«Իլհամ Ալիևը հաստատում է, որ չունի որևէ արդարացում Ստեփանակերտի և Արցախի այլ խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման առնչությամբ»․ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը արձագանքել է Ալիևի՝ «BBC»-ին տված հարցազրույցին
November 9, 2020
Խաղաղասիրություն | Կոնֆլիկտների խաղաղ կարգավորում | Հրապարակումներ | Նորություններ
Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ադրբեջանական զինուժը շարունակել է ավիացիոն և հրթիռահրետանային հարվածներ հասցնել ԱՀ/ԼՂ-ի խաղաղ բնակավայրերին: Տեղեկացվել էր նաև, որ գիշերը խաղաղ բնակավայրերում, Ստեփանակերտից բացի, պահպանվել է հարաբերական հանգիստը։ Ադրբեջանական զինուժը կեսգիշերից հետո կասետային հեռահար մի քանի հրթիռ է արձակել Ստեփանակերտի ուղղությամբ, վնասել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Տուժածներ` մայրաքաղաքում չկան։ Արցախի մյուս բնակավայրերում գիշերը համեմատաբար հանգիստ է անցել։
Արցախի տեղեկատվական շտաբը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանաթուրքական զինուժը շարունակում է պատերազմական հանցագործությունները՝ կրակի տակ պահելով Արցախի խաղաղ բնակավայրերն ու բնակչությանը։ Ստեփանակերտը հրթիռակոծվում է հեռահար հրթիռներով։ Թիրախակետում բազմաբնակարան շենքերն են, բնակելի թաղամասերը, հանրային ու տնտեսական նշանակության օբյեկտները։ Այս տարածքներում ռազմական որևէ օբյեկտ չկա։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը մեկնաբանություն է արել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «BBC» գործակալությանը տված հարցազրույցում արված հայտարարությունների վերաբերյալ: Նա ասել է, որ սույն հարցազրույցում Իլհամ Ալիևը հաստատում է, որ չունի որևէ արդարացում Ստեփանակերտի և Արցախի այլ խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման առնչությամբ, որն անհերքելի փաստերով արձանագրվել է բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային ԶԼՄ-ների և մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից։ Հասկանալով, որ վաղ թե ուշ կրելու է իր կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների պատասխանատվությունը, Իլհամ Ալիևը հուսահատ փորձ է անում ժխտել իրականությունը՝ այն անվանելով «կեղծ լուրեր»: Իլհամ Ալիևի մարդատյաց այս հայտարարությունը, որն արվում է իր հրամանով գործող զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների շարունակական թիրախավորման ֆոնին, ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Արցախի ժողովուրդը որևէ հանգամանքում չի կարող լինել Ադրբեջանի իրավասության ներքո:
ԵՄ-ն լրացուցիչ 400.000 եվրո է հատկացրել մարդասիրական օգնության համար՝ ԼՂ-ում հակամարտությունից տուժած քաղաքացիական անձանց առավել հրատապ կարիքները հոգալու համար: ԵՄ Ճգնաժամային կառավարման հարցերով հանձնակատար Յանեշ Լենարշիչն ասել է. «ԵՄ-ն կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, որոնք արդեն խլել են խաղաղ բնակիչների կյանքը: Մենք չափազանց մտահոգված ենք մարդասիրական իրավիճակի վատթարացմամբ` հաշվի առնելով գալիք ցուրտ սեզոնը և սրվող կորոնավիրուսային համաճարակը»:
Արցախի/ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանը պատրաստել է հայ զինծառայողների մարմինների և ռազմագերիների հանդեպ Ադրբեջանի վայրագությունները ներկայացնող 3-րդ զեկույցը: Զեկույցում ներկայացված են Արցախի և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանների աշխատակազմերի կողմից հոկտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 3-ը արձանագրված փաստերը՝ հայ զինծառայողների դիակների և ռազմագերիների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած տարաբնույթ պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ:
ՀՀ ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան էջը տեղեկացրել է, որ ավելի քան 90 երկրներից մուտք են գործել Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական կայք՝ ծանոթանալու ադրբեջանական կողմի դաժանությունների վերաբերյալ Պաշտպանի ուսումնասիրություններին։ Պաշտպանը շարունակում է աշխարհին ներկայացնել ադրբեջանական կողմից խաղաղ բնակիչների նկատմամբ կատարվող դաժանություններն ու պատերազմական հանցագործությունները։
Արցախում ահաբեկչական մեթոդներով էթնիկ հայերի զտումների ադրբեջանական նպատակը հիմնավորվում է կոնկրետ ապացույցներով,- այս մասին ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ Մեծ Բրիտանիայի բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Արման Թաթոյանը մանրամասն ներկայացրել է ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում քաղաքացիական անձանց սպանությունների ու վիրավորումներ պատճառելու մանրամասները, գյուղերին պատճառված նյութական վնասները։

“Ilham Aliyev confirms the absence of any justification of deliberate targeting of the civilian population and civilian infrastructure”, Spokesperson of Ministry of Foreign Affairs of Armenia responded to Aliyev’s interview to the BBC News Agency
The Armenian Unified Infocenter reported that during November 8 and early morning of November 8, the Azerbaijani armed forces  continued its aviation, as well as artillery and missile strikes on peaceful settlements of the Republic of Artsakh/NK. It was also reported that except Stepanakert, the night was relatively calm in other civilian settlements. After midnight, the adversary launched several cluster rockets at Stepanakert, damaging civilian infrastructure. There were no casualties in the capital. The night was relatively calm in other settlements of Artsakh/NK.
NKR Infocenter reported the the Azerbaijani-Turkish armed forces continue war crimes by firing against Artsakh/NK peaceful settlements and population. Long-range missiles are being launched on Stepanakert. The target is multi-apartment buildings, residential districts, objects of public and economic importance. There is no military object in these areas.
Spokesperson of Ministry of Foreign Affairs of Armenia commented on the statements made by President of Azerbaijan Ilham Aliyev in the interview to the BBC News Agency. He said that in this interview Ilham Aliyev confirms the absence of any justification of deliberate targeting of the civilian population and civilian infrastructure of Stepanakert and other peaceful settlements in Artsakh, which have been documented by many eminent international media outlets and human rights watchdogs. Realizing that sooner or later he will bear the responsibility for the war crimes he has committed, Ilham Aliyev made a desperate attempt to deny the truth, by labelling it “fake news. This statement by Ilham Aliyev full of hatred, voiced out amid the continuous targeting of the civilian infrastructure of Artsakh by the Azerbaijani armed forces under his command, once again proves that under no circumstances the people of Artsakh can be put within Azerbaijan’s jurisdiction.
The EU has allocated an additional €400,000 in humanitarian aid to cover the most urgent needs of civilians affected by the conflict in and around Nagorno Karabakh.
Commissioner for Crisis Management Janez Lenarčič: “The EU calls for an immediate end to the hostilities that have already claimed civilian lives. We are extremely concerned about the deterioration of the humanitarian situation, given the upcoming cold season and the aggravating coronavirus pandemic.”
Artsakh/NK Human Rights Defender prepared the third Report on Azerbaijani Atrocities Against Armenian Servicemen and Prisoners of War. The third report presents the facts, collected by the staff of the Human Rights Defenders of Artsakh/NK and Armenia from October 26 to November 3, on the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces against Armenian prisoners of war and dead bodies of Armenian soldiers.
The RA Human Rights Defender reported on his Facebook page that the official webpage of the Human Rights Defender has been visited from more than 90 countries to familiarize with the studies of the Defender on cruelties by the Azerbaijani side. The Defender continues presenting to the world the cruelties and war crimes by Azerbaijan against civilians.
During the meeting with the delegation led by Caroline Cox, Baroness of Great Britain, the RA Human Rights Defender said, “Azerbaijan’s aim to make ethnic cleansing of Armenians in Artsakh is evidenced by concrete proofs”. Arman Tatoyan made a detailed presentation of killings of civilians and damages caused to them, as well as material damage caused to villages in RA Gegharkunik and Syunik provinces by the Azerbaijani armed forces.