Նոյեմբերի 8: Ողջ օրվա ընթացքում, ադրբեջանական զինուժը հրթիռային կրակահերթերի տակ է պահել ԱՀ/ԼՂ-ի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը
November 8, 2020
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 7-ին և լույս 8-ի գիշերը մարտական գործողություններին զուգահեռ ադրբեջանական զինուժը հրթիռահրետանային համակարգերով թիրախավորել է նաև ԱՀ/ԼՂ-ի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին: Վնասվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Գիշերն անհանգիստ ու լարված է եղել հատկապես Ստեփանակերտում։ Հեռահար հրթիռների 8 հարված է հասցվել քաղաքի բազմաբնակարան շենքերի, բնակելի թաղամասերի, հանրային նշանակության օբյեկտների և քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։ Նախնական տվյալներով տուժածներ չկան։ Մյուս բնակավայրերում պահպանվել է հարաբերական հանգիստը։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը լուսանկարներ է հրապարակել և գրառում արել՝ Ստեփանակերտի գիշերային հրթիռակոծության վերաբերյալ։ Սեպտեմբերի 27-ից սկսած խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելու թշնամու ձեռագիրը չի փոխվում։
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 8-ին՝ օրվա ընթացքում Արցախի բնակավայրերում իրադրությունը եղել է կայուն լարված։ Ստեփանակերտում հանգիստ իրավիճակը պահպանվել է մինչև ժամը 18։30-ը։ Քաղաքը հրթիռակոծվել է։ Քաղաքացիական բնակչության շրջանում կա 1 տուժած։ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարարները վիրավորին առաջին օգնություն են ցուցաբերել և տեղափոխել բուժհաստատություն։ Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Մարտակերտում օրվա ընթացքում 2 անգամ հնչել է օդային տագնապի ազդանշանը։ Ադրբեջանը քաղաքի վրա փորձել է կիրառել ռազմավիացիա։ Մարտունիում իրադրությունը դարձյալ անհանգիստ է եղել։ Այստեղ կեսօրին ադրբեջանական կողմը ծանր հրետանի է կիրառել` հարվածել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։
ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը նոր տեսաուղերձ է հղել միջազգային հանրությանը՝ ԱՀ/ԼՂ-ում ադրբեջանական կողմի պատերազմական հերթական հանցագործությունների մասին, որոնց հետևանքով ավերվել են Ստեփանակերտի երաժշտական դպրոցն ու այլ քաղաքացիական շինություններ:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը լուսանկարներ է հրապարակել և նշել, որ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և տեղական իշխանությունները հաստատում են, որ կրկին կասետային ռումբեր են օգտագործվել:

November 8. Throughout the day, the Azerbaijani armed forces kept the Republic of Artsakh/NK capital Stepanakert under rocket and artillery fire
November 8, 2020
The Armenian Unified Infocenter reported that on the night of November 7–8, in parallel with the battles, the Azerbaijani armed forces also targeted Artsakh/NK capital Stepanakert and Shushi with rocket and artillery systems. Civilian infrastructure was damaged. The night was restless and tense particularly in Stepanakert. Eight long-range missiles were fired at apartment buildings, residential areas, public facilities and other civilian infrastructure in the city. According to the preliminary data, there are no victims. Other settlements remained relatively calm.
NKR Infocenter posted photos and made a caption on the night rocket strikes against Stepanakert. Since September 27, the enemy’s handwriting of targeting civilian population has not changed.
The Armenian Unified Infocenter reported that the situation in the settlements across Artsakh/NK remained stable and tense throughout November 8. The situation in Stepanakert remained calm until 18:30. The city was rocket-struck. There is one wounded civilian. Emergency Service rescuers provided first aid to the wounded and took him to a medical center. His injuries are not life-threatening .
In Martakert, the air raid siren was activated twice during the day. The Azeri airforce attempted to deploy military aviation over the city. The situation in Martuni was restless again. At midday, the Azeri artillery struck civilian infrastructure.
Artsakh/NK  Ombudsman Artak Beglaryan addressed a new video message to the international community on the recent war crimes of Azerbaijan against Artsakh/Karabakh people, destructing the Stepanakert music school and other civilian buildings.
The RA Human Rights Defender Arman Tatoyan posted photos and mentioned that Human Rights Defender of Artsakh/NK and local authorities confirmed that cluster bombs were used again
To date, as a result of the Azerbaijani aggression, overall 53 civilians have been killed in the Armenian side.