ԵԱՀԿ երկրներում խոշտանգման արգելքի պահպանման ընթացիկ գնահատում. անդրադարձ
2020թ. դեկտեմբերին ԵԱՀԿ Նախարարների խորհուրդն ընդունեց «Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման և վերացման մասին» No. 7/20 որոշումը:
Նախարարների այս որոշումը սահմանում է ընդլայնված պարտավորություններ՝ ապահովելու խոշտանգման արգելքի գործնական իրականացումը: Այս ամփոփումը ներկայացնում է երկրների՝ այս պարտավորությունների կատարումը:
Որոշման նախաբանում ԵԱՀԿ մասնակից պետություններն ընդգծում են «որ խոշտանգման արգելքը միջազգային իրավունքի իմպերատիվ նորմ է առանց տարածքային սահմանափակման, որը գործում է ամեն պահ և ամեն տեղ», և առաջին պարտավորությունը կոչ է անում պետություններին «պահպանել խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի բոլոր տեսակների բացարձակ արգելքը, ինչպես սահմանվում է Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի և պատժի տեսակների դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայում, ամբողջությամբ և բարեխղճորեն իրականացնել դրա դրույթները և գործել դրա բոլոր սկզբունքներին համապատասխան»:
Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի փորձագետները անդրադարձել են ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի կողմից՝ վերջին երեք տարիների ընթացքում (2019-2021) Խոշտանգումների դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի մասնակից պետությունների պարբերական զեկույցների դիտարկումից հետո արված եզրափակիչ դիտարկումներին: 7/20 որոշմամբ սահմանված պարտավորությունների կատարման վրա ազդող հիմնական խնդիրներն ընդգծված են անդրադարձի առաջին բաժնում:
Որպես արձագանք՝ Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խումբը, 2020թ.-ից ի վեր խոշտանգումների արգելքի համաթվի պարբերական կազմման արդյունքում արված բացահայտումների հիման վրա, վեր է հանել մի շարք խնդիրներ, որոնց կառավարության և քաղհասարակության միացյալ ջանքերով անհրաժեշտ է անդրադառնալ՝ որպես առաջնահերթություն: Այս բացահայտումները հիմնականում վերաբերում են Ռուսաստանին, Ուկրաինային, Բելառուսին, Մոլդովային, Տաջիկստանին, Ղրղզստանին, Ղազաստանին, Լեհաստանին: Այս խնդիրներն ընդգծված և հաջորդաբար ներկայացված են սույն անդրադարձի երկուսից չորրորդ բաժիններում:
No. 7/20 որոշումամբ առաջին անգամ անդրադարձ է արվում բռնի անհետացումներին և երկար incommunicado կալանքին (առանց արտաքին աշխարհի հետ կապի) կամ գաղտնի վայրերում կալանքին՝ որպես գործոններ, որոնք կարող են պարարտ հող ստեղծել խոշտանգման և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի իրականացման համար, և կարող են որպես այդպիսին լինել այդպիսի վերաբերմունք: Այս անդրադարձի հինգերորդ բաժինը մանրամասն նկարագրում է խնդիրը ԵԱՀԿ տարածաշրջանում և ներկայացնում անհրաժեշտ գործողությունների համար առաջարկներ:

Review: Current assessment of compliance with the prohibition of torture in OSCE countries
In December 2020, the OSCE Ministerial Council adopted Decision No. 7/20 “Prevention and eradication of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.”
This ministerial decision lays down extended commitments to ensure a practical implementation of the prohibition of torture. This Review presents an assessment of countries’ compliance with these commitments.
In the Preamble to the Decision, the OSCE participating States emphasize “that the prohibition of torture is a peremptory norm of international law without territorial limitation, which applies at all times and in all places,” and the first commitment calls upon States to “uphold the absolute prohibition of all forms of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment as set forth in the UNCAT [United Nations Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment], implement fully and in good faith its provisions and act in full conformity with all its principles.”
Experts of the Civic Solidarity Platform’s Working Group on Fight against Torture have reviewed the Concluding Observations adopted in the three recent years (2019-2021) by the UN Committee against Torture following consideration of the periodic reports submitted by the States Parties to the UN Convention against Torture. The key issues that affect compliance with the commitments set forth in Decision 7/20 are highlighted in the first section of this Review.
As a follow-up, the Civic Solidarity Platform’s Working Group on Fight against Torture, based on the findings from periodic measurements of the Prohibition of Torture Index since 2020, has identified a group of problems which must be addressed as a matter of priority through joint efforts of the government and civil society. (These findings mainly concern Russia, Ukraine, Belarus, Moldova, Tajikistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Poland). These problems are highlighted and presented sequentially in sections two to four of this Review.
Decision No. 7/20 refers for the first time to enforced disappearances and prolonged incommunicado detention or detention in secret places as factors that can facilitate the perpetration of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment and can in and of themselves constitute a form of such treatment. The section five of this Review provides a more detailed description of this issue in the OSCE region, with recommendations for needed actions.