ՀՔԱՎ-ի ջանքերով պահպանվել է սեփականության հիմնարար իրավունքի իրավահաջորդականությունը
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը 2023թ․-ից զբաղվում է Ադրբեջանի սանձազերծած  գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ։ Կազմակերպությունը տարեկան 1900-ից ավելի իրավախորհրդատվություն է տրամադրում  բռնի տեղահանված անձանց, անհրաժեշտության դեպքում դիմումներ ներկայացնում դատարան, արձանագրում խախտված իրավունքի վերականգնման դեպքեր, որոնցից մեկը ստորև․
Կազմակերպությանը դիմած ԼՂ-ի քաղաքացի Մ․Գ․-ն 2012թ․-ից ամուսնացած է եղել, սակայն վերջինիս ամուսինը 2023թ․-ի սեպտեմբերի 19-ին մարտական գործողությունների պատճառով մահացել է։ Սեպտեմբերին Մ․Գ․-ն անչափահաս երեխաների հետ բռնի տեղահանվել է Հայաստան, որտեղ էլ փորձել է ընդունել ամուսնու ժառանգությունը` մեքենան և Լեռնային Ղարաբաղում թողած տունը։ Քանի որ ՀՀ նոտարական գրասենյակում հրաժարվել են հաստատել ժառանգությունը, Մ․Գ․-ն դիմել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ։
Կազմակերպությունը, հանձին իրավաբան Լիանա Մխոյանի, հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խնդրելով Մ․Գ․-ին ճանաչել ամուսնու ժառանգ։  Դատարանը ապրիլի 16-ի  վճռով  հայցը բավարարվել է։
Արձանագրում ենք այն փաստը, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձինք չեն զրկվել իրենց սեփականության իրավունքից, և անկախ այն հանգամանքից, որ վերջիններս ներկայումս փաստացի չեն տնօրինում իրենց սեփականությունը, այնուհանդերձ որևէ կերպ չի դադարում նրանց սեփականության իրավունքը ԼՂ-ում գտնվող գույքի/սեփականության նկատմամբ։ Թեև տեղի է ունենում սեփականության իրավունքի շարունակական խախտում,  նման իրավական գնահատականների պայմաններում մահացած անձանց գույքի իրավական կարգավիճակը չի մնում անորոշ․ ժառանգության ընդունման արդյունքում պահպանվում է սեփականության հիմնարար իրավունքի իրավահաջորդականությունը։

Due to the efforts of HCA Vanadzor, the legal succession of the fundamental right to property has been preserved
Since 2023, HCA Vanadzor has undertaken efforts for the protection of the rights of forcibly displaced persons as a result of the unleashed military operations by Azerbaijan. The Organization provides legal counseling to more than 1900 forcibly displaced persons annually, in case of necessity, submits applications to the court, and documents cases of restored rights. One of them is presented below;
The applicant to the Organization, M.G., a citizen of Nagorno-Karabakh, had been married since 2012. However, her husband died on September 19, 2023, as a result of military actions. In September, M.G. was forcibly displaced to Armenia along with her minor children, where she attempted to claim her husband’s inheritance—specifically, a car and a house left behind in Nagorno-Karabakh. Since a notary office in the Republic of Armenia refused to certify the inheritance, M.G. turned to HCA Vanadzor for assistance.
The Organization, through its lawyer Liana Mkhoyan, submitted a claim to the First Instance Court of General Jurisdiction of Lori region, Republic of Armenia, requesting that M.G. be recognized as her husband’s heir. By its decision on April 16, the court upheld the claim.
We note that persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh have not been deprived of their right to property. Although they no longer have physical possession of their property, their ownership rights over properties in Nagorno-Karabakh remain intact. Although there is an ongoing violation of the right to property, under such legal assessments, the legal status of property belonging to deceased persons is not left uncertain: upon acceptance of the inheritance, the legal succession of the fundamental right to property is preserved.
HCAV continues to provide free legal support to the persons forcibly displaced from NK. To get support, call at the following numbers;
077342268։
The project is co-funded by the European Union and with the support of Democracy Development Foundation.