2015-ին մահացած դատապարտյալի գործով վարույթն իրականացնող մարմինը գործողություններ է իրականացնում միայն տուժող կողմի միջնորդելուց հետո
January 24, 2019
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Կյանքի իրավունք | Նորություններ | Սերոբ Գևորգյան
2015թ. ապրիլին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում ինքնավնասում կատարելու հետևանքով հիվանդանոցում մահացած դատապարտյալ Սերոբ Գևորգյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ա. Զալյանը 2019թ. հունվարի 10-ին հերթական միջնորդությունն է ներկայացրել վարույթն իրականացնող մարմնին:
Ս. Գևորգյանը «Հրազդան» ՔԿՀ-ից  «Նուբարաշեն» ՔԿՀ տեղափոխվելուց հետո 2015 թ. ապրիլի 20-ին ինքնավնասում է արել, որից չորս օր անց միայն տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ էլ երեք օր անց մահացել է:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը Ս. Գևորգյանի իրավահաջորդի իրավունքների պաշտպանությունն ստանձնել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քրեական գործ հարուցվելուց հետո: Ընդ որում՝ քրեական գործ է հարուցվել քրեական գործ չհարուցելու մասին 2015թ. մայիսի 7-ի որոշումը բողոքարկելուց հետո միայն:
Քրեական գործի շրջանակում նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում իրականացվել է ոչ պատշաճ բժշկական օգնություն, թույլ են տրվել մի շարք խախտումներ:
2018թ. մարտի 28-ին կրկին տուժող կողմի միջնորդությամբ նշանակվել է կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Այդ միջնորդությամբ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը մատնանշել էր փորձագիտական եզրակացության մեջ առկա մի շարք հակասություններ ու թերացումներ:
Տուժող կողմը ուշադրության արժանի հանգամանքներ է նկատել նաև կրկնակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության մեջ:
Փորձագետները նախ արձանագրել են, որ եթե Սերոբ Գևորգյանին ժամանակին տեղափոխեին բազմապրոֆիլ բժշկական հաստատություն, նրա կյանքը փրկելու հավանակությունը էապես կմեծանար, սակայն նույն եզրակացության մեջ հայտնել են դրան հակասող այլ կարծիք այն մասին, թե բարենպաստ ելքի հավանականությունը որոշել հնարավոր չէ:
Փորձագետները հստակ հետևություններ չեն կարողացել անել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում Ս. Գևորգյանին ցուցաբերած բժշկական օգնության որակի մասին, քանի որ ՔԿՀ-ում նրա ամբուլատոր քարտը լրացված է բազմաթիվ թերություններով ու աղավաղումներով, իրար հակասող արձանագրումներով: Այս հանգամանքը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ փորձագիտական տեսանկյունից:
Բացի դրանից՝ փորձագիտական եզրակացությունը հաստատում է այն հանգամանքը, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի համապատասխան բժշկական անձնակազմի կատարած գործողությունները կատարվել են բազմաթիվ թերություններով, և նման պարագայում իրենց պարտականությունները կատարելու մեջ թերացած բուժաշխատողներին մեղադրանք չառաջադրելը հանգեցնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված կյանքի իրավունքի խախտման:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը ընդգծել է նաև, որ վարույթն իրականացնող մարմինը բոլոր քննչական գործողություններն ու փորձաքննությունների նշանակումը կատարել է բացառապես տուժող կողմի միջնորդությունների հիման վրա, ինչը վկայում է հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ վարույթն իրականացնող մարմնի նախաձեռնողականության բացակայության մասին:
Ա. Զալյանը 2019թ. հունվարի 10-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի ավագ քննիչ Ա. Կարապետյանին միջնորդել է համապատասխան քննչական ու դատավարական գործողություններ ձեռնարկել վկայակոչված խախտումները վերացնելու ուղղությամբ:

The body conducting the proceedings of the convict who died in 2015 takes actions only after the petition of the aggrieved party
January 24, 2019
Activities | Legal Support | Legal Support | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | Right to life | News | Serob Gevorgyan
On January 10, 2019, HCA Vanadzor lawyer A. Zalyan – the representative of convict Serob Gevorgyan, who died as a result of self-harm in April 2015 in “Nubarashen” penitentiary institution – presented another petition to the body conducting the proceedings.
On April 20, 2015, after being transferred from “Hrazdan” penitentiary institution to “Nubarashen” penitentiary institution, S. Gevorgyan self-harmed and was taken to hospital only 4 days later, where he died in three days.
After a criminal case was initiated under Article 130 part 2 of the RA Criminal Code, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor undertook the protection of the rights of S. Gevorgyan’s successor. Moreover, the criminal case was initiated only after appealing the decision of not initiating a criminal case dated May 7, 2015.
According to the conclusion of the forensic medical expertise appointed within the framework of the criminal case, an improper medical aid was provided in “Nubarashen” penitentiary institution and a number of violations were made.
On March 28, 2018, again by the petition of the aggrieved party, double forensic medical expertise was appointed. Through that petition, the representative of the aggrieved party’s successor pointed out a number of contradictions and shortcomings in the expertise conclusion.
The aggrieved party noticed conditions worth of attention in the conclusion of the double forensic medical conclusion, as well.
Experts first recorded that if Serob Gevorgyan had been moved to a multiprofile medical institution in time, the likelihood of saving his life would have significantly increased, however, in the same conclusion, a contradicting opinion was stated, according to which it was impossible to determine the likelihood of a favorable outcome.
Experts did not manage to make precise conclusions pertaining to the quality of medical aid provided to S. Gevorgyan in “Nubarashen” penitentiary institution , since his ambulatory medical record card in penitentiary institution was filled with multiple shortcomings and distortions, recordings contradicting to one another. This condition can have an important role from the perspective of the expertise.
Besides, the expertise conclusion also confirms the condition that the actions taken by the medical staff of “Nubarashen” penitentiary institution were done with multiple shortcomings and under this condition, not charging medical workers who failed at their obligations amounts to the violation of the right to life enshrined in the European Convention of Human Rights.
The representative of the aggrieved person’s successor also underscored that the body conducting the proceedings took all the investigative actions and made all the expertise appointments only based on the petitions of the aggrieved party, which indicates the lack of the initiation of the body conducting the proceedings aimed at the disclosure of the crime.
On January 10, 2019, A. Zalyan made a petition to A. Karapetyan - senior investigator of the investigative division of Erebuni and Nubarashen administrative districts – to take relevant investigative and judicial actions aimed at eliminating the invoked violations.