Չափահաս անձին անգործունակ ճանաչելու և խնամակալ նշանակելու վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրական կարգավորումները չեն համապատասխանում Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիային
May 14, 2014
Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձինք ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող են ճանաչվել անգործունակ, ինչի հետևանքով նրանք զրկվում են իրենց իրավունքներից պատշաճ և լիարժեք օգտվելու, որոշում կայացնելու և ինքնուրույն գործելու հնարավորությունից ինչպես կյանքի համար կարևոր նշանակություն ունեցող հարցերում, այնպես էլ ամենօրյա կենցաղային հարցերում, ինչպես նաև իրենց գործողությունների համար պատասխանատվություն կրելու պարտավորությունից:
2010 թ. հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ-ն վավերացրել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան: Կոնվենցիան ևս մեկ անգամ ամրագրել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ օրենքի առջև հավասարության և գործունակության պահպանման սկզբունքը: Մասնավորապես ըստ Կոնվենցիայի 12-րդ հոդվածի՝ մասնակից պետությունները գիտակցում են, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք մյուսների հետ հավասար հիմունքներով ունեն իրավունակություն կյանքի բոլոր ոլորտներում: Չնայած Կոնվենցիայի հայերեն պաշտոնական թարգմանության տեքստում օգտագործվում է «իրավունակություն» եզրույթը, սակայն անհրաժեշտ է նշել, որ Կոնվենցիայի տեքստում օգտագործված «legal capacity» եզրույթը ըստ հետագա մեկնաբանությունների՝ միտված է արտահայտել թե՛ «իրավունակություն», թե՛ «գործունակություն» հասկացությունների բովանդակությունը:
Հաշվի առնելով, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը հանդիսանում է «Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեային Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ-ի թիրախ ուղղություններից մեկը` Կազմակերպությունը կատարել է ուսումնասիրություն, որով նպատակ է դրվել վեր հանել ՀՀ օրենսդրությամբ անձին անգործունակ ճանաչելու ընթացակարգերի և հետևանքների առանձնահատկությունները, դրանց համապատասխանելիությունը միջազգային չափորոշիչներին, ինչպես նաև մշակել համապատասխան առաջարկություններ:

RA Legislative Regulations on Recognizing an Adult Legally Incapable and Appointing a Guardian
Persons with mental health problems can be recognized legally incapable as prescribed by the RA law and consequently be deprived of the opportunity to enjoy their rights fully and properly, make decisions and act independently on both important issues and daily trivial matters as well as are absolved from the responsibility for their actions.
According to the information provided to the Organization by the RA Judicial Department, throughout the period of January 1, 2010-June 2012, the RA first instance courts of general jurisdiction received 739 applications on recognizing a person incapable, of which 447 applications (i.e. almost 60%) were met.
On September 22, 2010, the Republic of Armenia ratified the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities. Under the Convention, the State undertook inter alia to ensure the rights below: full and effective participation and inclusion in society (Article 3(c)) and legal capacity on an equal basis with others in all aspects of life (Article 12(2)).
This study aims to identify the peculiarities of the procedures and consequences of recognizing a person as incapable under the RA legislation and compliance of such procedures with international standards as well as to develop relevant recommendations.