Սոցապ ծառայությունը թոշակառուից ստաժի վերաբերյալ փաստաթղթեր էր պահանջում, որոնք արդեն ներկայացվել էին
April 1, 2021
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Սոցիալական ապահովության իրավունք
Դատարանի որոշմամբ՝ պետությունը թոշակառուին կվճարի այդ հիմքով չվճարված կենսաթոշակը
2021 թվականի մարտի 22-ին ՀՀ վարչական դատարանը բավարարեց Ս․ Է․-ի՝ հայցը, որով նա ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության Վանաձորի տարածքային բաժնից պահանջում էր գյուղատնտեսական նշանակության հողի սեփականատեր լինելու 01.01.1992 - 01.04.1999 թվականների ժամանակահատվածը ընդհանուր աշխատանքային ստաժում ներառել։
2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ  Ս․ Է․-ն դիմել էր ՀՀ վարչական դատարան՝ կենսաթոշակի իրավունքի իրացման շրջանակում առկա խոչընդոտների հարցով։ Նրա իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնում էին ՀՔԱՎ  փաստաբաններ Արայիկ Զալյանն ու Սամսոն Գալստյանը։
Դեռևս 2013 թվականի նոյեբերին Ս․ Է․-ին նշանակվել և մինչև 2019 թվականի նոյեմբեր ամիսը ներառյալ վճարվել է հաշմանդամության աշխատանքային կենսաթոշակ ընդ որում ընդհանուր աշխատանքային ստաժում հաշվառված է եղել նաև 01.01.1992 - 01.04.1999 թվականներին գյուղատնտեսական նշանակության հողի սեփականատեր լինելը՝ հողի սեփականաշնորհման վկայականի և տարածքային բաժնի տրամադրած` այդ ժամանակահատվածում սոցիալական վճարներ կատարված լինելու մասին տեղեկանքի հիման վրա: Հաշմանդամության ժամկետը լրանալուց հետո Ս․ Է․-ը կենսաթոշակ այլևս չի ստացել:
Այնուհետև 63 տարին լրանալուց հետո դիմել է Սոցապ ծառայության Վանաձորի տարածքային բաժին՝ տարիքային աշխատանքային կենսաթոշակ ստանալու համար: Աշխատանքային ստաժում հաշվի չի առնվել գյուղատնտեսական նշանակության հողի սեփականատեր լինելու հանգամանքը, քանի որ անհրաժեշտություն է առաջացել փաստաթղթերին կցել 01.01.1992 - 01.04.1999 ժամանակահատվածի համապատասխան անդորրագրեր և տեղեկանքներ: ՍԷ․-ը դիմել է Նախարարություն՝ խնդրելով կենսաթոշակ նշանակելիս հաշվառել վերոնշյալ հանգամանքը, սակայն Նախարարության որոշման մեջ փոփոխություն տեղի չի ունեցել, ինչի պատճառով էլ հայց է ներկայացրել դատարան։
Այսպես՝ վարչական մարմինը ՍԷ․-ից պահանջում էր ներկայացնել այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք հաշմանդամության աշխատանքային կենսաթոշակ ստանալու համար արդեն իսկ ներկայացվել էին Բաժին և հաստատվել էին։ Մինչդեռ ըստ Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ դրա անհրաժեշտությունը չկար։
Այդ հիմքով Դատարանը վճռեց բավարարել Ս․ Է․-ի հայցը և պարտավորեցրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության Վանաձորի տարածքային բաժնին ընդունել վարչական ակտ՝ գյուղատեսական նշանակության հողի սեփականատեր լինելու 01.01.1992 - 01.04.1999 ժամանակահատվածը Ս․ Է․-ի ընդհանուր աշխատանքային ստաժում ներառելու մասին և վճարել այդ շրջանի համար չվճարված կենսաթոշակը։
Փաստորեն իրավասու մարմինը շրջանցում էր օրենքն ու կամայական պահանջներ ներկայացնում՝ խախտելով քաղաքացու իրավունքները, որոնք հնարավոր եղավ վերականգնել միայն դատարանի միջոցով։

The Ministry of Labor and Social Affairs demanded from the pensioner length of service documents that had already been submitted
April 1, 2021
Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | News | Right to Social Security
Per the Court’s decision, the state will pay the pensioner the pension unpaid on that basis.
On 22 March 2021, the RA Administrative Court upheld S. E.’s claim by which he demanded from Vanadzor territorial division of the RA Ministry of Labor and Social Affairs social security service to include in his general length of service the period of 01.01.1992 - 01.04.1999 when he was the owner of the land of agricultural significance.
On 23 September 2020, with the support of HCA Vanadzor, S.E. applied to the RA Administrative Court regarding the obstacles to his implementation of the right to pension. HCA Vanadzor advocates Arayik Zalyan and Samson Galstyan undertook the protection of his rights.
Back in November 2013, disability labor pension was set for S.E.; this pension was paid until November 2019 included. Moreover, the period of 01.01.1992 - 01.04.1999 - when he was the owner of a land of agricultural significance - was included in the general length of service based on the land privatization certificate and the information paper provided by the  territorial division stating that he made his social payments during that period. After the expiry of the disability period, S.E. no longer received the pension.
Then, after reaching 63 years of age, he applied to Vanadzor territorial division of the RA Ministry of Labor and Social Affairs social security service to receive his age labor pension. The condition that he was the owner of a land of agricultural significance was not taken into account in the length of service, as there was a need to enclose to the documents the relevant  receipts and information papers for the period of 01.01.1992 - 01.04.1999. S. E. applied to the Ministry, asking to take the aforementioned condition into account when setting the pension, however, the Ministry’s decision was left unchanged, and for this reason, he filed a claim with the court.
Thus, the administrative body demanded from S.E. to present documents that had already been submitted and approved by the Division in terms of getting disability labor pension. Whereas, according to Article 9 paragraph 1 of the RA Law on the Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings, there was no such need.
Based on this, the Court ruled to uphold S.E.’s claim and obliged Vanadzor territorial division of the RA Ministry of Labor and Social Affairs social security service to adopt an administrative act on including in S.E.’s length of service the time period of 01.01.1992 - 01.04.1999 - when he was the owner of a land of agricultural significance - and pay the unpaid pension of that period.
Factually, the competent body was circumventing the law and making arbitrary demands by thus violating the citizen’s rights, which were possible to restore only through court.