Ակնհայտ կոռուպցիոն գործողություններ դրսևորելու կասկածանքով քրեական գործ է հարուցվել «Վանաձոր» բժշկական կենտրոնի ուռուցքաբան բժշկի նկատմամբ
Իրականացնելով բուժում ՀՀ-ում չհավաստագրված դեղորայքով՝ բուժաշխատողը նպաստել է սեփական ընտանիքի բիզնես շահերին՝ քաղաքացու առողջական վիճակը բարելավելու փոխարեն:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը հանցագործության մասին  հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որի հիման վրա 2019-ի հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ ոստիկանության Վանաձորի  Տարոնի բաժնում հարուցվել է քրեական  գործ՝ մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով՝ քաղաքացու առողջությանը վնաս հասցնելու համար
2019 թ.-ի սեպտեմբերի  25-ին իր ոտնահարված իրավունքները պաշտպանելու նպատակով Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ դիմած Բ. Կ.-ն հայտնել է, որ 2018 թվականի ամռանն իր մոտ քաղցկեղ է ախտորոշվել և այդ ժամանակվանից սկսել է բուժվել «Վանաձոր» բժշկական կենտրոնում՝ բժիշկ-քիմիաթերապևտ, ուռուցքաբան Ն. Ք.-ի անմիջական հսկողությամբ։ Մինչ օրս անցել է բուժման 8 կուրս, 2018 -ի դեկտեմբերին՝ նաև վիրահատվել։ Բժշկուհի Ն. Ք.-ը նրան նշանակել է դեղեր և դրանք գնելու համար ուղղորդել Վանաձորի նախկին բժշկական կենտրոնի տարածքում գտնվող իր ամուսնու դեղատուն։ Ի թիվս այլ դեղերի՝ բուժման 8 կուրսի համար ԲԿ.-ը Ն. Ք.-ի ամուսնու դեղատնից գնել է 8 հատ «Ավաստին» դեղատեսակ՝ յուրաքանչյուրը՝ 800 դոլարով
Բուժման ողջ ընթացքում, վերոնշյալ դեղի վրա ծախսելով բավական պատկառելի՝ ընդհանուր առմամբ 6400 դոլար գումար և չնկատելով դրական փոփոխություն իր առողջական վիճակում, 72-ամյա թոշակառուն բժշկուհի Ն. Ք.-ից հետաքրքրվում է իր նշանակած դեղերի որակով ու արդյունավետությամբ։ Նա  բժշկուհուն հայտնում է, որ տեղեկություն ունի, որ իր ամուսնու դեղատնից ամիսներ շարունակ ձեռք բերված «Ավաստին»-ը   ՀՀ-ում հավաստագրված չէ, հաստատված չէ ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից և փաստացի գտնվում է անօրինական շրջանառության մեջ:  Բժշկուհի Ն. Ք.-ը չի հերքում այդ տեղեկությունը: Իր խոսքերի իրավացիությունը հետագայում ապացուցելու և իրավունքները պաշտպանելու նպատակով Բ. Կ.-ը որոշում է ձայնագրել իր և բժշկուհու խոսակցությունը։
Ձայնագրությունից պարզ է դառնում, որ բժշկուհի Ն. Ք.-ը քաղաքացուն պարզաբանում է, որ դեղը չունի գրանցման հավաստագիր, որովհետև հարկային դաշտ մտնելու  պարագայում քաղաքացիներըայդ թվում և` ինքըստիպված էին լինելու այն ձեռք բերել շատ ավելի թանկ գնով։ Ինչ մնում է դեղի որակին և արդյունավետությանը, Ք.-ը Կ.-ին փորձում է հանգստացնել՝ որպես երաշխիք մատնացույց անելով իր մասնագիտական երկարատև փորձն ու հեղինակությունը, վստահեցնելով, որ  բազմաթիվ  այցելուների է նշանակել «Ավաստին» դեղատեսակը, և այն դեռևս  չի հանգեցրել մահվան ելքով որևէ դեպքի։ Քաղաքացի  Բ. Կ.-ի հարցադրմանը, թե ինչու մինչև բուժումը, դեղերի արժեքից բացի, բժշկուհին իրեն չի մանրամասնել դրանց  արղյունավետությունը, որպեսզի ինքն ունենար ընտրության հնարավորություն՝  ցանկանու՞մ է բուժվել  չհավաստագրված թանկարժեք դեղորայքով, թե՞ ոչ, բժշկուհի Ք-ը պատասխանել է, որ որպես բժիշկ, իր պարտքն է համարել կազմակերպելու Բ. Կ.-ի բուժումը: Բուժման ռիսկերի մասին տեղեկացնելու պարագայում չէր բացառվում, որ նա հրաժարվեր բուժումից։
Ավելի քան պարզ է դառնում, որ բժշկուհի  Ք.-ը   սեփական ընտանիքի բիզնես շահը վեր է դասել քաղաքացու կյանքից ու առողջությունից, բարեխիղճ բուժում ապահովելու փոխարեն՝ նախընտրել  ապահովել ամուսնու դեղատան մշտական եկամուտը՝ ապօրինի ներկրված դեղերի վաճառքի հաշվին։ Ծանրութեթև անելով այս ամենը՝ իր սոցիալական ծանր վիճակի հետ անհամատեղելի մեծ ծախսերը, առողջության վերականգնման հարցում բարելավող տեղաշարժ չլինելն  ու բժշկուհու կողմից բուժման հետագա ընթացքի մասին դրական երաշխիքներ չստանալը, Բ. Կ.-ը սկսում է կասկածել իր բուժման արղյունավետությանն ու թանկարժեք  դեղերի օգտակարությանը։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորդման հիման վրա հարուցված այս քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել ուշագրավ այլ տվյալներ ևս. մասնավորապես՝ նախաքննությանը հայտնի է դարձել, որ 2018-ի ամռանից մինչև 2019-ի գարուն ընկած ժամանակահատվածում  «Վանաձոր» ԲԿ ուռուցքաբանական բաժանմունքի կաբինետային բուժքույր Ա. Ք.-ը, Բ. Կ․-ին առաջարկել է քիմիաթերապիայի 8 կուրսերի դիմաց Ն. Ք.-ին տալ կաշառք: ԲԿ.-ը համաձայնել է և անձամբ Ն.Ք.-ին իր աշխատասենյակում 8 անգամ տվել 15.000-ական  դրամ գումար՝ յուրաքանչյուր կուրսի դիմաց:
Պակաս կարևոր չէ այն հանգամանքը, որ «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի 16-րդ հողվածի համաձայն՝ ՀՀ-ում թույլատրվում է արտադրել, ներմուծել, բաշխել, բաց թողնել, իրացնել և կիրառել այն դեղերը, որոնք գրանցված են ՀՀ-ում։  Օրենքը հստակ սահմանում է նաև, որ գրանցման ժամանակ հաստատվում են դեղի առաջնային և (կամ) արտաքին փաթեթը, պիտակը, մակնիշը (այղ թվում՝ գունավոր պատկերների տեսքով), բժշկական կիրառման հրահանգը (դեղի ընղհանուր բնութագիրը), օգտագործման հրահանգը (ներդիր-թերթիկը) և որակի հատկորոշիչները (սպեցիֆիկացիաները)։ Նույն օրենքի 23-րդ հողվածն էլ սահմանում է, որ արգելվում է ՀՀ-ում չգրանցված կամ որակի պահանջներին չհամապատասխանող կամ պիտանիության ժամկետն անցած կամ գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչված կամ գրանցումը կասեցված կամ շրջանառությունը դադարեցված դեղերի իրացումը։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն արձանագրում է, որ այս պարագայում ՀՀ-ում չգրանցված, անհայտ ծագման դեղի շրջանառությամբ զբաղվողն ու այն առողջական խնդիրներ ունեցող  անձանց նշանակողը ոչ թե պատահական մեկն է, այլ մարդ, ով  ստանձնել է  պահպանել քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը, տվյալ դեպքում ՝ բժշկուհի Ն. Ք.-ն:  Ստացվում է, որ նա իր մասնագիտությունն ու կոչումն ակնհայտորեն ծառայեցրել է բացառապես իր ընտանիքի բիզնես շահերի ապահովմանը՝ իրականացնելով իր մասնագիտությանը հակասող, քրեորեն հետապնդելիհակաօրինական արարք։
Քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ 130 –րդ հոդվածի 1-ին մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը՝ դրանց նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով, եթե բուժվող հիվանդի առողջությանն անզգուշությամբ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս), 200-րդ հոդվածի 1-ին (Առևտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողին, արբիտրին, այդ թվում՝ օտարերկրյա պետության՝ արբիտրաժի մասին օրենսդրությանը համապատասխան՝ գործառույթներ իրականացնող արբիտրին, աուդիտորին կամ փաստաբանին կաշառք տալը, այսինքն՝ ապօրինաբար այդ անձանց անձամբ կամ միջնորդի միջոցով նրանց կամ այլ անձի համար դրամ, գույք, գույքի նկատմամբ իրավունք, արժեթղթեր կամ որևէ այլ առավելություն խոստանալը կամ առաջարկելը կամ տրամադրելը՝ կաշառք տվողի կամ նրա ներկայացրած անձի օգտին գործողություններ կատարելու կամ չկատարելու համար) և 3-րդ  մասերով (Առևտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողի, արբիտրի, այդ թվում՝ օտարերկրյա պետության՝ արբիտրաժի մասին օրենսդրությանը համապատասխան՝ գործառույթներ իրականացնող արբիտրի, աուդիտորի կամ փաստաբանի կողմից կաշառք ստանալը, այսինքն՝ ապօրինաբար այդ անձանց կողմից անձամբ կամ միջնորդի միջոցով իրենց կամ այլ անձի համար դրամ, գույք, գույքի նկատմամբ իրավունք, արժեթղթեր կամ որևէ այլ առավելություն ստանալը կամ պահանջելը կամ ստանալու խոստումը կամ առաջարկն ընդունելը՝ կաշառք տվողի կամ նրա ներկայացրած անձի օգտին գործողություններ կատարելու կամ չկատարելու համար):

Carrying out treatment with drugs not accredited in the RA, the medical worker contributed to his own family’s business interests instead of improving the citizen’s health state.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor made a crime report to the RA Prosecutor General’s Office, based on which, on October 18, 2019, a criminal case was initiated in the RA Police Vanadzor city Taron division for harming the citizen’s health state as a result of improper performance of professional duties.
On September 25, 2019, B.K. applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor to protect his rights. B.K. stated that in summer 2018, he was diagnosed with cancer and he started to get treatment in “Vanadzor” medical center under the immediate supervision of physician-chemotherapist, oncologist N.K. So far he had undergone 8 treatment courses and also an operation in December 2018. Doctor N.K. prescribed him drugs and directed him to her husband’s pharmacy located on the territory of former medical center. Among other drugs, for the 8 treatment courses, B.K. brought from the pharmacy of N.K.’s husband 8 “Avastin” drugs, each costing 800 dollars.
During the whole treatment, spending a considerable amount of money, i.e. 6400 dollars, on the above-mentioned drug and not noticing any positive change in his health state, the 72-year-old pensioner asks N.K. about the quality and efficiency of the drug prescribed. He informs the doctor about his knowledge that “Avastin”, bought from her husband’s pharmacy for months on end, is not accredited in the RA, is not approved by the RA Ministry of Health and is actually in illegal circulation. Doctor N.K. does not reject that information. To prove the truth of his words and to protect his rights later, B.K. decides to record his conversation with the doctor.
The recording makes it clear that doctor N.K. clarifies for the citizen that the drug does not have a registration certificate because in case of entering the tax field, citizens, including B.K., would have to buy the drug by a much more expensive price. With regard to the quality and efficiency of the drug, the doctor tries to make the citizen calm down pointing out her long-standing professional experience and ensures that she has prescribed Avastin for many clients and so far it has not resulted in any death case. B.K. asks why the doctor did not inform him, besides the price, about the efficiency of the drug so that he could have an opportunity to choose whether he wants to get a treatment with expensive drugs which are not accredited or not. The doctor responds that as a doctor she considered it her duty to organize B.K.’s treatment. In case of informing him about the risks of the treatment, it was not excluded that he would reject it.
It becomes clear that doctor K. subordinated the citizen’s health and life to her family’s business interest and instead of providing a conscientious treatment preferred to ensure the continuous income of her husband’s pharmacy at the expense of selling illegally imported drugs. Considering all this, i.e. expenses incompatible with his difficult social situation, no positive change in his health state and no positive guarantees from the doctor regarding his further treatment, B.K. starts to doubt the efficiency of the treatment and usefulness of the drugs.
During the preliminary investigation of the criminal case initiated based on HCA Vanadzor report, other noteworthy data were obtained. In particular, during the preliminary investigation it was found out that during summer 2018- spring 2019, Vanadzor MC oncology department cabinet nurse A.K. offered B.K. to give N.K. bribe for the 8 chemotherapy course. B.K. agreed and gave N.K., in her working cabinet and in person, 15,000 drams for each course.
It is no less important that according to Article 16 of the RA law “On Drugs”, in the Republic of Armenia, it shall be permitted to manufacture, import, distribute, dispense, sell, and use medicinal products that are registered in the Republic of Armenia. The law also clearly defines that the primary and/or external package, label, color mock-ups of packages, summary of products characteristics (SmPC), instruction for use (PIL), and quality specifications of the medicinal product shall be approved during registration. Article 23 of the same law defines that it shall be prohibited to sell medicinal products, that are not registered in the Republic of Armenia, or do not meet the quality requirements, or have expired, or have had their registration voided or suspended, or have had their circulation ceased (have been recalled).
Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor records that under this condition, the person who is engaged in the circulation of the drug of unknown origin and who prescribes it to persons with health problems is not a random person , but a person who has undertaken the duty to protect citizens’ life and health, in this case, it is doctor N.K. It turns out that she used her profession and title exclusively for her family’s business interests by doing an illegal action which contradicts her profession and is criminally prosecuted.
The criminal case was initiated under Article 130§1 of the RA Criminal Code (Failure to implement or improper implementation of professional duties by medical and support personnel, as a result of careless or not diligent treatment which through negligence caused grave or medium-gravity damage to the patient), Article 200§1 of the RA Criminal Code (Illegal offer, promise or delivery of cash, securities, other property, right to the property to the administrative employee of a commercial or other organization, intermediary judge, auditor, arbitrator, including the arbitrator implementing functions in accordance with the arbitration legislation of a foreign state, or lawyer, related to the posts of these persons to act (not act) in favor of the briber) and Article 200§3 of the RA Criminal Code (Accepting cash, securities, other property, right to the property from an administrative employee of a commercial or other organization, intermediary judge, auditor, arbitrator, including the arbitrator implementing functions in accordance with the arbitration legislation of a foreign state, or lawyer, related to the posts of these persons to act (not act) in favor of the briber).