Դու նույնպես կարող ես: Ինչպե՞ս է ԵՄ-ն աջակցում կին ձեռներեցներին Հայաստանում
Ես ուզում եմ սկսել իմ սեփական բիզնեսը, բայց վստահ չեմ, որ գաղափարս կաշխատի: Ո՞վ կարող է ինձ խորհուրդ տալ:
Եվրոպական միությունը շատ ակտիվ է նոր բիզնեսների զարգացմանն աջակցելու հարցում, հատկապես՝ կանանց շրջանում, առավել ևս՝ ՀՀ մարզերում: Այնպես որ մի կարծիր, թե անպայման պետք է գտնվես Երևանում, ունենաս բարձրագույն կրթություն կամ արդեն իսկ հիմնադրված բիզնես՝ ԵՄ կողմից աջակցություն ստանալու համար:
Ահա մի շարք օրինակներ.
«Քաղաքապետներն հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագիրը տեղական իշխանություններին աջակցում է տնտեսական աճի խթանման և աշխատատեղերի ստեղծման գործում: Սևանը, որը մեկն է ծրագրին միացած հայկական 74 համայնքներից, անցել է ընտրության փուլը և իրականացնում է առաջնակարգ մի ծրագիր: Դրա շրջանակներում ստեղծվել է Սևանի բիզնես կենտրոնը, որն առաջարկում է պատրաստի լուծումներ և աջակցություն է ցուցաբերում կին ձեռներեցներին (հատկապես նրանց, ովքեր գտնվում են իրենց գործունեության ամենավաղ փուլում)՝ օգնելով նրանց կառուցել ուժեղ և կայուն բիզնեսներ: Առաջին վեց ամսվա ընթացքում բիզնես կենտրոնը 12 կին ձեռներեցների է աջակցել մանրամասն բիզնես պլանի մշակման հարցում, իսկ ավելի քան 150 կին էլ մասնակցել է տարբեր կրթական և ցանցային միջոցառումների:
Եթե ունես նորարարական գաղափար, ապա դիմիր Ստարտափ Ակադեմիա, որը ստեղծվել է EU4Business-ի աջակցությամբ: Ակադեմիան շարունակում է հանդես գալ նոու-հաուներով և տրամադրել փորագիտական աջակցություն՝ իր մասնագիտացված եռամսյա ծրագրի միջոցով, որի շրջանակներում անցկացվել է ավելի քան 160 նստաշրջան և սեմինար: Այն ունեցել է 71 ստարտափ - շրջանավարտ, որոնք հավաքել են ավելի քան 4 միլիոն եվրոյի ֆինանսավորում` իրենց գաղափարները կյանքի կոչելու և շուկա դուրս բերելու համար:
Նշվածներից բացի, «ԵՄ կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնությունը Հայաստանում» (EU-GAIA) 1,7 միլիոն եվրո արժողությամբ գյուղատնտեսության աջակցության հատուկ ծրագիրն աջակցում է Հայաստանի հյուսիսային մարզերում կանաչ գյուղատնտեսության զարգացմանը: Անպայման հետևիր ծրագրի ֆեյսբուքյան էջին՝ ուսուցման և ֆինանսավորման հնարավորությունների համար:
Հայ ձեռնարկատերերը օգտվում են նաև ԵՄ-ի «COSME» ծրագրից, որը տրամադրում է ՓՄՁ զարգացման դրամաշնորհներ, ինչպես նաև ֆինանսավորում է Ձեռնարկությունների եվրոպական ցանցին: Վերջինս հայկական ՓՄՁ-ներին օգնում է բիզնեսի և տեխնոլոգիական գործընկերներ գտնել Եվրոպայում և այլուր: Եթե դու նոր ես բիզնես սկսում, ապա կարող ես օգտվել «Էրազմուս՝ երիտասարդ ձեռնարկատերերի համար» ծրագրից, որը սկսնակ կամ այդպիսի ձգտում ունեցող ձեռներեցներին հնարավորություն է տալիս սովորել այլ մասնակից երկրներում փոքր բիզնեսներ վարող փորձառու ձեռնարկատերերից:
«EU4Youth» նախաձեռնության հինգ ծրագրեր՝ «Սոցիալական ձեռներեցության էկոհամակարգի զարգացում սահմանամերձ գյուղերում՝ կանաչ առաջընթացի համար» (SEED), «Սոցիալական ձեռներեցությունը Հայաստանում և Վրաստանում» (SEAG), «SAY YES. հմտություններ աշխատանքի համար», «Զբաղունակություն և կայունություն» և «Զբաղունակության ներուժի զարգացում», ձեռնարկատիրական դասընթացների և մենթորության հնարավորություններ են առաջարկում երիտասարդ կանանց համար: 2018-2020 թթ. ժամանակահատվածում Հայաստանում 3461 երիտասարդ կին օգտվել են նշված ծրագրերի շրջանակներում կազմակերպված դասընթացներից և սեմինարներից, 147-ը մասնակցել են պրակտիկաների, 86-ն՝ աջակցություն ստանալուց հետո, դարձել են ինքնազբաղված, իսկ 12-ն էլ ստացել են դրամաշնորհներ՝ իրենց բիզնեսը հիմնելու համար:
Ես արդեն ունեմ բիզնես, բայց որպես գործարար կին իմ ամենամեծ մարտահրավերը գումար ձեռք բերելն է՝ իմ գործում քայլ առաջ կատարելու համար: Կա՞ արդյոք ԵՄ աջակցության որևէ տարբերակ ինձ համար:
Եթե ցանկանում ես զարգացնել քո բիզնեսը, ապա «EU4Business» նախաձեռնության ներքո հասանելի են ֆինանսավորման (և վերապատրաստման) մի շարք ծրագրեր, որոնք ուղղված են աջակցելու Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացմանը:
Մասնավորապես, ՎԶԵԲ-ի «Գործարար կանայք» ծրագիրն առաջարկում է վարկեր, դասընթացներ և խորհրդատվական ծառայություններ, որոնք նախատեսված են հատուկ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների համար: Ծրագիրն աշխատում է տեղում իր գործընկերների՝ «ԱԿԲԱ Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ի, «Ամերիաբանկ»-ի, «Արարատբանկ»-ի և «Հայէկոնոմբանկ»-ի հետ՝ առաջարկելով նպատակային ֆինանսավորման այնպիսի հնարավորություններ, որոնք ուղղված են կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ների կարիքներին: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելիր նշված կազմակերպությունների կայքէջէր կամ ուղղակի մտիր մոտակա մասնաճյուղ: Բանկերի ներկայացուցիչներին կարող ես հանդիպել նաև անձամբ՝ ՎԶԵԲ-ի «Գործարար կանայք» սեմինարների շրջանակներում:
Ծրագիրն առաջարկում է նաև «Business Lens» անհատականացված առցանց գործիքը, որի միջոցով հնարավոր է գնահատել քո բիզնեսն ու հասկանալ, թե ինչպիսի աջակցության կարող է հավակնել այն:
«Գործարար կանայք» ծրագրից զատ, փոքր ծավալի վարկեր է տրամադրում նաև Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամը (EFSE) (միջին վարկի չափը կազմում է 9000 եվրո), որն հասանելի է ոչ միայն ՓՄՁ-ների, այլև՝ գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, առևտրի և սպասարկման ոլորտներում գործող գերփոքր ձեռնարկությունների համար: Համանման վարկեր հասանելի են նաև «Green for Growth» ծրագրի միջոցով: Հայաստանյան փոքր բիզնեսների համար հասանելի բոլոր վարկերի և դրամաշնորհների մասին տեղեկատվության համար այցելիր EU4Business-ի կայքէջ:
«Խորհրդատվություն փոքր բիզնեսին» ծրագրի շրջանակներում էլ հնարավոր է սուբսիդավորված խորհրդատվական ծառայություններ ստանալ ռազմավարական պլանավորման, մարքեթինգի, գործառնությունների, որակի կառավարման, էներգաարդյունավետության, ֆինանսական կառավարման և բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Այցելիր ՎԶԵԲ-ի կայքէջ և իմացիր, թե ինչպես կարող ես դիմել: Այցելիր նաև նրանց ֆեյսբուքյան էջ և ծանոթացիր Հայաստանի ողջ տարածքից բազմաթիվ կանանց ու փոքր ձեռնարկությունների օրինակների հետ, որոնք օգտվել են ծրագրից:
Եթե ունես գաղափար, որը ցանկանում ես զարգացնել զբոսաշրջության ոլորտում, ապա «EU4Business»-ի մեկ այլ՝ «Նորարարական զբոսաշրջության և տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում» (EU-ITTD) ծրագիրը հնարավորություններ կառաջարկի մինչև 2023 թ.-ի ապրիլ ամիսը: Ծրագրի թիրախում Հայաստանի երեք հյուսիսային մարզերն են` Շիրակը, Լոռին և Տավուշը: Դրամաշնորհները նպատակ ունեն ընդլայնել զբոսաշրջային բիզնեսում նորարարական մոտեցումները և աջակցություն ցուցաբերել ձեռնարկություններին: Կլինեն նաև տեխնոլոգիական ստարտափների համար դրամաշնորհների հնարավորություններ: Բիզնեսի զարգացման գործում գենդերային հավասարությունը ծրագրի համար առաջնահերթություն է, ուստի կին ձեռներեցների կամ կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների կողմից հայտերի ներկայացումը խրախուսվում է:
Կա՞ն արդյոք իմ նման կանայք, ովքեր իրենց սեփական բիզնեսը սկսել կամ նոր մասնագիտացում են ստացել ԵՄ աջակցությամբ:
Նրանք ավելի շատ են, քան դու կարծում ես:
2019 թ.-ին Հայաստանում 226 կին ձեռներեցներ ՓՄՁ-ների համար ԵՄ աջակցության ծրագրերի շրջանակներում գրեթե 1 միլիոն եվրո ընդհանուր ծավալով վարկեր, իսկ 143-ն էլ՝ ավելի քան 1,5 միլիոն եվրո ծավալով դրամաշնորհներ ստացան: Ավելի քան 2500-ը օգտվել են խորհրդատվական ծառայություններից: Աջակցություն ստացած ընկերությունների շրջանառությունն աճել է գրեթե 36 միլիոն եվրոյով, իսկ աջակցության արդյունքում ստեղծվել է 1592 նոր աշխատատեղ:
Օրինակ՝
Երկու երեխաների միայնակ մայր Լուսինե Առաքելյանն, EU4Youth-ի աջակցությամբ, իր կարի հոբբին վերածեց բիզնեսի: Նա մասնակցեց ծրագրի շրջանակներում անցկացված ձեռնարկատիրության դասընթացներին և շահեց 4000 եվրո բիզնես դրամաշնորհ, որով բարելավեց իր կարի արտադրամասի պայմանները, գնեց անհրաժեշտ սարքավորումներ ու ընդլայնեց իր բիզնեսը:
Զոյա Սաֆարյանը 19 տարեկան է և օգտվել է «Քաղաքապետներն հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրից՝ Սևանում. «Լսել էի, որ Սևանում կա նորարարական բիզնես կենտրոն, որն օգնում է երիտասարդներին, որոնք ունեն գաղափարներ, բայց չգիտեն ինչպես սկսել և ինչ անել»,- ասում է Զոյան: Նա որոշեց փորձել, սովորեց մշակել բիզնես պլան և այժմ նախատեսում է մարքեթինգային կենտրոն ստեղծել իր հայրենի քաղաքում:
Նարինե Սահակյանն աշխատել է որպես խոհարար, դերձակ, բուժքույր և վարսավիր, բայց երբեք մշտական աշխատանք չի ունեցել: Ամեն ինչ փոխվեց, երբ նա մասնակցեց ԵՄ օգնությամբ Շիրակի մարզի Ամասիա համայնքում հիմնադրված բրդի գործարանի համար մանածագործի դասընթացին: Գործարանը հիմնադրվել է «EU4Regions» ծրագրի ներքո ֆինանսավորվող ութ նախաձեռնություններից մեկի՝ «ԵՄ-ն Շիրակի մարզին. նոր աշխատատեղեր շնորհիվ բրդի արտադրության» նախագծի շրջանակներում:
Նատաշա Գալֆայանը «ՄԵՅԴ» արհեստագործական հարթակի հիմնադիրն է: Հարթակն իրականացնում է տեղաբնակների վերապատրաստում՝ շնորհիվ EU4Regions-ի «Դիլիջանի և հարակից համայնքների զագացման նախաձեռնություն» նախագծի շրջանակներում տրամադրված դրամաշնորհի: Նատաշայի ծրագրի սկսվելուց ի վեր 170 մարդ է վերապատրաստվել, որոնցից 12-ն արդեն իսկ պատրաստ են ստեղծել արտադրանք, բրենդավորել ու վաճառել այն:
Մարիա Ալոյանը և Լիանա Հակոբյանը գործատուների և ուսանողների համար առցանց համագործակցության «Breedge» հարթակի երկու համահիմնադիրներից են: Նրանք ավարտել են Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի եռամսյա դասընթացը և դրամաշնորհ են ստացել «EU-SMEDA» ծրագրի կողմից՝ իրենց գաղափարը կյանքի կոչելու համար:
Ինգա Մանուկյանը «Գործարար կանայք» ծրագրի կողմից քոուչինգային և գործնական աջակցություն է ստացել իր մանածագործական ընկերության համար, ինչը հանգեցրել է շրջանառության աճի՝ 25%-ի չափով, և վաճառքների աճի՝ 20%-ի չափով: Այժմ ընկերությունն իր արտադրած հագուստն արտահանում է ԵՄ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Ես վստահ չեմ, որ բիզնես սկսելու ցանկություն ունեմ, բայց ուզում եմ ձեռք բերել նոր հմտություններ, որոնք ինձ կօգնեն աշխատանք գտնել: ԵՄ-ն կարո՞ղ է ինձ որևէ բան առաջարկել:
Ուսուցումն ու հմտությունների փոխանցումը Հայաստանում ԵՄ աջակցության կարևորագույն առաջնահերթություններ են: ԵՄ-ն զգալի ֆինանսավորում է տրամադրում մասնագիտական ​​կրթությանը և ուսուցմանը (ՄԿՈՒ)՝ 15 միլիոն եվրո բյուջեով «Մասնագիտական որակավորումների բարելավում՝ աշխատատեղերի բարելավման նպատակով» ծրագրի միջոցով, որն ուղղված է աջակցելու մասնագիտական կողմնորոշման և կարիերայի ուղղորդման կենտրոնների ազգային համակարգի զարգացմանը, նպաստելու մասնագիտական որակավորումների զարգացմանը, ինչպես նաև նպատակ ունի բարելավել զբաղվածության հնարավորությունները երիտասարդների համար, հատկապես՝ գյուղատնտեսության ոլորտում:
EU4Youth-ի ներքո իրականացվող մի շարք հատուկ ծրագրեր («Սոցիալական ձեռներեցության էկոհամակարգի զարգացում սահմանամերձ գյուղերում՝ կանաչ առաջընթացի համար» (SEED), «Սոցիալական ձեռներեցությունը Հայաստանում և Վրաստանում» (SEAG), «SAY YES. հմտություններ աշխատանքի համար», «Զբաղունակություն և կայունություն» և «Զբաղունակության ներուժի զարգացում», և «Հմտությունների բարելավում՝ հանուն լավագույն ապագայի») առանձնակի ուշադրություն են դարձնում մինչև 35 տարեկան երիտասարդների հմտությունների զարգացմանը, հատկապես՝ Հայաստանի թույլ զարգացած շրջաններում:
ԵՄ աջակցությամբ ստեղծվող «ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիր»-ը բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն է, որտեղ մեկտեղված են բարձրագույն կրթությունն ու արդյունաբերությունը, և որը տեղացի ուսանողներին, հետազոտողներին և մասնագետներին կապում է միմյանց ու իրենց գլոբալ գործընկերների հետ` խթանելով նորարարությունը և ձեռներեցությունը: Կենտրոնում գործելու են կրթական և ուսումնական մի շարք հաստատություններ, ինչպիսիք են՝ ԹՈՒՄՈ լաբորատորիաները, ծրագրավորման «42 Երևան» դպրոցը և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի (UFAR) Համակարգչային գիտության և մաթեմատիկայի ֆակուլտետը:
Եվրամիությունը «Էրազմուս +»-ի երիտասարդական ծրագրերի շրջանակներում հետաքրքիր հնարավորություններ է առաջարկում 30 տարեկանից ցածր երիտասարդ կանանց և աղջիկներին: Դու կարող ես միանալ մոտ 7000 հայ երիտասարդներին, ովքեր արդեն իսկ նոր հմտություններ և արժեքավոր փորձ են ձեռք բերել՝ երիտասարդական ծրագրերին մասնակցության կամ Եվրոպական համերաշխության կորպուսի ներքո կամավորական աշխատանքի անցնելու շնորհիվ:
Իսկ եթե ներգրավված ես բարձրագույն կրթության ոլորտում, ապա «Էրազմուս +»-ը քեզ առաջարկում է ուսանողների փոխանակման և ասպիրանտական ​​ծրագրերի հնարավորություններ՝ Եվրոպայում: Իմացիր ավելին բոլոր հնարավորությունների մասին, ինչպես նաև ծանոթացիր դիմելու ընթացակարգին:
Ու՞մ կարող եմ դիմել օգնության համար:
Այցելիր ԵՄ պատվիրակության կայքէջ, ՎԶԵԲ-ի «Գործարար կանայք» ծրագրի կայքէջ՝ աջակցության հասանելի հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվության և գործընկեր բանկերի կոնտակտային տվյալների  համար, ինչպես նաև հենց ՎԶԵԲ-ի կայքէջ՝ գործարար խորհրդատվության աջակցության վերաբերյալ տեղեկատվության և կոնտակտային տվյալների համար: Ծանոթացիր նաև Հայաստանում EU4Business-ի հովանու ներքո հասանելի վերապատրաստման և ֆինանսավորման լրացուցիչ հնարավորություններին: Կայքը համապարփակ տեղեկատվություն է ներառում վարկային և դրամաշնորհային հնարավորությունների, ինչպես նաև բիզնեսի զարգացման ծառայությունների մասին: Այն ներառում է նաև COVID-19-ի մասին տեղեկատվական աջակցության կենտրոն, որտեղ շարադրված են ԵՄ աջակցության միջոցառումները, որոնք Հայաստանում գործող փոքր բիզնեսներին կօգնեն դիմագրավել ճգնաժամին:
Կարող ես այցելել նաև Բիզնեսի աջակցման կենտրոն, որը ներգրավված է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող մի շարք նախագծերում, ինչպես նաև՝ ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոն (ՓՄՁ ԶԱԿ):
Այցելիր «Քաղաքապետներն հանուն տնտեսական զարգացման» ծրագրի կայքէջ և իմացիր՝ արդյոք քո քաղաքը ևս ծրագրում ընդգրկված քաղաքների թվում է և թե ինչ է այն անում մոտակա տարածքում աշխատատեղերի և բիզնեսի աջակցման համար: Հետևիր նաև «EU4Youth»-ի կայքէջին՝ նոր աշխատատեղերի և վերապատրաստման հնարավորությունների համար:
Կրթական և երիտասարդական հնարավորությունների համար դիմիր Հայաստանում «Էրազմուս +» ծրագրի ազգային գրասենյակին:
Մի մոռացիր նաև հետևել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ֆեյսբուքյան էջի թարմացումներին ու նոր հնարավորությունների վերաբերյալ ծանուցումներին:

You can too! How the EU supports women entrepreneurs in Armenia
The European Union is very active in supporting the development of new businesses, particularly among women and particularly in the regions of Armenia, so don’t think that you need to be in Yerevan, to have a higher education or an established business in order to access EU support.
Here are some examples:
The Mayors for Economic Growth programme supports local authorities in developing economic growth and job creation. Among the 74 local authorities that have signed up in Armenia, Sevan has been selected to run a pioneer project, which includes setting up the Sevan Business Centre, which provides ready-to-go solutions and support to women entrepreneurs, especially at the critical early stages to help them build strong, sustainable businesses. Within the first six months, the business centre supported 12 women entrepreneurs to develop detailed business plans, while more than 150 women have participated in different educational and networking events.
If you have an innovative idea, try the Startup Academy, which was set up with support from EU4Business. The Academy continues to provide know-how and expertise through its tailored three-month programme, which has held more than 160 sessions and workshops, seen the graduation of 71 start-ups and raised funding of more than €4 million to bring their ideas to the market.
In addition to these, a dedicated agricultural support project, the €11.7 million EU Green Agriculture Initiative in Armenia (EU-GAIA) supports the development of green agriculture in the northern regions of Armenia. Make sure to follow the project’s Facebook page for training and funding opportunities.
Armenian entrepreneurs also have access to the EU’s COSME programme, which includes grants for SME development, and also funds the Enterprise Europe Network, which helps Armenian SMEs find business and technology partners across Europe and beyond. If you are starting out in business, you can benefit from the Erasmus for Young Entrepreneurs programme, which gives new or aspiring entrepreneurs the chance to learn from experienced entrepreneurs running small businesses in other Participating Countries.
For young women, particularly from disadvantaged background, five EU4Youth projects – Social Entrepreneurship Ecosystem Development (SEED) for Green Growth in Borderline Communities, Social Entrepreneurship in Armenia and Georgia (SEAG), SAY YES Skills for Jobs, Employability and Stability and Fostering potential for greater employability – provide entrepreneurship training and mentorship. From 2018-2020, 3,461 young women in Armenia benefited from training and workshops under these projects, 147 took part in internships, 86 became self-employed after receiving support, and 12 received grants to help them set up their business.
I already have a business, but my biggest challenge as a businesswoman is to get the money I need to take it to the next step: is there any EU support available for me?
If you are looking to develop your business, funding (and training) is available through a number of programmes under the EU4Business initiative, which supports private sector development across Armenia.
Specifically, the EBRD’s Women in Business programme offers loans, training and advisory services that are specifically tailored to women-led businesses. The programme works with local partners ACBA Credit Agricole, Ameria Bank, Araratbank and Armeconbank to offer dedicated financing to help women entrepreneurs, with products that specifically address the needs of women-led SMEs. Visit their website or stop by your local branch for more information. You can also meet representatives of the banks in person at the EBRD’s Women in Business seminars.
The programme also offers a personalised online tool – the Business Lens – to assess your business and see what kind of support you can access.
In addition to Women in Business, small loans are available through the European Fund for South East Europe (EFSE) – average loan size €9,000 – not just to SMEs but also to micro-businesses (less than 10 employees) in sectors such as agriculture, industry, trade and services, as well as through the Green for Growth programme. Visit the EU4Business website for information about all the loans and grants available to small businesses in Armenia.
Subsidised consultancy services are also available from the Advice for Small Businesses programme, in areas including strategy, marketing, operations, quality management, energy efficiency, financial management and more. Visit the EBRD website to find out how to apply and visit their Facebook page to see examples of the many women and small businesses who have benefited, all over Armenia.
If you have an idea you want to develop in tourism, another EU4Business project, ‘Innovative Tourism and Technology Development for Armenia’ (EU-ITTD), offers opportunities until April 2023. The project is focused on the three northern regions of Armenia- Shirak, Lori and Tavush. The grants aim to upscale innovative tourism business concepts and to support ventures. There will also be opportunities for technology start-up grants. Gender equality in business development is a priority for the project, so women entrepreneurs or businesses with women managers are encouraged to apply.
Are there women like me, who started their own business or learned a new trade with EU help?
There are more than you can imagine!
In 2019, 226 women entrepreneurs in Armenia received loans to a total value of almost €1 million under EU support programmes for SMEs, while 143 received grants worth more than €1.5 million. More than 2,500 benefitted from consultancy services. Turnover among supported companies rose by almost €36 million, and 1,592 new jobs were created as a result of the support.
For example:
Lusine Arakelyan, a single mother of two children, turned her sewing hobby into a business with support from EU4Youth. She took part in entrepreneurship trainings provided by the project and won a €4,000 business grant, with which she improved her sewing workshop, bought the necessary equipment, and expanded her business.
Zoya Safaryan is 19 years old and benefited from the Mayors for Economic Growth project in Sevan: “I heard there was an innovative business centre in Sevan which helps young people who have an idea but don’t know where to start and what to do,” says Zoya. She went along, learned how to develop a business plan and now plans to open a marketing centre in her hometown.
Narine Sahakyan has worked as a cook, a tailor, a nurse and a hairdresser but she had never had a full-time job until she trained as a spinner for a wool factory set up with EU help in Amasia in Shirak province, as part of the EU4Shirak: Wool for Jobs project – one of the eight initiatives funded under the EU4Regions programme.
Natacha Kalfayan established MADE, a handicraft platform which provides training to local artisans, thanks to a grant provided under the EU4Regions Dilijan and Adjacent Communities Development Initiative. Since Natacha’s project began, 170 people have received training, 12 of whom are ready to create a product, brand it and sell it.
Maria Aloyan and Liana Hakobyan are two of the co-founders of Breedge, an online cooperation platform for employers and students. They completed a three-month course at the Armenian Startup Academy, and won a grant to implement their idea from the EU-SMEDA project.
Inga Manukyan received coaching and practical support for her weaving company from the Women in Business programme, leading to a 25% growth in turnover and a 20% increase in sales – now the company exports its clothes to the EU and the United States.
I’m not sure I want to start a business, but I want to learn new skills to help me find a job: is there something for me from the EU?
Training and skills are a key priority of EU support in Armenia, and the EU provides considerable funding for Vocational Education and Training (VET) with ‘Better Qualifications for Better Jobs’, a €15 million programme that supports the development of a national system of professional orientation and career guidance centres, contributes to the development of qualifications and aims to improve job opportunities for young people, particularly in the agricultural sector.
The individual EU4Youth programmes – Social Entrepreneurship Ecosystem Development (SEED) for Green Growth in Borderline Communities, Social Entrepreneurship in Armenia and Georgia (SEAG), Say YES: Skills for Jobs, Employability and Stability, Fostering Potential for Greater Employability, and Better Skills for Better Future – have a strong focus on skills for under-35s, especially in less advantaged regions of Armenia.
Set up with EU support, the EU TUMO Convergence Centre for Engineering and Applied Science is a mixed-use campus that brings higher education and industry together, linking students, researchers, and professionals to each other and with their global peers while fostering innovation and entrepreneurship. The centre includes teaching and training facilities, such as TUMO Labs, 42 Yerevan programing school, and UFAR’s computer science and mathematics faculty
For young women under the age of 30, the EU offers exciting opportunities under its Erasmus + youth programmes. You can join the almost 7,000 young Armenians who have already learned new skills and developed valuable experience by participating in youth projects or volunteering for work abroad under the European Solidarity Corps.
And if you are in higher education, Erasmus + offers student exchanges and post-graduate programmes in Europe. Find out more about all the opportunities and how to apply.
Whom can I ask for help?
Visit the EU Delegation website,  EBRD’s Women in Business website for information on available support and contacts of partner banks, as well as the EBRD website for information and contacts on business advisory support. Also check out additional training and funding opportunities available under EU4Business in Armenia. The website includes comprehensive details of loan and grant opportunities and business development services. It also includes a COVID-19 information support centre, outlining EU support measures to help small businesses in Armenia to withstand the crisis.
You can also visit the Business Support Centre, which is involved in a number of EU-funded projects, as is the SME Development National Centre (SME DNC).
Go to the Mayors for Economic Growth website to see if your town is among the signatories and what it is doing to support jobs and businesses near you, and follow the EU4Youth website for new job and training opportunities.
For education and youth opportunities, contact the national Erasmus + office in Armenia.
And don’t forget to follow the EU Delegation to Armenia on Facebook for updates and new opportunities.