Դատարանը ոստիկանությանը պարտավորեցրել է 200,000 դրամ փոխհատուցում տրամադրել անհիմն բերման ենթարկված քաղաքացուն
December 5, 2021
Վարչական դատարանը մասնակի բավարարել է 2018 թ․ ապրիլյան ցույցերի մասնակից Սարգիս Պողոսյանի հայցը և Ոստիկանությանը պարտավորեցրել փոխհատուցել նրան բերման ենթարկելու՝ ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունների արդյունքում պատճառված վնասը։
Սարգիս Պողոսյանի իրավունքների պաշտպանությունը ՀՔԱՎ-ն ստանձնել էր դեռևս 2018 թ․-ից, երբ Ս․ Պողոսյանին բերման են ենթարկել։ ՀՔԱՎ իրավաբան Անի Չատինյանը նախ որպես փաստաբան մասնակցել է վարչական վարույթին, ապա 2018 թ․ ապրիլի 19-ին հայց է ներկայացրել դատարան՝ ոչ իրավաչափ ճանաչելու Ս․ Պողոսյանին ոստիկանության բաժին բերման ենթարկելու և ոստիկանության բաժնում պահելու՝ ոստիկանության գործողությունները։ Դատարանը բավարարել է պահանջը։ Ինչից հետո՝ 2019 թ․  սեպտեմբերի 20-ին, ոչ իրավաչափ գործողությամբ պատճառված վնասը փոխհատուցելու պահանջով դիմել են Ոստիկանություն։ Ոստիկանությունը մերժել է պահանջը՝ առանց հիմնավորումներ ներկայացնելու։ Սարգիս Պողոսյանը ՀՔԱՎ փաստաբան Անի Չատինյանի աջակցությամբ Ոստիկանությունից 400.000 ՀՀ դրամ փոխհատուցում ստանալու պահանջով հայց է ներկայացրել դատարան։
Չնայած պատասխանողի առարկություններին՝ դատարանը, դատավոր Սամվել Հովակիմյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարել է հայցը։ Դատարանը իր եզրահանգումներում անդրադարձել է պատասխանողի առարկություններին և նշել, որ երբ հաստատված է ոչ պատշաճ վարչարարության փաստը, պատճառված վնասի հատուցման դեպքում վարչարարություն իրականացրած անձի մեղքն ինքնին ենթադրվում է։
Վարչական դատարանը վճռել է անվավեր ճանաչել ՀՀ ոստիկանության՝ «Վնասը հատուցելու դիմումը մերժելու մասին» որոշումը, և պարտավորեցրել է Ոստիկանությանը՝ Սարգիս Պողոսյանին ոչ իրավաչափ վարչարարության հետևանքով պատճառված վնասը փոխհատուցել 200,000 ՀՀ դրամի չափով։
Դատարանի որոշումը շատ կարևոր նշանակություն ունի՝ ոստիկանության վարքագծի վրա ազդելու տեսանկյունից, և նման գործերը կարող են զսպող ազդեցություն ունենալ։
Այս դեպքը այն եզակիներից է, երբ կարող ենք ասել, որ վերականգնված է անձի խախտված իրավունքը։ Ներկայացվող գործում ունենք ոստիկանության դեմ բավարարված երկու վճիռ, ինչը ևս պրակտիկայում հազվադեպ է հանդիպում։ Այսպիսով՝ մարդու  խախտված իրավունքի վերականգնման ուղղությամբ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ձեռնարկած գործողությունները հաջողությամբ են ավարտվել։ Մարդու իրավունքի տեսանկյունից կարևոր է ոչ միայն խախտված իրավունքի վերականգնմանը հասնելը, կամ խախտման փաստի ճանաչումը, այլև մարդու իրավունքի խախտման հիմքով բարոյական, ոչ նյութական վնասի փոխահատուցումը, առանց որի՝ մարդու խախտված իրավունքը ամբողջական վերականգնված համարել չի կարելի։ Սա այն նպատակն էր, որին հետամուտ էր ՀՔԱՎ-ը այս գործի շրջանակում։
Անհրաժեշտ է արձանագրել, որ Սարգիս Պողոսյանի խախտված իրավունքներն այս փուլում արդեն վերականգնված են՝ դատարանի վճռի մակարդակով։ Ոստիկանությունը դատարանի վճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել։ Հնարավոր բողոքարկման մեխանիզմների ավարտից հետո  ձեռնամուխ կլինենք դատական ակտի կատարմանը։
ՀՔԱՎ-ը ոստիկանների կողմից մարդու իրավունքների խախտման վիճակը մշտադիտարկում է տարիներ շարունակ և արձանագրում խնդիրներ, որոնք երկարաժամկետ և համակարգային բնույթ ունեն ու շարունակում են օրակարգային մնալ։

The Court urged the Police to compensate AMD 200,000 to a groundlessly apprehended citizen
The Administrative Court partly upheld  Sargis Poghosyan’s claim (a participant of April 2018 protests) and urged the Police to compensate for the damage caused as a result of  illegal actions of the Police.
Back in 2018, HCA Vanadzor undertook protection Sargis Poghosyan’s rights, when he was apprehended. HCA Vanadzor advocate participated in the administrative proceedings as an advocate, and on 19 April 2018, the advocate lodged a claim with the court to recognize illegal the Police actions of apprehending and keeping S. Poghosyan in the police division. The court upheld the claim. After that, on 20 September 2019, the advocate appealed to the Police claiming to compensate for the damage caused as a result of the illegal actions. The Police rejected the claim without presenting any justification. With the support of HCA Vanadzor advocate Ani Chatinyan, Sargis Poghosyan lodged a claim with the court, claiming a compensation of AMD 400,000 from the Police.
Despite the respondent’s objections, the court, presided by judge Samvel Hovakimyan, partly upheld the claim. In the conclusion, the court addressed the respondent’s objections and noted that when the fact of improper administration is confirmed, in case of a compensation of the damage caused, the guilt of the person who implemented administration is automatically implied.
The Court decided to recognize invalid  the RA Police’s decision “On refusing to compensate for the damage” and urged the Police to compensate AMD 200,000 for the damage caused to Sargis Poghosyan as a result of illegal administration.
The Court’s decision plays an essential role in terms of conduct of the Police and such cases can have a restraining effect.
This is one of the rare cases when it can be stated that a person’s violated rights have been restored. In this case, we have two upheld judgments against the Police, which is also rare in practice. Thus, HCA Vanadzor efforts aimed at restoring violated rights achieved the pursued results. In terms of human rights, not only restoration of violated rights or recognition of the fact of violated rights, but also compensation for human rights-related non-pecuniary damage matters, without which it is not possible to consider violated rights fully restored. This was the purpose that HCA Vanadzor was pursuing in the frame of this case.
It should be recorded that at this stage, Sargis Poghosyan’s violated rights are already restored at the level of a court’s judgment. The Police appealed the Court’s judgment. Having expired all the possible appeal mechanisms, we shall pursue implementation of the judicial act.
For years on end, HCA Vanadzor has been monitoring the situation of human rights and recording issues that have long-term and systemic nature and continue to remain on the agenda.