ԿԱՐԾԻՔ «ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՆԱԽԱԳԾԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
November 28, 2024
Գործունեություն | Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՔԱՎ գրասենյակը ներկայացնում է կարծիք՝ 30․10․2024 թվականին հանրային քննարկման դրված «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի ընդունման վերաբերյալ։
Կազմակերպությունն արձանագրել է որոշ խնդիրներ և դիտարկումներ Նախագծով առաջարկվող կարգավորումների վերաբերյալ։
Նախագծով առաջարկվում է 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի «Հասարակական կարգի դեմ ոտնձգող վարչական իրավախախտումներ» վերտառությամբ 13-րդ գլուխը լրացնել նոր հոդվածով՝ անհանդուրժողականություն կամ խտրականություն հարուցելը, որը կառաջացնի տուգանքի նշանակում նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից մինչև հարյուրապատիկի չափով։ Նախագծով ակնկալվում է ատելության խոսքի նվազ ծանրության դրսևորումները, որոնք չեն հատում քրեական օրենսդրությամբ սահմանված շեմը, կարգավորել վարչական իրավական կառուցակարգերի շրջանակներում:
Նախագծի ընդունման հիմնավորման համաձայն՝ Նախագծի ընդունման արդյունքում ատելության խոսքի նվազ ծանրության դրսևորումները, որոնք չեն հատում քրեական օրենսդրությամբ սահմանված շեմը, կկարգավորվեն վարչական իրավական կառուցակարգերի շրջանակներում։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածը վերնագրված է՝
«Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը» ըստ որի` «Անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութ կամ առարկա տարածելը (…):
Նախագծով առաջարկվում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում ավելացնել հետևյալ բովանդակությամբ հոդված՝ «Անհանդուրժողականություն կամ խտրականություն հարուցելը» ըստ որի՝ «Անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ հրապարակային որևէ հասարակական վարքագիծ՝ որը հարուցում է անհանդուրժողականություն կամ խտրականություն՝ պայմանավորված ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով, եթե այդ խախտումները իրենց բնույթով քրեական պատասխանատվություն չեն առաջացնում՝ առաջացնում է տուգանքի նշանակում նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկից  մինչև հարյուրապատիկի չափով:
Նախագծի հիմնվորումներում նշվել է․ «Քանի որ գործող քրեական օրենսդրությունն ընդգրկում է ատելության խոսքի ամենածանր դրսևորումները, առավել նվազ վտանգավորության դեպքերը կարող են կարգավորվել վարչական օրենսդրությամբ»։
Ինչպես տեսնում ենք Նախագծով առաջարկվող  վարչական իրավախախտման օբյեկտիվ կողմից դրսևորված արարքը և  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված հանցակազմը հստակ տարանջատված չեն, հետևաբար պարզ չի, թե որ արարքի կատարման դեպքում է առաջանում քրեական կամ վարչական պատասխանատվություն։
Իսկ ինչ վերաբերում է «Նախագծային կարգավորմամբ որպես հավաքական եզրույթ, առաջարկվում է օգտագործել «հարուցել» եզրույթը, որը, ի տարբերություն ՀՀ քրեական օրենսգրքում օգտագործվող «հրահրել» եզրույթի՝ որպես հանցակազմի օբյեկտիվ կողմ, քանի որ վերջինս ավելի չեզոք է և պարունակում է արարքի առավել նվազ հարձակողական բովանդակություն» նշված հիմնավորմանը, ապա «հարուցել» և «հրահրել» եզրույթներն երկուսն էլ պարունակում են «հարձակողական բովանդակություն» և միայն նշված եզրույթով պայմանավորված արարքը չի կարող ունենալ հանրային վտանգավորության ցածր աստիճան, քան ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցակազմը։
Վարչական իրավախախտումը չնայած նրան, որ հանցագործությունից տարբերվում է հանրային վտանգավորության ցածր աստիճանով, այնուհանդերձ հակաիրավական գործողություն (անգործություն) է, ուստի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով և ՀՀ քրեական օրենսգրքով արգելված արարքները պետք է հստակ սահմանվեն։ Նշված երկու օրենսգրքերը պետք է գործեն ներդաշնակ և լրացնեն միմյանց՝ հակառակ դեպքում արարքները որակելիս (զանցանք կամ հանցագործություն) և պատիժ նշանակելիս տեղի են ունենալու մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ։

OPINION REGARDING DRAFT LAW “ON MAKING ADDENDA TO THE RA CODE OF ADMINISTRATIVE OFFENCES”
HCAV presents an opinion on adoption of draft law “On making addenda to the RA Code of Administrative Offences” submitted for public discussion on October 30, 2024.
The Organization has recorded several problems and observations on the regulations proposed by the Draft.
The draft proposes to amend Chapter 13 of the Republic of Armenia’s Code on Administrative Offenses dated December 6, 1985, titled "Administrative Offenses Against Public Order," by adding a new article: causing intolerance or discrimination, which would result in a fine ranging from twenty to one hundred times the minimum salary. The draft aims to regulate manifestations of hate speech of lesser severity, which do not reach the threshold defined by the Criminal Code, within the framework of administrative legal mechanisms.
According to the justification for the adoption of the draft, as a result of the adoption of the draft, manifestations of hate speech of lesser severity, which do not reach the threshold defined by the Criminal Code  will be regulated within the framework of administrative legal mechanisms.
Article 329 of the Criminal Code of the Republic of Armenia is entitled:
“Public speech aimed at inciting or propagating hatred, discrimination, intolerance or hostility, as well as distributing materials or objects for that purpose” according to which: “Public speech aimed at inciting or propagating hatred, discrimination, intolerance or hostility against a person or group of persons based on racial, national, ethnic or social origin, religion, political or other views or other circumstances of a personal or social nature, as well as distributing materials or objects for that purpose (…).
The draft proposes to add an article with the following content to the Code of the Republic of Armenia on Administrative Offenses: “Causing intolerance or discrimination”, according to which:  “Any public behavior towards a person or group of persons that causes intolerance or discrimination due to racial, national, ethnic or social origin, religion, political or other views, or other circumstances of a personal or social nature, if these violations do not give rise to criminal liability by their nature, shall result in the imposition of a fine in the amount of twenty to one hundred times the minimum wage.
The justifications of the draft states “As the current Criminal Legislation includes the severe cases of hate speech, the less severe cases can be regulated within the administrative legislation”.
As we can see, the act manifested by the objective side of the administrative offense proposed by the Draft and the crime defined by Part 1 of Article 329 of the Criminal Code of the Republic of Armenia are not clearly separated, therefore it is not clear in which case criminal or administrative liability arises.
As for the justification mentioned in the draft regulation, it is proposed to use the term “cause” as a collective term, which, unlike the term “incite” used in the Criminal Code of the Republic of Armenia, is an objective aspect of the crime, since the latter is more neutral and contains a less offensive content of the act”, then the terms “cause” and “incite” both contain “offensive content” and the act conditioned by the mentioned term alone cannot have a lower degree of public danger than the crime provided for by the Criminal Code of the Republic of Armenia.
An administrative offense, although it differs from a crime in a lower degree of public danger, is nevertheless an unlawful act (omission), therefore, the acts prohibited by the Code on Administrative Offenses and the Criminal Code of the Republic of Armenia must be clearly defined. The two mentioned codes must operate in harmony and complement each other, otherwise, when qualifying acts (misdemeanor or crime) and assigning punishment, gross violations of human rights will occur.