Միջազգային հարթակներում խնդիրների մասին բարձրաձայնելու համար իրավապաշտպանին հետապնդելը հարիր չէ Հայաստանի նման երկրին․ Սաշիկ Սուլթանյան
April 14, 2022
Սաշիկ Սուլթանյանի գործով 12․04․2022 դատական նիստի մասին
2022 թ․ ապրիլի 12-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցավ իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի գործով հերթական դատական նիստը։
Դատարանը շարունակեց ապացույցների հետազոտությունը։
Ապրիլի 12-ին կայացած նիստի ընթացքում Սաշիկ Սուլթանյանի պաշտպանները կրկին միջնորդեցին ժամանակավոր դադարեցնել Սաշիկ Սուլթանյանի վերաբերյալ ՍԷԿՏ համակարգում առկա սահմանափակումները և թույլատրել բացակայել Հայաստանից 2022 թ.-ի ապրիլի 30-ից մայիսի 4-ը և 2022 թ.-ի մայիսի 15-ից 23-ը՝ մասնակցելու Վիեննայում կայանալիք ՄԱԿ-ի Ազգային փոքրամասնությունների հռչակագրի 30-ամյակին նվիրված ֆորումին և Բրյուսելում Եվրոպական միության այցելուների ծրագրին։
Չնայած մեղադրող դատախազ Ա․ Կարապետյանը մասնակիորեն առարկեց միջնորդության դեմ, առաջարկելով 2022 թ.-ի մայիսի 15-23-ը ժամանակահատվածի համար միջնորդությունը քննարկել հաջորդ դատական նիստին, դատարանը միջնորդությունը բավարարեց երկու ժամանակահատվածների համար։
Դատարանը շարունակեց հետազոտել գրավոր ապացույցները։ Սաշիկ Սուլթանյանի գնահատականներին ու դիտարկումներին վերաբերող մասով պաշտպանները կրկին արձանագրեցին, որ այդ գնահատականները բխում են Ս․ Սուլթանյանի իրավապաշտպան գործունեությունից, և քննադատությունն ուղղված է ոչ թե էթնիկ հայերին, այլ՝ ՀՀ իշխանություններին։ Բացի դրանից՝ որպես այլ ապացույց ներկայացվող փաստերը հիմնականում մասնավոր զրույցներ են, որոնք չեն կարող համարվել հրապարակային խոսք, ինչը դրված է առաջադրված մեղադրանքի հիմքում։ Սաշիկ Սուլթանյանը հավելեց, որ միջազգային հարթակներում խնդիրների մասին բարձրաձայնելու համար իրավապաշտպանին հետապնդելը հարիր չէ Հայաստանի Հանրապետության նման երկրին։
Ինչ վերաբերում է Ս․ Սուլթանյանի մասին այլ անձանց գնահատականներին, պաշտպան Արա Ղազարյանը նշեց, որ դրանք ասեկոսե են և դատավարական տեսանկյունից որևէ արժեք չունեն, հատկապես, որ հիմքում դրված են այն մարդկանց կարծիքները, որոնք կանխակալ վերաբերմունք ունեն Ս․ Սուլթանյանի գործունեության նկատմամբ։ Սաշիկ Սուլթանյանը ևս հավելեց, որ հրապարակվեցին միայն բացասական կարծիքները, իսկ իր գործունեության մասին դրական կարծիքները, այդ թվում՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կարծիքները, դատարանում չհրապարակվեցին։
Դատարանը շարունակեց հետազոտել գործում առկա այլ ապացույցներ՝ տեսանյութերի տեսքով, որտեղ Հայաստանում ապրող եզդիները խոսում են իրենց խնդիրների մասին, հայտնում դրական կամ բացասական կարծիքներ։ Այդ մասով ևս պաշտպան Արա Ղազարյանը նշեց, որ միայն այն հանգամանքը, որ Ս․ Սուլթանյանի կարծիքը տարբերվում է տեսանյութերում հնչած կարծիքներից, տվյալ գործի շրջանակում ապացուցողական նշանակություն չունի։
Այսքանով դատական նիստն ավարտվեց։ Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա 2022 թ․ ապրիլի 19-ին՝ ժամը 10։00-ին։

“It is not appropriate for a country like Armenia to prosecute a human rights activist for voicing issues on international platforms”, says Sashik Sultanyan
On court hearing of 12․04․2022 in Sashik Sultanyan’s case
On 12 April 2022, a court hearing took place in Yerevan General Jurisdiction Court in the frame of human rights activist Sashik Sultanyan’s case.
The Court continued examining the evidence.
Sashik Sultanyan was charged under point 1 of part 2 of Article 226 of the RA (incitement of national, racial or religious hatred) by which voicing violations of the rights of Yezidis residing in Armenia was qualified as incitement of national hatred.
Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor advocates Ani Chatinyan, Samson Galstyan, and advocate Ara Ghazaryan are implementing protection of Sashik Sultanyan’s rights.
Unlawful criminal prosecution of Sashik Sultanyan was denounced by Armenian human rights organizations and civil society representatives, as well as international reputable human rights organizations. The RA Human Rights Defender also expressed his concern. CoE Commissioner for Human Rights Dunja Mijatović applied to the RA Prosecutor General to get clarifications regarding this case.
During the court hearing of April 12, Sashik Sultanyan’s defenders again made a petition to temporarily suspend restrictions in the electronic electronic management informative system and allow him to leave Armenia from 30 April 2022 until 4 May 2022, and from 15 May 2022 until 23 May 2022, in order to participate in the Forum dedicated to the 30th anniversary of the UN Declaration of National Minorities, and the European Union Visitors Program in Brussels.
While the accusing Prosecutor A. Karapetyan partly objected to the petition, proposing to discuss the petition pertaining to the period of 15-23 May 2022 during the next court hearing, the Court upheld the petition for both periods.
The Court went on to examine written evidence. With respect to Sashik Sultanyan’s assessments and observations, the defenders again recorded that those assessments stem from the nature of S. Sultanyan’s human rights activity, and that his criticism concerned not ethnic Armenians, but rather, the RA authorities. Moreover, other facts presented as evidence are mainly private conversations, which cannot be considered public speech, which is the basis of the charge. Sashik Sultanyan added that it is not appropriate for a country like the Republic of Armenia to prosecute a human rights activist for voicing issues on international platforms.
With regard to others’ assessment of Sashik Sultanyan, defender Ara Ghazaryan mentioned that those were rumors and have no value from the procedural point of view, particularly given that they were based on opinions of persons with a biased attitude towards S. Sultanyan’s activity. Sashik Sultanyan also added that only negative opinions were made public, while positive opinions about him, including opinions of international reputable organizations, were not published in court.
The Court went on to examine other evidence of the case in the form of a video, where Yezidis residing in Armenia speak about their problems, express positive or negative opinions. In this context, defender Ara Ghazaryan mentioned that the mere condition that Sashik Sultanyan’s opinion differs from those voiced in the video does not have probative value in the frame of this case.
The court hearing was concluded. The next court hearing is to take place on 19 April 2022, at 10 a.m.