Հավաքներին կամ գործադուլներին մասնակցելու կամ չմասնակցելու հիմքով աշխատանքից ազատումը բացարձակապես հակաօրինական է․ ձեր իրավունքների պաշտպանության համար կարող եք դիմել ՀՔԱՎ
December 22, 2020
Հարգելի՛ քաղաքացիներ,
սոցիալական ցանցերում և միջնորդավորված ստացվում են ահազանգեր, որ քաղաքացիներին հարկադրում են մասնակցել Երևան քաղաքում և ՀՀ այլ վայրերում ընդդիմադիր կուսակցությունների բողոքի ակցիաներին և գործադուլին՝ աշխատանքից ազատման սպառնալիքով։
Դատապարտելով քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների նկատմամբ նման ոտնձգությունը՝ ուզում ենք հիշեցնել, որ հավաքներին կամ գործադուլներին մասնակցելու կամ չմասնակցելու հիմքով աշխատանքից ազատումը բացարձակապես հակաօրինական է, և դուք ունեք պաշտպանության հնարավորություն։
Իրավաբանական աջակցության համար կարող եք դիմել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ հետևյալ հեռախոսահամարներով
Նուշիկ Տեր-Մովսիսյան
☎️094 04 22 68
☎️077-930-579
☎️077651647
Միաժամանակ հիշեցնում ենք, որ Քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ հավաքներին մասնակցելուն բռնություն գործադրելով կամ այն գործադրելու սպառնալիքով հարկադրելը` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ կալանքով` առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Իսկ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի համաձայն՝ բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով գործադուլի մասնակցելուն կամ օրինական գործադուլի մասնակցելուց հրաժարվելուն հարկադրելը՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով:

Termination of employment based on participation or non-participation in rallies or strikes is completely unlawful. You can apply to HCA Vanadzor for the protection of your rights
December 22, 2020
On social networks and in mediated ways, alerts are received that with the threat of dismissal, citizens are forced to participate in strikes and protest actions of opposition parties in Yerevan and other places in the RA.
Condemning such infringement of citizens’ rights and freedoms, we want to remind that termination of employment on the grounds of participation or non-participation in rallies or strikes is completely unlawful and you have an opportunity to be protected.
Below you can find telephone numbers which you can call to apply to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor to get legal aid.
077-930-579
077651647
At the same time, we remind that according to Article 163 part 2 of the Criminal Code, forcing to participate in rallies with violence or threat of violence is punished with a fine in the amount of 500 to 1000 minimal salaries, or with arrest for the term of up to 2 months, or with imprisonment for the term of up to 3 years.
While, according to Article 155 of the Criminal Code, forced participation in a strike or forced hindrance to the participation in a legal strike by means of violence or threat of violence is punished with a fine in the amount of 200 to 400, or with arrest for the term of up to 2 months.