Նոյեմբերի 5: Արցախի/ԼՂ խաղաղ բնակչությունն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները կրկին ադրբեջանական զինուժի թիրախում էին
Նոյեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հատուկ նիստը ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի թեմայով, որի գլխավոր հյուրն էր ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը: Նա ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պարտականություն ունի գործնական միջոցներով սանձելու թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան, որը հանգեցրել է լրջագույն մարդասիրական աղետի Արցախում/ԼՂ:
ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ –ի ֆեյսբուքյան էջում ներկայացվել են տվյալներ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու օբյեկտներին հասցված վնասները՝ սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 3-ի դրությամբ: Ըստ այդմ՝ Արցախում քաղաքացիական օբյեկտների թիրախավորման հետևանքով զոհվել է առնվազն 46, վիրավորվել՝ 144 խաղաղ բնակիչ:
Նոյեմբերի 5-ին  Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ հրետակոծվում են ԱՀ/ԼՂ Բերձոր և Շուշի քաղաքները` հարակից բնակավայրերով։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ կեսգիշերից հետո Արցախի/ԼՂ խաղաղ բնակավայրերում պահպանվել է հարաբերական հանգիստ իրավիճակը։ Լուսադեմին Ադրբեջանը վերսկսել է խաղաղ բնակչության ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը։ Տուժածների և ավերածությունների վերաբերյալ տվյալները ճշտվում են: Մասնավորապես՝ ծանր հրետանի է կիրառվել Մարտունի քաղաքում և ամենատարբեր զինատեսակներով, այդ թվում և՝ «Գրադ» կայանքից պարբերաբար հրթիռակոծվել  է Շուշին։ Ավերածությունները շատ են։ Նշանակետում դարձյալ քաղաքացիական և հանրային նշանակության օբյեկտներն են եղել։ Օրվա ընթացքում 2 անգամ Ստեփանակերտն է հրթիռակոծվել։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեսանյութ է հրապարակել և նշել, որ  Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պատճառով երեխաների կյանքի և կրթության իրավունքը ոտնահարվել է:
«Ադրբեջանի իշխանություններն ասում են, որ հայերի հետ հետագայում խաղաղ կապրեն, բայց դրանք ընդամենը միջազգային հանրությանն ուղղվող ուղերձներ են:
Մենք տեսնում ենք՝ որքան շատ են ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունները: Արձանագրել ենք իրենց բառերը՝ ներքին լսարանին ուղղված, որոնցով ցույց ենք տալիս, որ այն, ինչ ասվում է միջազգային հանրության համար, ընդամենը պատրանք է, որովհետև եթե այս պայմաններում անգամ մեկ օր, մեկ ժամ էթնիկ հայը հայտնվի մեկ տանիքի ներքո իրենց հետ, բացառվում է խոսել կյանքի իրավունքի, առողջության իրավունքի մասին»,- ասել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ՀՀ ԱԺ-ում պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Նիդերլանդների դեսպանին և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ու Հայաստանի խաղաղ բնակչությանը պատճառված վնասները:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայատյացությունն ու ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագություններն ու անմարդկային վերաբերմունքը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Դատաբժշկական փորձագետի նախնական եզրակացության համաձայն՝ Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած 84-ամյա Միշա Մելքումյանի մահը վրա է հասել գլխուղեղի տրավմայի հետևանքով, առկա է բռնի մահ:  Այս մասին նոյեմբերի 5-ի ասուլիսին ասել է ՀՀ ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոստովանել է, որ ադրբեջանական բանակը թիրախավորել է Արցախի Հանրապետության քաղաքները: Այս մասին Ալիևն ասել է իսպանական EFE գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշելով, թե իբր հոկտեմբերի 10-ից հետո Ադրբեջանը դադարեցրել է քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորումը: «Հոկտեմբերի 10-ից հետո մենք չենք թիրախավորում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքները: Մինչ այդ, այո, մենք դա ընդունում ենք»,- ասել է Ալիևը` հավելելով, որ դա տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ հայկական կողմն իբր իր ռազմական ստորաբաժանումներն ու տեխնիկան տեղակայել է Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքում:
Ըստ Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնի՝ մինչ օրս հայկական կողմից ադրբեջանական ագրեսիային զոհ է գնացել ընդհանուր թվով 50 խաղաղ բնակիչ:

November 5. Artsakh/NK civilian population and infrastructure are again the target of the Azerbaijani armed forces
On November 4, the Foreign Affairs Committee of the Netherlands Parliament held a special session on the Azerbaijani-Turkish aggression, hosting the Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh/NK Artak Beglaryan. The Ombudsman underlined that the international community has a duty to stop the Azerbaijani-Turkish aggression with practical measures, which has caused a serious humanitarian catastrophe in Artsakh/NK.
On his Facebook page, the RA/NK Ombudsman presented data on the damage caused to the civilian population and objects as a result of the Azerbaijani aggression for the period of September 27 – November 3. As per the data, at least 46 civilians were killed and 144 civilians were wounded as a result of targeting civilian objects in Artsakh/NK.
On November 5, the Armenian Unified Infocenter reported that RA/NK Berdzor and Shushi towns and the nearby settlements. were being shelled.
Earlier, it was reported that after midnight, the situation in the peaceful settlements of Artsakh/NK had remained relatively calm. At dawn, Azerbaijan resumed targeting civilians and civilian infrastructure. The scale of destructions and the number of casualties were being clarified. In particular, heavy artillery was deployed in Martuni town and various weapons, including Grad MRL system was used to strike Shushi. The scale of destruction is large. The target was, once again, civilian and public objects. Stepanaket was rocket-struck twice during the day.
NKR Infocenter posted a video and mentioned that children’s right to life and education was violated due to the war unleashed by Azerbaijan.
“The Azerbaijani authorities say they will later live peacefully with Armenians, but these are simply messages addressed to the international community. We see how many crimes are committed out of hatred. We have recorded their words addressed to their domestic audience, by which they show that whatever is said to the international community is just an illusion, as under these conditions, if an Armenian appears under the same  roof with them for even one day, one hour, there is no point  in speaking about the right to life, the right to health”, said the RA Human Rights Defender during the discussion with the MPs in the RA NA.
Arman Tatoyan, the Human Rights Defender of Armenia, hosted today H.E. Nico Schermers, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia. During the meeting the Ombudsman presented facts about the damage caused  by the Azeri armed forces to the peaceful population of Artsakh/NK and Armenia.
“Targeting civilian population, the use of prohibited munitions against them, the involvement of mercenary terrorists, propagating hatred towards the Armenians and the atrocities and inhuman treatment by the Azeri armed forces all witness that the assigned mission is to carry out ethnic cleansings in Artsakh deploying terrorist methods”, stated the Ombudsman.
During November 5 press conference, Head of the Department of Criminalistics of the Investigative Committee of Armenia Rafayel Vardanyan stated that according to the preliminary conclusion of the forensic expert, Misha Melkumyan, 84, died in Azerbaijan while being held captive from traumatic brain injury, thus the death was caused by a trauma.
Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, confessed that the Azerbaijani army had targeted towns of the Republic of Artsakh/NK. Aliyev spoke about this in an interview given to the Spanish EFE agency. He mentioned that after October 10, Azerbaijan ceased targeting civilian settlements and that they admitted it had been done before. Aliev added that it was done because the Armenian side had allegedly deployed its military subdivisions and equipment in the capital of Nagorno Karabakh.
A number of Armenian civil society organization appealed to the UN Special Rapporteur on the right of everyone to the enjoyment of the highest attainable standard of physical and mental health.
Invoking a number of facts, they requested the UN Special Rapporteur:
📌 engage with the government of Azerbaijan as soon as possible to call an end to the targeting of civilian populations in Artsakh and the consequent detrimental effects on health of civilians in Artsakh and Armenia;
📌 provide objective information and assessment in the Annual and Special reports on the issues related to protection of the right to health for the people of Armenia and Atsakh in the context of the military aggression launched by Azerbaijan.
According to the Armenian Unified Infocenter,  to date, overall 50 civilians have been killed in the Armenian side as a result of the Azerbaijani aggression.