives, missing persons and victims still continue to be officially confidential. During this period, a few compensation projects were initiated, but overall, the mechanism is confusing for citizens.
Back on 5 October 2020, i.e., a week after the hostilities started, HCA Vanadzor decided to collect information on missing servicemen based on the data provided by their relatives. 5 employees of HCA Vanadzor were involved in the information collection, and it can be said that they worked around the clock.
Since October 5, over 680 citizens applied to HCA Vanadzor in order to get information on their relatives. The relatives of the majority of those who applied to HCA Vanadzor (more than 380 citizens) are missing, about 100 citizens found their relatives’ bodies, and the relatives of about 100 citizens are alive. There are 8 prisoners of war and 4 captives in the list of HCA Vanadzor.
Armine Sadikyan made a detailed presentation of the regulations in place for each group of those affected.
📗 Earlier, HCA Vanadzor published an information paper On the regulations and procedures of applying for compensations for servicemen missing and servicemen who received injuries/mutilations as a result of hostilities.
Missing persons
There is no legal definition of “missing persons”. However, HCA Vanadzor has always alerted about the need to have a definition, taking into account that there have been missing persons even since the first war of Artsakh/NK, and their problems have still not been solved.
Currently, “Kamurj” (Armenian for “bridge”) financial support project  is in place and is paid by the Insurance Foundation for Servicemen. Before those affected became beneficiaries of the foundation, an interim decision was made, according to which, the families of missing servicemen were provided with a monthly compensation of 300 thousand drams for a maximum period of 6 months. 6 months later, the relatives should apply to court and achieve the judicial recognition of the status of a missing person, after which they will become a beneficiary of the foundation and receive annual compensation. This project’s beneficiaries are the parents and the spouse of a missing serviceman, unlike the foundation, which also recognizes the child as a beneficiary.
There is no need to apply anywhere in order to get the compensation, as the compensations are provided based on the lists of the RA Ministry of Defense, NSS, RA Police and Ministry of Emergency Situations. The problem is that there is no single unified system and approach, and the citizens have to apply to this or that organization. In some cases, the organizations also do not fully master their functions: within a period of ten days since the day the lists are received, a decision has to be taken whether a compensation is to be made. In some cases, the matter may be rejected, if, for example, the missing person voluntarily left the military unit or the place of the military service, or voluntarily handed himself in to be taken captive. This is a complicated issue, that is why some problems may arise.
Servicemen who received an injury or mutilation
Before becoming a beneficiary of the foundation, servicemen who received an injury or mutilation are also considered beneficiaries of “Kamurj” project and receive a monthly compensation of 300 thousand drams for a maximum period of 6 months. To become a beneficiary, the medical institution has to give the citizen a conclusion that once the treatment is completed, there is a high likelihood that he will have a disability of the first or second group. At this moment, there are citizens receiving the necessary treatment, but it is not clear what group of disability they will have. In this case, they will again have a conclusion from the medical institution and become a beneficiary of the project.
Beneficiaries that obtained a disability of the first or second group do not need to apply anywhere to get the compensation: the Ministry of Defense contacts them.
The state has an obligation to undertake the issue of support to citizens who were injured and need treatment, but have not been given any disability category.
In terms of receiving treatment abroad: there are decisions, according to which, if it is possible to treat an illness in the RA, then the state cannot compensate the expenses related to the transfer to a foreign country. it is possible only in case it is not possible to treat the illness in the Republic of Armenia.
With regard to the third group of disability, the beneficiary receives support in the form of a lump sum of 500 thousand drams. To get this support, the beneficiary is to submit an e-application to the social security service of the Ministry of Labor and Social Affairs.
The citizens who have the status of refugee as a result of the hostilities or cannot get engaged in the compensation matters for some other reason, can apply to the social security department of the regional administration or district administration. As the law does not clearly enshrine who is in charge of regulating the documents, the beneficiaries can apply to these very bodies, as they deal with the document packages of beneficiaries of the Insurance Foundation for Servicemen.
Unfortunately, the regulations currently do not include the issue of support to captives and prisoners of war.
The captives who returned are also considered citizens affected by the hostilities, and in terms of health problems, the above-mentioned regulations are also applicable to them. The state also provides psychological support both for servicemen and returned captives.
Persons who participated in operations voluntarily or to implement their obligations in the frame of the military service
The status of those citizens is equalized to the status of servicemen, and all the regulations are applicable in these terms. However, due to the shortcomings of the MoD, in some cases, there is no information on the movement of volunteers, therefore, the citizens have to appeal and litigate the issue of their participation in court.
If we touch upon the problems of citizens who applied to HCA Vanadzor, we approximately have the following picture: the relatives presented information regarding the servicemen to the competent bodies, but during their next application they were told that there was no information.
The next problem is the most common: there is no unified approach, one organization sends the citizens to another one.
Besides, the citizens complain that the MoD does not take into account the information provided by the citizens regarding the whereabouts of their relatives or their bodies. The Ministry does not clarify why, and the citizens have to appeal to Russian peacekeepers.
“We raise urgent issues, but nothing is being initiated and no reason provided. This comes to prove once again that there is nearly no feedback provided to citizens and civil society organizations”, Armine Sadikyan concludes.
She also advises to take action and apply to the competent bodies, if you are a beneficiary in any of the projects, as it is clear that the state cannot fully implement its obligations.