ԲՀՀ-Հայաստանի աշխատակիցների նկատմամբ Նարեկ Մալյանի հղած բռնության կոչերի հիմքով քրեական գործը դատարանում է
Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի գրասենյակի աշխատակիցների նկատմամբ Նարեկ Մալյանի հղած բռնության կոչերի հիմքով 2020 թ․ դեկտեմբերի 28-ին հարուցված քրեական գործը քննվում է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում։
Քրեական գործը հարուցվել էր Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հաղորդման հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226․2 հոդվածի 1-ին մասով և 2-րդ մասի 1-ին կետով (Բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կամ կազմակերպված խմբի կողմից):
Հիմքում Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի գրասենյակի մոտ Նարեկ Մալյանի արած հետևյալ հայտարարությունն է․ «Էս գրասենյակի աշխատակիցների պատասխանատվությունը ընդամենը օրեր անց տեղի ա ունենալու և ամենախիստ ձևով, օրեր անց, ես դա ձեզ խոստանում եմ։ Ես ամբողջ կյանքս ու ամբողջ գործունեությունս նվիրելու եմ ձեր նման պիղծերին պատասխանատվության կանչելու, սատկացնելու, մա՛հ դավաճաններին»։ Այս հայտարարությունը Ն․ Մալյանն արել է մի խումբ անձանց հետ ԲՀՀ-Հայաստանի գրասենյակի մոտ կարմիր ներկ լցնելուց հետո։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Վ․ Գրիգորյանի նախագահությամբ, գործը նշանակել է դատաքննության։
Նարեկ Մալյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Նույն քրեական գործի շրջանակում քննվում են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ իշխանության անդամների նկատմամբ, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված, դիտավորությամբ հրապարակայնորեն բռնությունը՝ սպանությունը, արդարացնելու՝ Նարեկ Մալյանի և նրա աջակիցների գործողությունները։

The criminal case initiated based on Narek Malyan’s calls for violence against the OSF-Armenia employees is in court
The criminal case initiated on 28 December 2020 based on Narek Malyan’s calls for violence against the Open Society Foundations-Armenia employees is being examined in General Jurisdiction Court of Yerevan.
The criminal case was initiated under Article 226.2 part 1 and part 2 point 1 of the RA Criminal Code (Public calls for violence, publicly justifying or propagating violence by a group of persons based on a prior agreement or by an organized group)  based on the report filed by Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor.
The following statement by Narek Malyan is the basis of the case, “Employees of this office are going to be held liable in just a few days and in the strictest manner, in a few days, I promise you this. I will devote all my life and activity to culling, holding liable those filthy like you, death to the traitors”. N. Malyan made this statement after spilling red paint near the OSF-Armenia office with a group of persons.
Yerevan General Jurisdiction Court, presided by judge V. Grigoryan, undertook the case for trial.
Signature on not leaving was chosen as a measure of restraint against Narek Malyan.
In the frame of the same criminal case, Narek Malyan and his supporters’ actions of publicly justifying violence, i.e., murder of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan and the RA government members for political views are also being investigated.