Հայաստանի ՀԿ-ների կոչը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, Եվրոպայի խորհրդին և Եվրամիությանը Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի մասին
December 16, 2022
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության մի խումբ կազմակերպություններ ս․թ․ դեկտեմբերի 15-ին հրատապ գործողությունների կոչով դիմել են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողներին, Եվրոպայի Խորհրդին և Եվրամիության կառույցներին՝  Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի հումանիտար միջանցքի արգելափակման հետևանքով Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։
Հումանիտար ճգնաժամի մասին ահազանգող նամակներ են ուղարկվել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին, Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ալիս Վայիրիմու Նդերիտուին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Ֆոլքեր Թյուրքին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից նշանակված  սննդի իրավունքի, ջրի իրավունքի, առողջության իրավունքի, կրթության իրավունքի և զարգացման իրավունքի գծով  հատուկ զեկուցողներին, ինչպես նաև Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին և Եվրամիության կառույցներին։
Նամակներում, որոնք պատրաստել և ներկայացրել են Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանը, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, «Հանուն հավասար իրավունքների» ՀԿ, Ժուռնալիսնտների «Ասպարեզ» ակումբը, Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ, Հանրային լրագրության ակումբը, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնը, մասնավորապես, ասվում է․
«Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի արգելափակումը, իսկ այնուհետև Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փակումն Ադրբեջանի կառավարության կողմից համակարգված քայլեր են՝ հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու և հայերի՝ իրենց իսկ հողում ապրելն անհնար դարձնելու համար։ Սա Լեռնային Ղարաբաղում մտահոգիչ իրավիճակի հերթական զարգացումն է, իրավիճակ, որը բավարար չափով չի դատապարտվել միջազգային կառույցների կողմից՝ Բաքվի վարչակարգին քաջալերելով Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնելու էթնիկ զտումների իր ցեղասպան քաղաքականությունը: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը նախաձեռնել է այս շրջափակումը` վտանգելու Լեռնային Ղարաբաղում ապրող շուրջ 120 հազար հայերի կյանքը»,- ասված է հայաստանյան կազմակերպությունների նամակներում։
Կազմակերպությունները մանրամասն նկարագրել են Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր սրվող հումանիտար ճգնաժամը՝ նշելով, որ «Ադրբեջանի գործողությունները նպատակ են հետապնդում էթնիկ զտումների միջոցով ձեռք բերել տարածքներ՝ առանց  այդ տարածքում ապրող բնիկ հայ բնակչության»։ Կազմակերպություններն ընդգծել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության դեմ էթնիկ զտմանն ուղղված իր գործողություններով Ադրբեջանի կառավարությունը խախտում է ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի (1948) մի շարք դրույթներ։
«Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ամբողջական մեկուսացումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մարդու իրավունքների և, հնարավոր է, միջազգային քրեական իրավունքի խախտում է։ Ի հավելումն մարդու իրավունքների մասով ստանձնած իր պարտավորությունների, Ադրբեջանը պարտավորվել է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար անխոչընդոտ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի կողմից ստորագրված հրադադարի մասին հայտարարությամբ։ Այս ճգնաժամային իրավիճակում անհրաժեշտ են հրատապ միջոցներ։ Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ համապատասխան կառույցներին հստակ հայտարարությամբ դատապարտել Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները, պահանջել անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ տեղաշարժը և ԼՂ բնակչության խախտված իրավունքները, պահանջել ՄԱԿ-ի համապատասխան գործակալությունների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրավիճակը գնահատելու և մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար»,- ասված է Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների նամակում։

Appeal of Armenian NGOs to the UN Secretary General, the Council of Europe and the European Union about the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh
On December 15, a group of Armenian civil society organizations appealed to the UN Secretary General, the UN special rapporteurs, the Council of Europe and the European Union bodies with a call for urgent action, regarding the humanitarian crisis created in Karabakh as a result of the blocking of the Lachin humanitarian corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to the outside world.
Letters calling for urgent actions were addressed to UN Secretary General António Guterres, Special Adviser of the Secretary-General on the Prevention of Genocide Alice Wairimu Nderitu, United Nations High Commissioner for Human Rights Volker Türk, to the special rapporteurs on the right to health, the right to education and the right to development, as well as to the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe and the European Union institutions.
Letters prepared by Open Society Foundations – Armenia, Protection of Rights without Borders NGO, Transparency International Anti-corruption Center NGO, Helsinki Citizens’ Assembly – Vanadzor office NGO, Law Development and Protection Foundation, Journalists Club “Asparez” NGO, “Union of Informed Citizens” NGO, “For Equal Rights” NGO, Public Journalism Club NGO, Analytical Centre on Globalisation and Regional Cooperation (ACGRC) specifically read as follows:
“Blocking the only road connecting Nagorno-Karabakh to the outside world, and then blocking natural gas supply to Karabakh are coordinated effort by the Azerbaijani government to create a humanitarian crisis and make it impossible for Armenians to live in their homes. It is yet another alarming development around the situation of Nagorno-Karabakh that is not sufficiently condemned by respective international structures, emboldening the regime in Baku to carry out its genocidal policies of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. It is evident that the government of Baku has initiated this blockade, risking the lives of around 120 thousand Armenians in Nagorno-Karabakh”.
The organizations described in detail the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, which is escalating day by day, noting that “Azerbaijan’s actions serve the purpose of acquiring territory without its native population through deliberate acts of ethnic cleansing”. The organizations emphasized that the Azerbaijani government with its actions aimed at ethnic cleansing against the Armenian population of Nagorno-Karabakh breaches number of provisions of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide (1948).
“Furthermore, the total isolation of the Armenian population of Nagorno-Karabakh is a breach of international humanitarian law, international human rights law and, possibly, international criminal law. In addition to its obligations under human rights law, Azerbaijan has committed to endure unhindered passage via the Lachin corridor for the population of Nagorno- Karabakh under the Ceasefire Statement signed on 9 November 2020 by the President of Azerbaijan, Prime-Minister of Armenia and President of the Russian Federation”. Urgent measures are needed in this crisis situation. We call on the UN Secretary General and relevant bodies of the UN to make a statement condemning the actions of the government of Azerbaijan, demand to immediately restore the free movement of the people of Nagorno-Karabakh through the Lachin Corridor, demand access for the respective United Nations agencies to Nagorno-Karabakh in order to assess the situation and provide humanitarian assistance” states the letter.