ՀՔԱՎ-ը շարունակում է իրավական իրազեկման արշավը զորակոչիկների ու զինծառայողների շրջանում
Գործունեություն | Ծրագիր։ Զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանություն | Կարողությունների զարգացում | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքների ուսուցում զորակոչիկների համար | Նորություններ
Գյումրեցի Նարեկն առողջական խնդիրների բերումով հասցրել է «շփվել» զինկոմիսարիատի հետ: Ասում է, որ իրեն տհաճ էր մյուս զորակոչիկների հետ միաժամանակ նույն սենյակում բուժզննության ենթարկվելը: Զինկոմիսարիատների աշխատակիցները չեն պահպանում էթիկայի տարրական կանոնները՝ զորակոչիկների հետ հաղորդակցման ընթացքում, մինչդեռ նման իրավիճակները պետք է իսպառ բացառվեն: Այդ մասին նա պատմեց  Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակին՝ ՀՀ-ում զինվորական հաշվառման ենթակա անձանց, զորակոչիկների, զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների համար անցկացվող իրազեկման դասընթացի ժամանակ: Նարեկի խոսքով՝ շատ կարևոր են այսպիսի հանդիպումները, որովհետև շատերը չեն խորանում ու արդեն զորակոչվելուց հետո՝ բանակում բախվում բազմաթիվ խնդիրների. «Ինքս  ունեցել եմ խնդիրներ զորակոչի ժամանակ՝ կապված բուժզննության  հետ: Այն, ինչ լսեցի այստեղ, փոխանցելու եմ նախազորակոչային տարիքի ծանոթներիս, որ նրանք խուսափեն այդ ամենից»:
Գյումրու պետական տնտեսագիտական համալսարանում 2020 թ․ փետրվարի 24-ին ՀՔԱՎ-ի անցկացրած դասընթացին ներկա շուրջ 20-ից ավել մասնակիցների թվում մեծաթիվ էին  զորակոչային տարիքի երիտասարդները, որոնք բազմաթիվ հարցեր ունեին՝ զորակոչի ու զորակոչին առնչվող օրենսդրության վերաբերյալ: Շուրջ 5 ժամ տևած դասընթացին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի խաղաղասիրական ծրագրերի համակարգող Արմինե Սադիկյանն ու գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանը մանրամասնեցին զորակոչին առնչվող օրենսդրական ու իրավական կարգավորումները:
Ըստ դասընթացավար Արմինե Սադիկյանի՝  օրենսդրության մեջ  որոշ փոփոխություններ  տեղի են ունեցել, բայց դա դեռ բավարար չէ: Զորակոչիկներն ու նրանց ընտանիքների անդամները դեռևս բախվում են խնդիրների:  Այդ նպատակով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի թիմը շրջում է մարզերում և տեղեկացնում իրենց իրավունքների մասին, որ հետագայում բանակում կարողանան ճիշտ  հարաբերություններ ձևավորել, հարկ եղած դեպքում՝ ետ չկանգնեն իրենց իրավունքների մասին բարձրաձայնելուց:
Ագապի Մանուկյանն ընկերների համար էր եկել: Հերթով գրի առավ բոլոր հարցերի պատասխանները՝ նրանց փոխանցելու համար. «Ունեի դասընթացը  տարածելու նպատակ, այն շատ կարևոր էր ու հնարավորություն կտա ինձ հարստացնելու գիտելիքներս այս ոլորտում, տարածելու այս տեղեկությունները այն ընկերներիս շրջանում, ովքեր պատրաստվում են գնալ ծառայության,  բայց ինչ-ինչ պատճառներով հնարավորություն չունեին մասնակցելու այս դասընթացին: Նրանցից շատերը չեն էլ հետաքրքրվում իրենց իրավունքներով, ստանում են ծանուցագիր ու վերջ, ոչնչից տեղյակ չլինելով՝ մեկնում բանակ ու այստեղ հանդիպում դժվարությունների, չգիտեն, օրինակ՝ ի՞նչ հիմքով կարող են ազատվել ծառայությունից կամ ճանաչվել պիտանի՝  սահմանափակումով: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն այս ոլորտում նաև շատ լավ աղբյուր է ինձ համար՝ նոր հետազոտական աշխատանքներով զբաղվելու»:
Դասընթացն անցավ ինտերակտիվ հարցուպատասխանի  ձևաչափում:  Դասընթացավարներն անդրադարձան նախազորակոչային, զորակոչային ու բուն ծառայության ընթացքում զորակոչիկների իրավունքներին, բուժզննության կարգին ու բողոքարկման մեխանիզմներին: Իրավական-տեղեկատվական  դասընթացների շարքով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակն առաջիկայում կլինի նաև Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերում՝ նպաստելու զորակոչիկների և զինծառայողների շրջանում սեփական իրավունքների իրազեկության մակարդակի բարձրացմանը։ Նախատեսվող դասընթացների ժամկետների մասին կտեղեկացվի լրացուցիչ։
Դասընթացներին մասնակցելու,  իրավական աջակցության ու իրավաբանական խորհրդատվության  համար նախապես գրանցվել՝ նամակ ուղարկելով asadikyan@hcav.am  էլփոստին  կամ զանգել 0322 4 22 68, 094 042268 հեռախոսահամարներով: Տրանսպորտային ծախսերը փոխհատուցվում են:

Gyumri resident Narek has already dealt with the military commissariat due to health-related issues. He says it was unpleasant to undergo medical examination simultaneously with other conscripts in the same room. Military commissariat employees do not follow the basic rules of ethics while communicating with conscripts, whereas such situations should be ruled out. He told Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor about this during the training held for persons subject to military enlistment in the RA, conscripts, servicemen and their family members. According to Narek, such meetings are very important, because mostly, people do not probe deep and later face a lot of problems in the army, ″I myself had problems related to the medical examination during the call-up. Whatever I heard here, I am going to tell all my acquaintances of pre-conscription age so as to help them avoid all that″.
Among more than 20 participants of the training held by HCA Vanadzor on February 24, 2020, in Gyumri State University of Economics, there were many persons of conscription age who had a lot of questions regarding the call-up and conscription legislation. During the training that lasted for about 5 hours, Armine Sadikyan, Coordinator of Peacebuilding Projects of HCA Vanadzor, and Hayk Hakobyan, one of the lawyers of the Organization, gave details regarding legislative and legal regulations related to conscription.
According to trainer Armine Sadikyan, there have been certain changes in the legislation, but it is not sufficient. Conscripts and their family members still face problems. For that purpose, HCA Vanadzor team visits regions and gives people information regarding their rights so as to help them build right relationship in the army and not hesitate to stand up for their rights, if necessary.
Agapi Manukyan had come for her friends. She took notes of all the answers to transfer them to her friends, ″I had a purpose to disseminate the training. It was very important and will give me an opportunity to enrich my knowledge in this sphere and disseminate this information among my friends who are going to join the military service, but, for some reason, were unable to participate in this training. Most of them are not interested in their rights, they just receive their notification and that’s it. Not aware of anything, they leave for the army and face problems there, for example, they don’t know on what basis they can be exempted from the service or be recognized fit for military service with limitations. HCA Vanadzor is also a very good source for me to engage in new research study″.
The training was conducted in a format of interactive questions and answers. The trainers talked about the rights of pre-conscription age persons, conscription age persons and servicemen, the procedure of medical examination and appeal mechanisms. HCA Vanadzor will also conduct a series of legal awareness trainings in Aragatsotn and Kotayk regions in order to contribute to the increase of the level of conscripts’ and servicemen’s awareness of their rights. We shall provide additional information on the schedule of the trainings to be conducted.
To participate in the trainings, to get legal support and legal consultation, please, register in advance by sending a letter to asadikyan@hcav.am or call 0322 4 22 68, 094 042268. Transportation costs are reimbursed.