2025թ․ ապրիլի 11-12-ին ՀՔԱՎ գրասենյակի ներկայացուցիչներ Արթուր Սաքունցը և Նազելի Մովսեսյանը ներկա են գտնվել Անվտանգության ոլորտի կառավարման ժնևյան կենտրոնի (DCAF)  նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Մարդու իրավունքները Հայաստանի զինված ուժերում» կլոր սեղան-քննարկմանը։
Զինծառայողների նկատմամբ վատ, արժանապատվություն նվաստացնող վերաբերմունքի արգելքի համատեքստում քննարկման ընթացքում բազմիցս անդրադարձ կատարվեց «Մուրադյանն ընդդեմ ՀՀ-ի» խումբ գործերի առնչությամբ ԵԽ նախարարների կոմիտեի կողմից 2023 թ ՀՀ կառավարությանը տրված հանձնարարականներին։
Քննարկմանը ՀՔԱՎ գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցն անդրադարձավ ՀՀ զինված ուժերում առկա մի շարք խնդիրների, առանձնակի շեշտելով զինծառայողներին որպես համազգեստով քաղաքացի դիտարկելու և վերջիններիս իրավունքների պաշտպանությանը հետամուտ լինելու անհրաժեշտությունը։
Ա․ Սաքունցն առանձին և մանրամասնորեն ներկայացրեց նաև զորակոչի ընթացքում մարդու իրավունքերի խախտումների վերաբերյալ խնդիրները, որոնք տարիներ շարունակ ՀՔԱՎ գրասենյակն արձանագրում  և բարձրաձայնում է։ Մասնավորապես՝

On April 11-12, 2025, representatives of HCAV, Artur Sakunts and Nazeli Movsesyan, attended the roundtable discussion on "Promoting Human Rights in the Armed Forces of Armenia" organized by the Geneva Centre for Security Sector Governance (DCAF).
In the context of the prohibition of ill-treatment and degrading treatment of military personnel, the recommendations given to the Government of the Republic of Armenia by the Committee of Ministers of the Council of Europe in 2023 regarding the "Muradyan v. RA" group of cases were repeatedly referred to during the discussion.
During the discussion, the chairman of HCAV, Artur Sakunts addressed a number of issues existing in the RA Armed Forces, particularly emphasizing the need to consider servicemen as citizens in uniform and to ensure the protection of their rights.
A. Sakunts in detail and separately presented the problems related to the violations of human rights in the process of conscription, which HCAV has been addressing for years.