Նոյեմբերի 2: Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զինատեսակների կիրառումը կարող է լուրջ էկոլոգիական վտանգ առաջացնել ոչ միայն Արցախում, այլև տարածաշրջանում
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը  տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Ստեփանակերտում պարբերաբար հնչել է օդային տագնապ՝ ադրբեջանական օդուժի` Ստեփանակերտի երկնքում հայտնելով պայմանավորված։ Ադրբեջանական զինուժը պարբերաբար հրթիռահրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերը։ Ռմբակոծության են ենթարկվել Մարտունին և Մարտակերտը։ «Գրադ» և «Սմերչ» կայանքներից խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ արձակված հրթիռներից բացի՝ հերթական անգամ այստեղ կիրառվել է ռազմական ավիացիա և ավերածություններ ու նյութական վնասներ պատճառել խաղաղ բնակչությանը։ Ադրբեջանական զինուժը  ողջ գիշերը կրակի տակ է պահել նաև Շուշին։
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը տեսանյութ է հրապարակել՝ տեղեկացնելով, որ ադրբեջանական սոցիալական մեդիայի տիրույթներում կազմակերպվում են հայասպանությունը, դաժանությունը խրախուսող խրախճանքներ, հարցումներ, իսկ հետո էլ բոլորով երջանկանում ու հպարտանում են կատարած վայրագությունների համար, խրախուսում հայատյացության այլ դրսևորումներ: ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմը ձեռք է բերել ապացույցներ, որոնք հաստատում են այս ամենը: Օրինակ՝ ադրբեջանական սոցիալական ցանցի այս էջում տեղադրված է գլխատված մարմնի լուսանկար, հայտարարված է, թե խոսքը վերաբերում է հայ զինծառայողի ու կազմակերպված է քվեարկություն՝ բացառիկ ցինիզմով ու ատելություն բորբոքելու մտադրությամբ։  ՄԻՊ-ի աշխատակազմն այս ամենը փաստագրել է և սահմանված կարգով կներկայացնի միջազգային մարմիններին՝ ըստ իրավասության:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի զինուժի կողմից գերեվարված 84-ամյա քաղաքացիական անձի մարմինը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ փոխանցվել է հայկական կողմին: Տարեց տղամարդու դին Հայաստան է տեղափոխվել Կարմիր խաչի աջակցությամբ՝ Վրաստանի տարածքով:
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը հրապարակել է ԱՀ/ԼՂ-ի Մարտունու շրջանի Ննգի համայնքի ղեկավարի ֆեյսբուքյան գրառումը, որում ասվում է. «Արդեն երրորդ օրն է, ինչ թշնամու սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զենքի կիրառման հետևանքով վառվում են համայնքապատկան անտառային ծածկույթները: Այն կազմում է ավելի քան 150հա տարածք: Թշնամին մշտական նշանառության տակ է պահում Ննգին ու հարակից տարածքները։ Բարեբախտաբար այսօրվա հրետակոծության ընթացքում մարդկային կորուստներից հաջողվել է խուսափել»։
Արցախի/ԼՂ ՄԻՊ-ը տեղեկապատկեր է հրապարակել՝ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում վնասված բազմաթիվ դպրոցների ու մանկապարտեզների մասին: Արցախի երեխաները 100% -ով զրկված են կրթության իրավունքից: Ըստ այդմ՝ 58 մանկապարտեզներից 10-ը վնասվել է, 220 դպրոցներից՝ 61-ը: 23978 դպրոցական  և 4036 նախադպրոցական տարիքի երեխաներ 100% -ով զրկվել են կրթության իրավունքից:
Ավելի վաղ ԱՀ/ԼՂ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հանդիպել է Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի հետ, ներկայացրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը: Արտակ Բեգլարյանը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի և օբյեկտների դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման հետևանքներին, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների և զոհված զինծառայողների մարմինների նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային վերաբերմունքի դրսևորման դեպքերին, որոնք ամփոփված են Պաշտպանի զեկույցներում: Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ չնայած տեղում զգալի աշխատանք է տարվում հումանիտար աղետի վերաբերյալ փաստերի հավաքագրման ուղղությամբ, այնուամենայնիվ, շատ կարևոր է միջազգային գործընկերների, խորհրդարանական կառույցների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայությունը տեղում փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու համար:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը համապատասխան գրությամբ դիմել է բնապահպանական կոնվենցիաների գործադիր քարտուղարներին, միջազգային կազմակերպություններին ու գործընկերներին՝ նրանց ուշադրությունը հրավիրելու շարունակվող լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, որը սանձազերծվել է Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի և օտարերկրյա վարձկանների աջակցությամբ: Հոկտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գործել են հերթական ռազմական հանցագործությունը ԱՀ/ԼՂ-ի բնակչության նկատմամբ՝ կիրառելով հրկիզվող զինատեսակ՝ պարունակելով ամենայն հավանականությամբ սպիտակ ֆոսֆոր: Լայնամասշտաբ օդային կրակահերթը հրկիզվող ռազմական ուժի կիրառմամբ տեղի է ունեցել բնակավայրերի մերձակայքում գտնվող անտառային տարածքների վրա: Այն կարող է նաև անդառնալի վնաս պատճառել շրջակա միջավայրին՝ լայնածավալ անտառային հրդեհներից մինչև օդի, հողի, ջրի և կենսաբանական բազմազանության կայուն աղտոտման: Կարևոր է նշել, որ այս տարածքները բնակավայր են հազվագյուտ և անհետացող տեսակների համար, որոնք ներառված են Արցախի բույսերի և կենդանիների Կարմիր ցուցակում, ինչպես նաև Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) Կարմիր ցուցակում ընդգրկված տեսակների համար, ինչպիսիք են պարսկական (կովկասյան) ընձառյուծները, սև և սպիտակագլուխ անգղերը, գորշ արջերը և ոչ միայն: Այդ կանխատեսված հարձակումները ուղղված են ոչ միայն Արցախի անտառային տարածքներում ապաստան փնտրող քաղաքացիական բնակչությանը և զինված ուժերին վնաս հասցնելուն, այլև թիրախավորել են այդ տարածքի էկոհամակարգը՝ զանգվածային անտառային հրդեհներ հրահրելու և կործանարար ավերումներ շրջակա միջավայրի աղտոտում առաջացնելու նպատակով:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է դատապարտել ռազմական հանցագործության մեղավորներին, ենթարկել նրանց պատասխանատվության և կանխել հնարավոր հետագա նմանօրինակ լայնամասշտաբ հարձակումները: Այդ պարտավորությունն այսօր առավել արդիական է, քանի օրեցօր ադրբեջանական զինուժն ընդարձակում է հարձակումների ծավալները և ի լրումն Արցախի դեմ կիրառվող զինտեխնիկայի ավելացնում է նոր, ավելի վտանգավոր զինատեսակներ՝ դրանով իսկ մեծացնելով հումանիտար և բնապահպանական աղետի անդառնալիությունը, վտանգավորության աստիճանը և ծավալները:
Մենք Ձեզ կոչ ենք անում վճռական գործողությունների՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու և Բաքվին ստիպելու դադարեցնել ագրեսիան և ռազմական հանցագործությունները:
Կոչ ենք անում Ձեր կազմակերպություններին ստանձնել պատասխանատվություն պահպանելու արժեքավոր էկոհամակարգերը՝ կանխելու հնարավոր էկոցիդը (պատերազմների ժամանակ հաճախ ադրբեջանական զինուժն էկոհամակարգն է թիրախ դարձնում և ոչնչացնում կանխամտածված կերպով) ԱՀ/ԼՂ-ի տարածքում:
Էկոլոգիական հանրային նախաձեռնությունը տեղեկացրել է, որ Հայաստանի և արտերկրի 50 կազմակերպություններ համատեղ հայտարարությամբ դիմել են 100 միջազգային բնապահպանական կառույցների՝ խստորեն դատապարտելով հոկտեմբերի 30-ին Արցախի անտառներում ֆոսֆորական զինամթերքի օգտագործումը Ադրբեջանի կողմից: Հայտարարության հասցեատեր միջազգային կառույցների և ազդեցիկ բնապահպանների ցանկում են Բնության պահպանության միջազգային միավորումը (սահմանում է կենդանիների Կարմիր գիրքը), Գրետա Թունբերգը, Բրիջիդ Բարդոյի հիմնադրամը, Կենդանիների փրկարար միջազգային կազմակերպությունը, Լենոարդո Դի Կապրիոյի հիմնադրամը և այլ հեղինակավոր կառույցներ։
Հայտարարության միջոցով կազմակերպությունները կոչ են անում համարժեք արձագանք տալ և ներդնել բոլոր ջանքերը՝ որպես համաշխարհային բնական ժառանգություն պաշտպանելու Արցախի արժեքավոր էկոհամակարգը, հազվագյուտ տեսակների պոպուլյացիաներն ու առկա գենետիկ ռեսուրսները սպառնացող էկոցիդից։ Կառույցները հիշեցնում են՝ բնության պահպանությունը քաղաքական և ռազմական սահմաններ չի ճանաչում, և սպիտակ ֆոսֆորային զինատեսակի կիրառումը կենսաբազմազանությամբ հարուստ այսպիսի տարածաշրջանում կարող է հանգեցնել բնապահպանական աղետի ողջ տարածաշրջանում։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ ՀՀ կառավարությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել նոր ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են Ադրբեջանի կառավարության կողմից Եվրոպական դատարանի 39-րդ կանոնի համաձայն 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշումը չկատարելը: Կառավարությունը Դատարանին տեղեկացրել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ձեռք բերված համաձայնության չկատարման և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կլաստերային և հրկիզող զինատեսակների` խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական բնակավայրերի նկատմամբ օգտագործման մասին: Դատարանին են տրամադրվել ԱՀ/ԼՂ-ի Մարտունի, Մարտակերտ, Շուշի, Մատաղիս, Ասկերան բնակավայրերի և Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ռմբակոծության վերաբերյալ ֆոտո և վիդեո ապացույցներ: Ավելին՝ ներկայացվել են նաև հավաստի ապացույցներ՝ Ադրբեջանի կողմից սիրիացի վարձկաններ ներգրավվելու և մարտական գործողություններում նրանց մասնակցության վերաբերյալ: Ադրբեջանը պատասխանատվության կենթարկվի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի նորմերի խախտումների համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 2-ին՝ ժամը 18:10-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը հրետանային միջոցներից կրակ է վարել ՀՀ ԶՈւ մարտական դիրքերի և ՀՀ Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով 1 քաղաքացիական անձ զոհվել է, ևս 2-ը` վիրավորվել:
ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ-ը տեղեկացրել է, որ շարունակաբար խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթները՝ Ադրբեջանը թիրախավորել է ԱՀ/ԼՂ-ի մի շարք քաղաքացիական բնակավայրեր ու ենթակառուցվածքներ: ՄԻՊ-ի փաստահավաք առաքելության շրջանակներում պարզ է դարձել, որ Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման հետևանքով նոյեմբերի 1-ին Մարտունու շրջանի Խնուշինակ համայնքում զոհվել է 1 քաղաքացիական անձ, իսկ Մարտակերտի շրջանի Առաջաձոր համայնքում արկի պայթյունից վիրավորվել ևս 1 քաղաքացի:
Առ այսօր Ադրբեջանի զինուժի կողմից Արցախում սպանվել է առնվազն 46 և վիրավորվել առնվազն 142 քաղաքացիական անձ:
Այսպիսով՝ մինչ օրս  ադրբեջանական ագրեսիային զոհ է գնացել ընդհանուր թվով 49 խաղաղ բնակիչ. 46-ը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում,  3-ը՝ ՀՀ-ում:

November 2. The use of phosphorous weapons by Azerbaijan may lead to a serious ecological danger not only in Artsakh/NK, but also the region
The Armenian Unified Infocenter reported that during the night of November 1- November 2, air raid siren was regularly on in Stepanakert due to the Azerbaijani air force appearing in the sky of Stepanakert. Azerbaijani armed forces regularly carried out artillery and missile strikes on civilian settlements. Martuni and Martakert were bombarded. Grad and Smerch MRL systems were used to strike peaceful settlements and combat aviation was deployed resulting in destructions and material damage among the peaceful population. The Azerbaijani armed forces kept Shushi under fire throughout the night.
The RA Human Rights Defender posted a video, reporting that feasts, surveys, polls encouraging killings and cruel treatment of Armenians are organized in Azerbaijani social media, then happiness and pride spread for committed atrocities; other forms of hatred towards Armenians is largely encouraged. Armenia’s Human Rights Defender’s Office obtained evidence confirming all the mentioned facts. For example, a photo of a beheaded body is posted in this Azerbaijani social network channel claiming that this is an Armenian soldier and a poll is organized with exceptional cynicism and intention of incitement to hatred.  The Human Rights Defender’s Office of Armenia has duly documented all these publications and will send them to relevant international bodies.
Zara Amatuni, Head of the Communication Programs of the ICRC in Armenia, reported that he body of civilian, 84, who had been taken captive by the Azerbaijani side, has been transferred to the Armenian side with the assistance of the ICRC. With the support of the Red Cross, the body of the elderly citizen has been transferred to Armenia through the territory of Georgia.
The Armenian Unified Infocenter reposted a Facebook post by Martuni Region Nngi Village Head, “For the third day, forest cover belonging to our community is on fire because of the adversary’s use of white phosphorus. This includes an area of 150 hectares. The adversary continually targets Nngi and its neighboring communities. Fortunately, today’s shelling has not resulted in any human losses”.
Artsakh/NK Ombudsman posted an infographic on numerous schools and kindergartens damaged in Artsakh as a result of the Turkish-Azerbaijani aggression. Children in Artsakh/NK are 100% deprived of their right to education. Thus, 10 out of 58 kindergartens and 61 out of 220 schools have been damaged. 23978 children of school age and 4036 children of pre-school age are 100% deprived of their right to education.
Earlier, the Republic of Artsakh/NK Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan presented the humanitarian situation in Artsakh caused by the Azerbaijani aggression during a meeting with Georges Dalman, Member of the Chamber of Representatives of the Belgian Federal Parliament. Artak Beglaryan spoke in detail about the consequences of Azerbaijan’s deliberate and indiscriminate targeting of civilian communities in Artsakh, as well as the cases of inhumane treatment of Armenian prisoners of war and the bodies of killed soldiers, which are summed up in the reports published by the Ombudsman. The Human Rights Ombudsman noted that although considerable fact-finding work is being done on the humanitarian catastrophe, the presence of international partners, parliamentary bodies, and human rights organizations is very important for carrying out a fact-finding mission on the ground.
The Minister of Environment Romanos Petrosyan addressed a letter to the Executive Secretaries of Environmental Conventions, international organizations and partners to draw their attention to the ongoing large-scale military aggression initiated by Azerbaijan, supported by Turkey and foreign mercenaries, “On October 30th, Azerbaijani armed forces committed yet another war crime against the people of Artsakh using incendiary weapons containing, what is most likely, white phosphorus or thermite substances․ The large-scale air-delivered incendiary munitions attack occurred over mountainous forested areas near civilian settlements of Shushi, Mataghis and Askeran. It can cause irreparable damage to the environment ranging from large-scale forest fires to persistent pollution of air, soil, water and poisoning of flora and fauna. It is important to note that these particular areas are a habitat for rare and endangered species included into the Red List of plant and animal species of Artsakh, as well as species included into the IUCN Red List such as Panthera Pardus saxicolor, black and griffon vultures, Ursus arctos etc. These deliberate attacks were aimed at causing harm not only to civilians and armed forces seeking refuge in the forested areas of Artsakh/NK, but were also targeting the ecosystem of the area intending to cause massive forest fires as well as devastating destruction and pollution of the local ecosystem.The international community must condemn the perpetrators of such war crimes, bring them to justice and prevent any further potential large-scale attacks of this nature. This is even more pressing today because with each passing day the Azerbaijani regime is increasing the scope of attacks and adding new and more dangerous weapons to the list of those used in Artsakh/NK, hence increasing the irreversibility, severity and range of humanitarian and environmental catastrophes. We call on you to act decisively in putting pressure on Azerbaijan and force Baku to stop the aggression and perpetration of war crimes. We call on your organizations’ responsibility to protect valuable ecosystems to prevent possible ecocide on the territory of Artsakh Republic/NK”.
50 Armenian and foreign organizations issued a joint statement to 100 international environmental organizations, strongly condemning the use of phosphorus munitions by Azerbaijan in the forests of Artsakh/NK, environmental public initiative reported. The list of influential environmental organizations and conservationists includes the International Union for Conservation of Nature, Greta Thunberg, the Brigitte Bardot Foundation, the International Fund for Animal Welfare, the Leonardo DiCaprio Foundation, and other reputable structures. By the statement they called on the organizations to give a proportional response and invest all the efforts to preserve the valuable ecosystem of Artsakh/NK as a universal natural heritage, populations of rare species and then current genetic resources against the threatening ecocide. They remind that organizations that the environment protection does not know any political or military borders and the use of white phosphorus in such a biodiversity-rich region could lead to environmental disaster throughout the entire region.
The Representative of Armenia before the ECtHR made a statement that the Armenian Government has submitted new evidence to the European Court of Human Rights substantiating Azerbaijani Government’s failure to comply with the decision on 29 September 2020 on applying interim measures under Rule 39. The Government has informed the Court about the complete ignorance of the agreement reached in Geneva on 30 October 2020 and the usage of the cluster and incendiary weapons towards civilians and civilian settlements by Azerbaijani armed forces. The Government has provided photo and video footage of the shelling of Martuni, Martakert, Shushi, Mataghis, Askeran, and the capital of Artsakh Stepanakert. Furthermore, the Government has also submitted credible evidence of the usage of Syrian mercenaries by Azerbaijan.  The statement also says that Azerbaijan will be held accountable for the violations of the norms of the European Convention on Human Rights and international humanitarian law.
The RA MoD spokesperson Shushan Petrosyan reported that on November 2, at around 6:10 pm, the Azerbaijani side opened artillery fire in the direction of the positions of the Armed Forces of Armenia and the Davit Bek settlement in the RA Syunik province, as a result of which one civilian was killed and two others were wounded.
Artsakh/NK Ombudsman reported that, continuing to violate the provisions of international humanitarian law, Azerbaijan targeted a number of civilian communities and infrastructure in Artsakh/NK. Within the fact-finding mission of the Human Rights Defender, it was revealed that, on November 1, one civilian was killed in Khnushinak village of Martuni region, and 1 civilian was wounded as a result of a shell explosion in Arajadzor village of Martakert region. To date, at least 46 civilians have been killed and at least 142 civilians have been wounded by the Azerbaijani armed forces.
Thus, so far, as a result of the Azerbaijani aggression, overall 49 civilians have been killed: 46 in the Republic of Artsakh/NK and 3 in the Republic of Armenia.