Քաղաքական հետապնդումների պատճառով Հայաստանում ապաստանած օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների վիճակի մասին ԶԵԿՈՒՅՑ
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայի նկատմամբ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով դեռևս 2022 թվականի սկզբից ՀՀ են տեղափոխվել բազմաթիվ անձինք, ովքեր համոզված են եղել, որ Հայաստանը այն երկիրն է, որտեղ կարող են ապահով զգալ իրենց պետության իշխանությունների հետապնդումներից, և Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորված կլինեն  իրենց անվտանգությունը, իրավունքներն ու ազատությունները։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը իրավական պաշտպանություն է տրամադրել և շարունակում է տրամադրել ոչ ժողովրդավար պետությունների իշխանությունների կողմից (ինչպիսիք են Ռուսաստանի Դաշնությունը, Բելառուսի Հանրապետությունը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը) թվով 130 օտարերկրա քաղաքացու։
Բոլոր քաղաքացիներին տրամադրվել է անվճար բանավոր իրավական աջակցություն։ Դիմածներից 50 քաղաքացու տրամադրվել է գրավոր իրավական աջակցություն․ վերջիններիս իրավունքների պաշտպանության նպատակով կազմակերպության կողմից հարցումներ և գրություններ են ուղարկվել ՀՀ իրավասու մարմիններ՝ ՀՀ Ներքին գործերի նախարարություն, ՀՀ Գլխավոր դատախազություն, ՀՀ Արդարադատության նախարարություն, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարություն, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայություն, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ և ըստ ենթակայության՝ այլ իրավասու մարմինների։ Առ այսօր, 20 քաղաքացիների գործով իրականացվում է փաստաբանական ներկայացուցչություն՝ ՀՀ պետական և դատական ատյաններում, նաև Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում։ Քաղաքացիներին տրամադրվում է իրավական պաշտպանություն ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում՝ ապաստանի հարցերով։

Report on the situation of human rights of foreign citizens seeking asylum in the Republic of Armenia due to political persecution
As a result of the aggressive war unleashed by the Russian Federation against Ukraine, many people have moved to Armenia since the beginning of 2022. They were convinced that the RA is the country where they can feel safe from persecution by the authorities of their state, and that their safety, rights and freedoms will be guaranteed in the Republic of Armenia.
HCA Vanadzor office has provided and continues to provide legal support to 130 foreign citizens from the authorities of non-democratic states (such as the Russian Federation, the Republic of Belarus, the Islamic Republic of Iran).
All citizens have been provided with free oral legal support. Written legal support has been provided to 50 of those who applied. To protect their rights, the organization has sent inquiries and letters to the competent authorities of the Republic of Armenia, including the RA Ministry of Internal Affairs, the RA General Prosecutor’s Office, the RA Ministry of Justice, the RA Ministry of Foreign Affairs, the RA National Security Service, the RA Office of the Human Rights Defender, and other competent bodies according to subordination.
To date, 20 citizens are being represented by attorneys in the state and judicial courts of the Republic of Armenia, as well as in the European Court of Human Rights. Citizens are provided with legal protection at the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs in matters of asylum.