Դեկտեմբերի 15: Գերիների փոխանակման գործընթացն սկսվել է․ Ադրբեջանից Հայաստան են տեղափոխվել 44 գերիներ
2020 թ․ դեկտեմբերի 15-ին Ադրբեջանից Հայաստան տեղափոխվեցին 44 գերիներ, այդ թվում՝ գերեվարված քաղաքացիական անձինք։ Նրանց մի մասը գերեվարվել էր դեռևս սեպտեմբերի 27-ից առաջ։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը հայտնում է, որ նրանցից 26-ի մասով ՀՀ Կառավարությունը միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջներ էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն իր ֆեսյբուքյան էջում հայտնել է, որ այս փուլում վերադարձվում են այն հայ գերիները, որոնց գերեվարված լինելու փաստը հաստատված է Ադրբեջանի և Կարմիր խաչի կողմից: Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը նշել էր, որ սա գերիների առաջին խումբն է։
Օրեր առաջ էլ Տիգրան Ավինյանը հայտնել էր, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ հայկական կողմին են փոխանցվել երեք հայ գերիներ: Ինչ վերաբերում է անհայտ կորածներին, նա դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղեկացրել է, որ նոյեմբերի 10-ից ի վեր ռազմադաշտից դուրս է բերվել 846 մարմին։
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ նոր զեկույց՝ «Ադրբեջանում կազմակերպված ատելության խոսքը և թշնամանքն էթնիկ հայերի նկատմամբ` որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից էթնիկ հիմքով խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի արմատական պատճառներ»: ՀՀ ՄԻՊ-ը էթնիկ հայերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի դաժանությունների ապացույցներ է ներկայացրել նաև ԵԽԽՎ-ում Դանիայի պատվիրակության ղեկավարին և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի հետ հանդիպմանը։
Նախօրեին theguardian.com-ը հրապարակում է արել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի գլխատման մասին։
ՀՀ ՄԻՊ-ն ավարտել է հայկական կողմի գերիների սոցիալական ցանցերի օգտահաշիվների գաղտնաբառերին ադրբեջանցիների ապօրինի տիրանալու ու այդ էջերը կառավարելու վերաբերյալ նոր ապացույցների հետազոտումն ու իրավական ձևակերպումները
Դեկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի մայրաքաղաքում ընթացող ռազմական միջոցառման ժամանակ այդ երկրի նախագահը հայտարարել է, թե Զանգեզուրը, Սևանա լիճը և Երևանը (Հայաստանի Հանրապետություն) Ադրբեջանի պատմական հողեր են: Դրանից հետո Թուրքիայի նախագահը փառաբանել է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղսապանությունը և 1918 թվականի սեպտեմբերին Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերը կազմակերպողներին ու կատարողներին: Նշվածից բացի՝ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Թուրքիայի նախագահների ելույթները լի են եղել ողջ հայ ժողովրդին, Հայաստանի ողջ բնակչության կյանքին, առողջությանն ուղղված սպառնալիքներով, վիրավորանքներով ու ատելություն բորբոքող արտահայտություններով: ՀՀ ՄԻՊ-ը միջազգային համաշխարհային հանրությանը կոչ է անում ձեռնարկել հիմնարար կանխարգելիչ միջոցներ այս բացարձակ դատապարտելի երևույթներին, որոնք ոտնահարում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներն ու խաթարում են մարդու իրավունքների և հումանիտար պաշտպանության միջազգային ողջ համակարգը։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն  սկսել է Զանգելանի հատվածում անհետ կորած զինծառայողների որոնողական աշխատանքներ իրականացնել:
«ՄԱԿ-ը պահպանում է Լեռնային Ղարաբաղ առաքելություն ուղարկելու իր մտադրությունը և կոչ է անում բոլոր կողմերին համագործակցել, որպեսզի դա հնարավորինս շուտ լինի»: Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները, կուտակելով հավելյալ անձնակազմ և զինտեխնիկա, այդ թվում՝ նաև ծանր հրետանային միջոցներ, կոպտորեն խախտելով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության պահանջները, հարձակում են նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ։
Դեկտեմբերի 14-ին ԱՀ/ԼՂ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրել է Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն ու Հին Շեն գյուղեր կատարած այցի մասին։ Նա արձանագրել է, որ Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններն ակնհայտորեն ոչ միայն խախտել են քաղաքական ամենաբարձր մակարդակի պայմանավորվածությունները, այլ նաև կենսական սպառնալիքներ են հարուցել հատկապես Հին Շեն գյուղի բնակչության, ներառյալ՝ մի խումբ երեխաների ու կանանց ֆիզիկական անվտանգության համար: Նրա խոսքով՝ մինչև հիմա այդ վտանգները շարունակում են գործել՝ պայմանավորված ադրբեջանական զինծառայողների զբաղեցրած դիրքերով ու ցուցաբերած վարքով: Ըստ նրա՝ Պաշտպանության բանակի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի որոշ ստորաբաժանումներ տեղում վերահսկում են իրավիճակը, ինչի շնորհիվ որևէ միջադեպ չի արձանագրվել:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարությամբ ամփոփել են տարածաշրջան կատարած այցը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Զինված հակամարտությունների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հանձնաժողովը հռչակագիր է ընդունել՝ Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջը գտնվող մշակութային արժեքների պաշտպանության և անկախ տեխնիկական առաքելության ստեղծման վերաբերյալ։

December 15. The process of exchanging captives commenced. 44 captives were transferred from Azerbaijan to Armenia
On 15 December 2020, 44 captives, including civilians taken captive, were transferred from Azerbaijan to Armenia. Some of them were taken captive before September 27.
The Bureau of the Representative of Armenia to the European Court of Human Rights reports that the RA Government had appealed to the European Court of Human Rights to apply interim measures regarding the 26 of them.
The RA Deputy Prime Minister Tigran Avinyan reported on his Facebook page that at this stage, the Armenian captives, whose captivity is confirmed by Azerbaijan and the Red Cross, are being returned. Earlier, RA Prime Minister’s Press Secretary Mane Gevorgyan mentioned that this was the first group of captives.
Some days ago, Tigran Avinyan reported that by the mediation of the Russian side, three Armenian captives were transferred to the Armenian side. With regard to the missing persons, on December 9, he reported in the RA National Assembly that since November 10, 846 bodies had been taken out of the battlefield.
The Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh/NK published a new joint report on “Organized hate speech and animosity towards ethnic Armenians in Azerbaijan as root causes of ethnically-based torture and inhuman treatment by Azerbaijani Armed Forces”. The RA Human Rights Defender also presented evidence of the Azerbaijani side’s cruelties against ethnic Armenians to the Head of the Danish Delegation to PACE and during the meeting with Lynne Tracy, USA Ambassador to Armenia.
On the eve, theguardian.com made a publication on the beheading of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh.
The RA Human Rights Defender completed the study and legal formulations regarding the new evidence on cases of Azeris illegally seizing passwords of the Armenian side’s captives’ social network accounts and managing those pages.
During the military event taking place in the capital of Azerbaijan on December 10, the President of Azerbaijan announced as if Zangezur, Sevan Lake and Yerevan (Republic of Armenia) are historic lands of Azerbaijan. After that, the President of Turkey glorified the organizers and performers of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire and the massacre of Armenians in September 1918 in Baku. Besides the aforementioned, the speeches of both Azerbaijan and Turkey presidents were filled with insults, hate-generating expressions and threats to the life and health of the Armenian people and the whole  population of Armenia, The Human Rights Defender of Armenia calls on the worldwide international community to react and take substantive preventive measures with regards to those issues, which are in breach of fundamental principles of international law and undermine the whole international system human rights and humanitarian protection.
The International Committee of the Red Cross started operations of search for missing servicemen in the area of Zangelan.
Stéphane Dujarric, Spokesman for the UN Secretary-General, stated,The UN maintains its intention to send its mission to Nagorno-Karabakh and calls on all sides to cooperate for its early arrival in the region”.
On December 12, the RA Ministry of Defense reported that the units of the Azerbaijani Armed Forces, having accumulated additional personnel and military equipment, including heavy artillery assets and grossly violating the requirements of the trilateral statement signed on November 9, launched an attack in the direction of the villages of Hin Tagher and Khtsaberd of Hadrut Province of the Republic of Artsakh/NK.
On December 14, the Republic of Artsakh/NK Ombudsman Artak Beglaryan reported about his visit to Shushi region Mets Shen and Hin Shen villages. He recorded that the actions of the Azerbaijani Armed Forces obviously not only violated the agreements of the highest political level, but also caused  vital threats especially to the population of Hin Shen village, including the physical safety of a group of children and women. In his words, these threats persist till now due to the positions taken and behavior manifested by the Azerbaijani servicemen. According to him, some units of the Defense Army and RF peacekeeping contingent control the situation on the site, due to which, no incident had been recorded.
The OSCE Minsk Group Co-Chairs issued a statement to sum up their visit to the region.
The UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict adopted a declaration on ensuring cultural property protection in and around Nagorno-Karabakh and setting-up an independent technical mission.
See also: December 7. The Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan says that Azerbaijan has confirmed the names of fewer captives than the Armenian side’s evidence shows