ՀՔԱՎ-ը բողոքարկել է Գյումրու համայնքապետ Վ․ Ղուկասյանի դեմ քրեական վարույթ չնախաձեռնելու որոշումը
2025 թվականի մարտի 31-ին ուղիղ եթերում այնժամ դեռևս Գյումրու համայքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանը հրապարակավ հայտարարեց եկեղեցում սպանել քահանայի, ով կպսակադրի ԼԳԲՏ+ անձանց։ Եթերը լի էր ատելության, անհանդուրժողականության, թշնամանք հրահրելու խոսքերով։ 2025թ․-ի ապրիլի 1-ին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հաղորդում ներկայացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով առերևույթ հանցագործության հիմքով նախաձեռնել քրեական վարույթ։
Ի պատասխան Կազմակերպության հաղորդման՝ ապրիլի 17-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահամանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործության քննության գլխավոր վարչությունը որոշում էր կայացրել վարույթ չնախաձեռնելու մասին։ Սույն որոշումը ապրիլի 23-ին  բողոքարկվեց ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ապրիլի 25-ին մերժեց ներկայացրած բողոքը։ Սպառելով դատախազական բողոքարկամ ընթացակարգով առերևույթ հանցագործության հիմքով քրեական վարույթի նախաձեռնման հնարավորությունը՝ Կազմակերպությունը մայիսի 29-ին դիմել է ՀՀ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան։
ՀՀ քրեական օրենսգիրքը սահմանում է, որ հրապարակային խոսքում անձանց կամ առանձին խմբերի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն  քարոզելու դեպքում պետությունը պետք է քրեական պատասխանատվություն սահմանի։ Ուստի, Հայաստանի Հանրապետությունը ունենալով պոզիտիվ պարտականություն, պարտավորվում է իր ներպետական օրենսդրությամբ  նմանատիպ վարքագծի պայմաններում  ապահովել յուրաքանչյուր անձի ինքնորոշման իրավունքը՝ թույլ չտալով նրանց նկատմամբ խտրական և անհանդուրժող վերաբերմունքի դրսևորումներ, առավել ևս, երբ նման վարքագիծը դրսևորվում է պետական պաշտոնյայի կողմից։
Կազմակերպության կողմից ՀՀ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ներկայցրած բողոքով՝ խնդրել ենք ՀՀ գլխավոր դատախազությանը և վարույթ չնախաձեռնած քննիչին պարտավորեցնել առերևույթ հանցագործության հիմքով նախաձեռնել քրեական վարույթ՝ ապահովելով պատշաճ, համակողմանի և անաչառ քննություն։

HCAV Appeals the Decision Not to Initiate Criminal Proceedings Against Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan
On March 31, 2025, Vardan Ghukasyan, then-candidate of the community head of Gyumri, during a live broadcast, announced that he would kill a priest in church if the priest were to marry LGBT+ persons. The broadcast was full of hatred, intolerance, and incitement to hostility. On April 1, 2025, HCA Vanadzor filed a report with the General Prosecutor’s office of the RA, claiming to initiate criminal proceedings based on the apparent elements of a crime.
In response to the Organization’s report, the Department for the Investigation of Crimes Against State and Public Security of the Investigative Committee of Armenia decided not to initiate proceedings. On April 23, that decision was appealed to the General Prosecutor’s office of the RA. On April 25, the General Prosecutor’s office of the RA rejected the submitted complaint. Having exhausted the possibility of initiating criminal proceedings based on the apparent elements of a crime through the prosecutorial appeal procedure, the Organization applied to the General Jurisdiction Court of First Instance of the RA Shirak Region on May 29.
According to the Criminal Code of the RA, the state is required to establish criminal liability for propagating hatred, discrimination, and intolerance. Thus, the Republic of Armenia, bound by its positive obligations, is obliged to ensure through its domestic legislation that every person’s right to self-determination is protected and that no one is subjected to discriminatory or intolerant treatment, particularly when such conduct comes from a public official.
In its complaint submitted to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Shirak region, the Organization requested to obligate the General Prosecutor’s office of the RA and the investigator who didn’t initiate proceedings to initiate criminal proceedings based on the apparent elements of a crime, and to ensure a proper, thorough, and impartial investigation.