«Հելսինկյան գրասենյակը ոչ թե պետք է, այլ՝ խիստ անհրաժեշտ: Բոլորովին անվճար կարողացա լուծել տարիներով ձգվող խնդիրս». Գառնիկ Լալայան
«Միակ բանը, որ մտածում էի, այն է, որ  կամիսիան փորձում է շրջանցել դատարանի որոշումը, քանի որ Սոցապ նախարարությունում գործում էր նախկին ռեժիմի գործելաոճը: Առիթ եմ ունեցել 2 անգամ հանդիպելու նախկին սոցապ նախարարին: Պարզապես լսել է, զարմանք արտահայտել, խոստումներ տվել և մոռացել»,- մեր զրույցն այսպես սկսեց  Գառնիկ Լալայանը:
Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Գառնիկ Լալայանի խնդրին անդրադարձել ենք մեր նախորդ հրապարակումներում: Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի փետրվարի 24-ին ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել էր Գ. Լալայանի գործով ՀՔԱՎ փաստաբան Հայկ Հակոբյանի հայցը: Նախկին պայմանագրային զինծառայողի շահերի պաշտպանությամբ ՀՔԱՎ-ն զբաղվում է 2018 թվականից
«Եթե չլիներ Հելսինկյանը, վճարովի տարբերակով հաստատ չէի կարողանալու տեր կանգնել իրավունքներիս: Սոցիալական վատ վիճակում եմ, ունեմ բազմաթիվ վարկեր, ուր մնաց, թե վճարովի փաստաբան  վարձեի»:
Դատարանի՝ 2020 թվականի փետրվարի 24-ի վճիռը չի բողոքարկվել և օրինական ուժի մեջ է մտել 1 ամիս անց: Թվում է՝ երկար դատական քաշքշուկներն այսքանով պիտի վերջանային, բայց Տավուշի մարզի ԲՍՓՀ-ն շարունակում է  քաղաքացուն չտրամադրել հաշմանդամության 3-րդ խմբի մասին որոշումը՝ զրկելով նրան հասանելիք թոշակից: ՀՔԱՎ փաստաբան Հ. Հակոբյանը դիմում է ԲՍՓՀ-ին՝ վարչական ակտը տրամադրելու պահանջով, բայց որևէ պատասխան չի ստանում:
2020 թ.-ի հունիսին ՀՔԱՎ փաստաբան Հ․ Հակոբյանը  դիմում է ներկայացնում դատարան՝ կատարողական թերթ տրամադրելու մասին: 1 ամիս անց՝ ԴԱՀԿ ծառայության Տավուշի մարզային բաժինը հարուցում է կատարողական վարույթ: Մեկ այլ որոշմամբ էլ՝ պարտավորեցնում մարզի ԲՍՓՀ-ին Գ. Լալայանին տրամադրել հաշմանդամության 3-րդ խումբ սահմանելու մասին որոշումը:
Դատարան և հարկադիր կատարման ծառայություն դիմելուց 3 ամիս անց՝  2020 թ.-ի սեպտեմբերին, Տավուշի մարզի ԲՍՓ հանձնաժողովն, ի  վերջո, Գ Լալայանին է տրամադրում հաշմանդամության 3-րդ խումբ սահմանելու մասին որոշումը։
«Սահմանում կանգնելով՝ դառնում ես կես մարդ, մի բան էլ  պիտի գումար վճարես, որ հաստատվի հաշմանդամությունդ: Ոլորտում պիտի ճիշտ աշխատաոճ լինի, վերանա ծանոթ-բարեկամ հասկացողությունը»,-դառնությամբ հիշում է Գառնիկ Լալայանը:
ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Հայկ Հակոբյանի խոսքով՝ ոչ իրավաչափ վարչարարության արդյունքում Գ. Լալայանին պատճառվել է զգալի վնաս: Եթե սրան գումարենք 2 տարի ձգձգվող դատական գործընթացի հետևանքով բարոյապես ու հոգեպես տուժելու հանգամանքը, պարզ կլինի, թե քաղաքացին ինչ դժվարին իրավիճակների միջով է անցնում՝ սեփական իրավունքները  վերականգնելու ճանապարհին:
«Քաղաքացու կրած վնասը ոչ իրավաչափ վարչարարության անխուսափելի և անմիջական արդյունքն է: Եթե չլիներ մերժումը, Գառնիկ Լալայանը չէր զրկվի հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակ և ամենամսյա պարգևավճար ստանալու իր իրավունքից»,- ասում է  Հայկ Հակոբյանը:
Գառնիկ Լալայանը փրկություն է համարում ծանոթությունը ՀՔԱՎ-ի հետ: Հուսահատ քաղաքացին բազմաթիվ դռներ էր թակել, իշխանավորների ու պատգամավորների դիմել՝ ապարդյուն: «Հելսինկյան գրասենյակը ոչ թե պետք է, այլ խիստ անհրաժեշտ: Քանի որ ամենուր նման կեղծիք ու խաբեություն է՝ մարդիկ բախվում են իրավական խնդիրների: Փող չունեն, ի վիճակի չեն օգտվելու վճարովի փաստաբանից: Բոլորովին անվճար կարողացա լուծում տալ տարիներով ձգվող խնդրիս: Խորին շնորհակալությունս եմ հայտնում Հելսինկյան գրասենյակին: 2 տարի ձգվող դատական գործի բերումով  անընդհատ  կապ եմ պահել Հայկ Հակոբյանի հետ: Նման բարեխիղճ  ու պրոֆեսիոնալ փաստաբաններն օդ ու ջրի պես պետք են մարդկանց»:
Ոչ  պատշաճ  վարչարարության  հետևանքով  քաղաքացուն պատճառված վնասի հատուցման պահանջով 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին  Հայկ Հակոբյանը դիմում է ներկայացրել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության բժշկասոցիալական փորձաքննության գրասենյակ: Փաստաբանը մանրակրկիտ հաշվարկներ է ներկայացրել Գ. Լալայանին չվճարած գումարի վերաբերյալ, որը կազմում է 1 մլն.836.000 դրամ: Մերժում ստանալու դեպքում՝ պատրաստվում է հայց ներկայացնել դատարան։

“HCA Vanadzor office is not just needed, it is strictly necessary. Absolutely free of charge, I managed to solve my problem lingering for years on end”, Garnik Lalayan
December 7, 2020
“The only thing I was thinking was that the Commission was trying to bypass the Court’s decision, because the Ministry of Social Affairs worked with the previous regime work style. I had met the former Minister of Social Affairs twice before. The Minister simply listened, expressed surprise, gave promises and forgot”, this is how Garnik Lalayan started our conversation.
In our previous publications we touched upon Tavush marz Nerkin Karmiraghbyur village resident Garnik Lalayan’s problem. Let us remind that on 24 February 2020, the RA Administrative Court upheld HCA Vanadzor advocate Hayk Hakobyan’s claim in the frame of G. Lalayan’s case. HCA Vanadzor has been engaged in the protection of the former contract serviceman’s interests since 2018.
“But for HCA Vanadzor office, I would have certainly not been able to protect my rights by paid services. I’m in a socially bad situation, I have lots of loans, let alone hiring a paid advocate”.
The judgment made by the Court on 24 February 2020 was not appealed and entered into legal force a month later. It seems as if the long court tug should have ended at this point, however, Tavush marz medical-social expertise commission continued not providing the citizen with a decision on third group disability by depriving him of the pension he ոաս entitled to. HCA Vanadzor advocate H. Hakobyan applied to the medical-social expertise commission claiming to provide the administrative act, but did not receive any response.
In June 2020, HCA Vanadzor advocate H. Hakobyan presented an application to the Court to provide an enforcement act. A month later, Tavush marz department of Judicial Act Compulsory Enforcement Service  initiated enforcement proceedings and made a decision to oblige the marz medical-social expertise commission to provide G. Lalayan with a decision on establishing third group disability.
Three months after applying to Court and compulsory enforcement service, in September 2020, Tavush marz medical-social expertise commission finally provided G. Lalayan with the decision on establishing third group disability.
“Standing on the border, you become half a person and then you even have to pay money for your disability to be recognized. There should be a correct work style in the sphere, and the relative-acquaintance concept must be eliminated”,  Garnik Lalayan remembers bitterly.
In HCA Vanadzor advocate Hayk Hakobyan’s words, as a result of illegal administration, considerable damage was caused to Gagik Lalayan. If we add the condition of moral and psychological suffering caused by the judicial process that prolonged for two years, it becomes clear what difficult situations the citizen is going through on the path to restore his rights.
“The damage that the citizen suffered is the inevitable and immediate result of illegal administration. Had there not been a refusal, Garnik Lalayan would not have been deprived of his right to receive military pension and monthly bonus”, says Hayk Hakobyan.
Garnik Lalayan considers his familiarization with HCA Vanadzor to be a salvation.  The desperate citizen had knocked on many doors and applied to state officials and MPs in vain. “The Helsinki office is not needed, it is strictly necessary. As there is such falsity and deception everywhere, people face legal issues. They do not have money and can’t hire a paid advocate. I was able to give a solution to my problem that was lingering for years on end. And all this was totally free of charge. I’d like to express my deep gratitude to HCA Vanadzor office. Due to the 2-year judicial case, I was constantly in touch with Hayk Hakobyan. Such conscientious and professional advocates are what people really need”.
On 18 November 2020, Hayk Hakobyan applied to the RA Ministry of Labor and Social Affairs medical-social expertise office claiming compensation for the damage caused to the citizen as a result of improper administration. The advocate presented detailed calculations regarding the money not paid to G. Lalayan, which amounted to AMD 1.836.000. In case of a refusal, the advocate is planning to make a claim to the Court.