Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանն ավելի քան 1,002,000 ԱՄՆ դոլար է հատկացրել ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքների չեզոքացման համար
March 10, 2021
Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանն առ այսօր ավելի քան 1,002,000 ԱՄՆ դոլար է հատկացրել Հայաստանում կորոնավիրուսի (ՔՈՎԻԴ-19) դեմ պայքարին աջակցելու և համավարակի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով: Այս աննախադեպ ճգնաժամի պայմաններում ԲՀՀ-Հայաստանը լսելի է դարձրել քաղաքացիական հասարակության դիրքորոշումները, պատշաճ արձագանքել մարդու իրավունքների, հատկապես՝ խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ ցանկացած ճգնաժամի դեպքում առավել հաճախ վտանգվում և խախտվում են հենց խոցելի խմբերի իրավունքները:
Հանրապետությունում ՔՈՎԻԴ-19-ի բռնկման և տարածման ընթացքում ԲՀՀ-Հայաստանի ուշադրությունը կենտրոնացած է եղել  միայնակ տարեցների, հաշմանդամություն, քրոնիկ հիվանդություններ, հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց, ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց, ընտանեկան բռնությունից տուժածների, փախստականների, ազգային փոքրամասնությունների, հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների և սոցիալապես խոցելի ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության վրա:
Ստորև ներկայացնում ենք համավարակի դեմ պայքարի շրջանակում ԲՀՀ-Հայաստանի կողմից արդեն ֆինանսավորված և ընթացիկ ծրագրերը:
Հրատապ աջակցություն խոցելի խմբերին
«Առաքելություն Հայաստան» հասարակական կազմակերպության միջոցով մեկ ամսվա սննդամթերքի փաթեթներ են տրամադրվել Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Արարատի, Շիրակի, Լոռու և Սյունիքի մարզերում բնակվող 2160 տարեցների և քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց:
Լուսանկարը՝ «Առաքելություն Հայաստան» ՀԿ
«Արմավիրի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը երկու ամսվա սննդամթերք և հիգիենայի պարագաներ է տրամադրել Արմավիր և Մեծամոր քաղաքներում բնակվող 115 տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց:
«Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ» հասարակական կազմակերպությունը երկու ամսվա սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ է տրամադրել Մարտունի քաղաքում և 14 հարևան համայնքներում բնակվող 120 տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց:
«Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը մեկ ամսվա սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ է տրամադրել Ալավերդի, Վանաձոր քաղաքներում և Լոռու մարզի 18 գյուղական համայնքներում բնակվող 370 խոցելի անձանց:
«Լիարժեք կյանք» հասարակական կազմակերպությունը երկու ամսվա սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ է տրամադրել Լոռու մարզում (Տաշիր, Ստեփանավան) և Երևանում բնակվող 300 անձանց, ովքեր ունեն հաշմանդամություն և քրոնիկ հիվանդություններ:
«Հալէպ» հայրենակցական բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունն աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանում գտնվող սիրիահայ փախստականների 120 ընտանիքների, որոնք ՔՈՎԻԴ-19-ի ինքնամեկուսացման պատճառով զրկվել են եկամտի աղբյուրներից: Նրանց միջոցներ են տրամադրվել կացարանի և սննդամթերքի երկու ամսվա ծախսերը հոգալու համար: Կազմակերպությունն աջակցություն է ցուցաբերել սիրիահայ փախստականների կազմակերպած սոցիալական ձեռնարկություն-ճաշարանի գործունեությանը՝ ճաշի առաքում կազմակերպելով հիվանդանոցներում ՔՈՎԻԴ-19-ով հիվանդներին բուժող 100 բուժաշխատողների և կամավորների համար: Ծրագրի նպատակն է եղել նաև պաշտպանել Սիրիայից և Լիբանանից Հայաստան տեղափոխված փախստականների աշխատանքային իրավունքները՝ արձանագրելով իրավունքների խախտումների դեպքերը, բարձրացնելով իրազեկությունը պաշտպանության մեխանիզմների վերաբերյալ և իրավաբանական խորհրդատվությունը հասանելի դարձնելով փախստականներին:
Լուսանկարները տրամադրել է «Հալէպ» կազմակերպությունը
Մանկական զարգացման հիմնադրամը սննդամթերքի փաթեթներ է հասցրել Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի, Վայոց Ձորի մարզերում և Երևանում բնակվող 209 ընտանիքների:
Լուսանկարը՝
Մանկական զարգացման հիմնադրամը
«Լուսաստղ» հասարակական կազմակերպությունը մեկ ամսվա սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ է տրամադրել Վանաձոր քաղաքում և Լոռու մարզի Սպիտակի և Գուքարքի տարածաշրջանների 13 համայնքներում բնակվող 240 խոցելի ընտանիքների, որտեղ բնակվում են հաշմանդամություն ունեցող անձինք:
«Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը մեկ ամսվա սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ է հասցրել Երևանում և Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի, Կոտայքի և Շիրակի մարզերի 27 համայնքներում բնակվող եզդիական համայնքի 400 ներկայացուցիչների:
«Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիան» նորածիններին անհրաժեշտ հագուստ և հիգիենայի պարագաներ պարունակող մանկական փաթեթներ է պատրաստել և հասցրել Նոյեմբերյանում, Բերդում և Տավուշի մարզի 27 հեռավոր գյուղական համայնքներում բնակվող 250 ընտանիքների:
Լուսանկարը՝ «Համալսարանական
կրթությամբ կանանց ասոցիացիա»
«Ագաթ» հասարակական կազմակերպությունը երկու ամսվա սննդամթերքի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ է տրամադրել Գյումրի քաղաքում և Շիրակի մարզի 5 շրջաններում բնակվող շահառուներին:
130 խոցելի տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնամքի ծառայություններ մատուցելու համար Արմավիրի զարգացման կենտրոնը վեց ամիս շարունակ տնային պայմաններում մատուցվող սոցիալական ծառայություններ և հոգեբանական խորհրդատվություն է կազմակերպել Արմավիրում և Մեծամորում բնակվող շահառուների համար:
ՀՀ Արդարադատության «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը ԲՀՀ-Հայաստանի աջակցությամբ իրականցրել է ծրագիր, որի նպատակ է եղել աջակցել անձանց սոցիալական վերականգնմանը և վերաինտեգրմանն ազատազրկման վայրից ազատ արձակումից հետո, ինչպես նաև նվազեցնել կրկին անգամ հանցանք գործելու ռիսկը և կանխել արտակարգ իրավիճակի հետևանքներն համավարակի ընթացքում: Ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է խորհրդատվություն, մարդասիրական օգնության փաթեթներ, և վերահսկողություն է իրականացվել հասցեագրվող խմբերի համար՝ հիմնվելով կարիքների համապարփակ գնահատման վրա: Կազմակերպվել են նաև մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ պրոբացիայի ծառայողների համար:
Աջակցություն հանրային առողջապահության ոլորտին
ԲՀՀ-Հայաստանը կազմակերպել է 2,200 ՊՇՌ թեստերի գնումը և դրանց տրամադրումը Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությանը:
ԲՀՀ – Հայաստանն անհատական պաշտպանության միջոցներ է ձեռք բերել «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հանրապետական հիվանդանոցի բուժաշխատողների համար:
«Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» հասարակական կազմակերպությունն աջակցել է ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց և պալիատիվ բուժօգնության կարիք ունեցող անձանց: Կազմակերպությունը խորհրդատվություն է տրամադրել այս խմբերին այն մասին, թե ինչպես հակազդել ՔՈՎԻԴ-19-ին և ինչպես պաշտպանել առողջապահական համարժեք ծառայություններ ստանալու իրենց իրավունքները: Սննդամթերք, դեղորայք և անհատական պաշտպանիչ միջոցներ են տրամադրվել 150 շահառուների ընտանիքներին:
Լուսանկարները՝ «Իրական աշխարհ, իրական մարդիկ» հ/կ
«Իրավունքի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը հրատապ աջակցություն է ցուցաբերել ՔՈՎԻԴ-19-ի ընթացքում բուժառուների և ազատությունից զրկված անձանց՝ առողջապահական համարժեք ծառայություններ ստանալու իրավունքի պաշտպանությանը: 100 հոգուց բաղկացած կամավորների խումբը վերապատրաստվել է վարակի կանխարգելման և վերահսկողության միջոցառումների թեմայով և ստացել է անհատական պաշտպանության միջոցներ և արդյունավետ աշխատանքի համար անհրաժեշտ այլ միջոցներ:
«Խնամք» հասարակական կազմակերպությունը խորհրդատվություն է իրականացրել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց, ինչպես նաև խուլ-համրերի համար՝ ՔՈՎԻԴ-19-ին հակազդելու եղանակների և անվտանգության միջոցառումների մասին: 126 խուլ-համրերի ընտանիքներ ստացել են սննդամթերքի փաթեթներ, անհատական պաշտպանության միջոցներ և հիգիենայի պարագաներ:
«Ամբրա» հոգեկան բարեկեցության կենտրոն հասարակական կազմակերպությունը հրատապ աջակցություն է տրամադրել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններին՝ ՔՈՎԻԴ-19-ի բռնկման ընթացքում անվտանգության միջոցառումների արդյունավետությունը բարելավելու նպատակով, մշակելով վարակի կանխարգելման և վերահսկողության համարժեք ծրագրեր: Առողջապահության ոլորտի մասնագետների համար կազմակերպվել է վերապատրաստում՝ նվիրված վարակի վերահսկողության միջոցառումներին: Նրանց տրամադրվել են անհատական պաշտպանության միջոցներ: Համագործակցելով հոգեբուժական հաստատություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական խմբի հետ, ծրագիրը վերահսկել է արտակարգ իրավիճակների արձագանքման ծրագրերի իրագործումը և վարակի կանխարգելման և վերահսկողության մեխանիզմների պատշաճ իրագործումն առողջապահական ոլորտի մասնագետների կողմից:
Լուսանկարը տրամադրել է «Ամբրա»
հոգեկան բարեկեցության կենտրոն
հասարակական կազմակերպությունը
Առողջապահության ազգային ինստիտուտը զարգացրել է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության բուժանձնակազմի կարողությունները՝ ազատազրկման վայրերում ՔՈՎԻԴ-19-ն արդյունավետորեն կանխելու և վերահսկելու նպատակով:
Աջակցություն փոքր և միջին ձեռնարկություններին
«Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի իրականացրած ծրագիրը նպատակ է ունեցել օգնել Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Սյունիքի և Տավուշի մարզերի ձեռնարկատերերին՝ հաղթահարելու ՔՈՎԻԴ-19-ի ճգնաժամի առաջ բերած մարտահրավերները: Այդ նպատակով նախաձեռնության շրջանակում ընտրված 50 փոքր ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ վերապատրաստվել են ՔՈՎԻԴ-19-ի հետ կապված անվտանգության միջոցառումներ կազմակերպելու թեմայով: Փորձագիտական խորհրդատվություն է տրամադրվել համավարակի հետևանքով առաջացած խնդիրները հաղթահարելու և ձեռնարկությունների վերականգնման անհատական ծրագրերի իրագործման թեմայով: Ծրագիրը դրամաշնորհներ է տրամադրել 15 ձեռնարկությունների, որոնց գոյատևման միակ հնարավորությունն այդ ֆինանսական օգնությունն էր:
«Անգել» սոցիալական կրթամշակութային հասարակական կազմակերպությունը աջակցել է Գորիսի տարածաշրջանի գյուղական համայնքներից մեկում կանանց կողմից ղեկավարվող կարի փոքր ձեռնարկությանը: Այդ նպատակով կազմակերպությանը կարի սարքավորումներ և հումք է տրամադրվել՝ հնարավորություն ընձեռելով ձեռնարկությանը շարունակել արտադրությունը, ինչպես նաև օգնել այնտեղ աշխատող 10 շահառու կանանց՝ վերականգնելու եկամտի աղբյուրը:
Աջակցություն ընտանեկան բռնությունից տուժած անձանց
ԲՀՀ-Հայաստանն աջակցություն է ցուցաբերել Կանանց աջակցման կենտրոն հասարակական կազմակերպությանը, որպեսզի վերջինս օգնի ընտանեկան բռնություն վերապրած այն կանանց, ովքեր աշխատում են առանց գրանցման և ունեն ցածր եկամուտ: Կազմակերպությունն օգնություն է հասցրել Երևանում և 7 մարզերում բնակվող իր 30 շահառուներին՝ հոգալով վերջիններիս հիմնական կարիքները: Ինքնամեկուսացման շրջանում լայնորեն տարածվել է տեղեկատվություն ընտանեկան բռնության դեպքերի ահազանգման թեժ գծերի մասին: Կանանց աջակցման կենտրոնն ապահովել է ապաստարանի ծառայությունների անվտանգ գործունեությունը համավարակի պայմաններում:
Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամն արտակարգ սոցիալական աջակցություն (սնունդ, դեղորայք, կացարան) է տրամադրել ցածր եկամուտ ունեցող և ընտանեկան բռնության ենթարկված 32 կանանց Լոռիում, Սյունիքում և Երևանում:
«Կանանց իրավունքների տուն» հասարակական կազմակերպությունն օգնություն է տրամադրել Շիրակի մարզում բնակվող իր 30 շահառուներին՝ ճգնաժամի ընթացքում չորս ամիս հոգալով նրանց հիմնական կարիքները: Այս ծրագրի շրջանակում կազմակերպությունն ապահովել է թեժ գծի գործունեությունը և իրավաբանական ու հոգեբանական խորհրդատվություն է իրականացրել ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ:
Աջակցություն մարգինալացված խմբերին
ԲՀՀ-Հայաստանն աջակցել է «Փինք» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությանը, որպեսզի վերջինս հրատապ սոցիալական աջակցություն ցուցաբերի ԼԳԲՏ անձանց, ովքեր համավարակի պատճառով կորցրել են աշխատանքը և միջոցներ չունեին սննդամթերք գնելու, բնակարանի վարձը վճարելու և բուժօգնություն ստանալու համար: Նրանք սոցիալական աջակցություն են ստացել ինքնամեկուսացման ընթացքում:
Երեխաների ներառումը կրթության մեջ համավարակի ընթացքում
ԲՀՀ – Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկել՝ ապահովելու կրթության հասանելիությունը սոցիալապես խոցելի ընտանիքների երեխաների, հատկապես՝ հեռավոր բնակավայրերում ապրող երեխաների համար: Հիմնադրամի աջակցությամբ «Ցայգ» մարզային հեռուստաալիքը հայերենի և մաթեմատիկայի հեռուստադասեր է նկարահանել և հեռարձակել Շիրակի մարզի դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտների համար: Հիմնադրամը նաև աջակցել է «Գեղամա Թի-Վի» և «Լոռի Թի-Վի» մարզային հեռուստաալիքներին, որպեսզի դրանք Գեղարքունիքի և Լոռու մարզերում վերահեռարձակեն «Ցայգ» հեռուստաալիքի պատրաստած հեռուստադասերը:
Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) Հայաստանի մասնաճյուղի ծրագիրը կօգնի բարելավել Տավուշի մարզի Բերդի և Իջևանի տարածաշրջանների 6 գյուղական դպրոցների սանիտարահիգիենիկ պայմանները՝ այդ կերպ երաշխավորելով դպրոցներում կրթության շարունակականությունը համավարակի ընթացքում: Հայ օգնության ֆոնդն անհրաժեշտ աջակցություն է ցուցաբերել սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին՝ կանխելու համար ՔՈՎԻԴ-19-ի բացասական հետևանքները: Ծրագրի շրջանակում դպրոցական պարագաներ են տրամադրվել խոցելի ընտանիքների 165 առաջին դասարանցիների:
Լուսանկարները՝ Հայ օգնության ֆոնդի
«Քայլ առաջ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության ծրագիրն աջակցություն է տրամադրում աուտիզմ և զարգացման խնդիրներ ունեցող մոտ 80 երեխաների, ովքեր ավելի խոցելի են դարձել ՔՈՎԻԴ-19-ի պատճառով: «Քայլ առաջ» կազմակերպությունը ցուցաբերում է անհրաժեշտ մասնագիտական օգնություն, կազմակերպում է կրթական դասընթացներ՝ օգնելով զարգացնել այդ երեխաների անկախ կյանքի և սոցիալական ներառման հմտությունները:
«Կաթիլ» բարեգործական հիմնադրամն իրականացնում է ծրագիր՝ մեղմելու ինքնամեկուսացման ազդեցությունը շաքարային դիաբետ ունեցող ավելի քան 700 երեխաների կյանքի որակի վրա, ովքեր չեն կարողացել ակտիվ և առողջ կենսակերպ վարել համավարակի ընթացքում: Հիմնադրամը վերապատրաստման դասընթացներ է կազմակերպում Երևանում և Հայաստանի 5 մարզերում 18 բժիշկների և դպրոցների 950 բուժքույրերի համար՝ կատարելագործելու նրանց գիտելիքը և հմտությունները շաքարային դիաբետով ապրող երեխաների համար դպրոցներում առաջին բուժօգնության կազմակերպման և նրանց կրթության շարունակականությունը երաշխավորելու համար: «Կաթիլ» բարեգործական հիմնադրամը նաև հոգեբանական աջակցություն է տրամադրում շաքարային դիաբետով ապրող երեխաների ծնողների համար, ովքեր նույնպես լրացուցիչ մարտահրավերների են բախվել համավարակի ընթացքում:
Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամն իրականացնում  է ծրագիր, որի շրջանակում Տավուշի մարզի Բերդավան, Այգեձոր, Ոսկեպար և Ներքին Ծաղկավանի 4 գյուղական դպրոցների նորոգման, դրանց հիմնական սանիտարահիգիենիկ պայմանների բարելավման միջոցով կապահովվի երեխաների կրթության շարունակականությունը համավարակի պայմաններում:
Աջակցություն մարդու իրավունքների պաշտպանությանը քրեակատարողական հիմնարկներում և հոգեբուժական հաստատություններում
Քրեակատարողական հիմնարկներում և հոգեբուժական հաստատություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնող՝ քաղաքացիական հասարակության խմբերը Հիմնադրամի աջակցությամբ ստացել են անհատական պաշտպանության միջոցներ և անցել վերապատրաստման դասընթացներ՝ նվիրված առողջության և անվտանգության պայմաններին առնչվող միջազգային ստանդարտներին, ինչպես նաև այդ հիմնարկներում և հաստատություններում պահվող անձանց իրավունքների պաշտպանությանը:
Հիմնադրամը ռազմավարական դատավարության շրջանակներում օժանդակություն է ցուցաբերել նաև փաստաբաններին՝ կամայական, չհիմնավորված կալանքի վերաբերյալ գործերով այն դեպքերում, երբ պատշպանյալները եղել տարիքային կամ առողջական խնդրի բերումով բարձր ռիսկային խմբի ներկայացուցիչներ։
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը հետազոտություն է կատարել և մշտադիտարկման է ենթարկել ՔՈՎԻԴ-19-ին պետության արձագանքը, մասնավորապես՝ ազատությունից զրկման տեսանկյունից, աջակցելով մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների արդյունավետ իրագործմանը:
«Իրավունքի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը պաշտպանել է հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքները՝ կատարելով մշտադիտարկման այցեր հոգեբուժական հաստատություններ, վերահսկելով մարդու իրավունքներին առնչվող հանձնառությունների կատարումը և վարակի կանխարգելման և անվտանգության միջոցառումների իրագործումն այդ հաստատություններում:
Հանրության իրազեկվածության բարձրացումը համավարակի ընթացքում
ԲՀՀ-Հայաստանի աջակցությամբ Հանրային լրագրության ակումբը և «Իրավունքի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը հանրության իրազեկվածության բարձրացման արշավներ են իրականացրել՝ պատրաստելով տեսանյութեր և պաստառներ, կազմակերպելով վեբինարներ և առցանց քննարկումներ, որոնք նպատակ են ունեցել հանրությանը կրթել ՔՈՎԻԴ-19-ի մասին և խրախուսել մարդկանց՝ դրսևորելու սոցիալական պատասխանատվության բարձր մակարդակ:
«Հանուն հավասար իրավունքների» հասարակական կազմակերպությունը ՔՈՎԻԴ-19-ի համավարակի ընթացքում զբաղվել է հանրային անվտանգության կանոնների տարածմամբ և պահպանմամբ՝ մշտադիտարկելով այդ կանոնների պահպանումը տնտեսվարողների կողմից և բարձրացնելով անվտանգության միջոցառումների՝ հանրային ընկալման մակարդակը: Ծրագրի շրջանակում նաև աջակցություն է ցուցաբերվել մասնավոր ձեռնարկությունների կողմից անվտանգության կանոնների պահպանման նկատմամբ պետական վերահսկողության կատարելագործմանը:
ԲՀՀ-Հայաստանի աջակցությամբ «Ֆակտոր Թի-Վի»-ն, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», «Բուն Թի-Վի» հեռուստաալիքը, «Հոդված 3» ակումբը, «Միտք» հասարակական կազակերպությունը, Քաղաքականության հետազոտական կենտրոն և մի շարք այլ կազմակերպություններ աջակցել են ՔՈՎԻԴ-19-ի վերաբերյալ՝ փաստերի և գիտության վրա հիմնված հանրային ընկալման ձևավորմանը և այս թեմայով ապատեղեկատվության դեմ պայքարին:

Open Society Foundations-Armenia has allocated over $1,002,000 to address the impact of COVID-19
Open Society Foundations-Armenia has to date allocated over $1,002,000 to help fight the novel coronavirus (COVID-19) in Armenia. In this unprecedented crisis, OSF-Armenia has voiced the opinions of civil society, duly responding to the need to protect human rights, especially those of vulnerable groups, because in any crisis, the rights of vulnerable groups are endangered and breached more frequently.
In the response to COVID-19, OSF-Armenia’s attention has been focused on protecting the rights of single elderly persons, persons with disabilities or chronic illnesses, persons with mental health issues, victims of domestic violence, persons living with HIV, refugees, ethnic minorities, children with special needs and socially vulnerable families.
List of the projects, funded by OSF Armenia to address the impact of the COVID-19 in Armenia, is presented below.
Emergency Support to Vulnerable Groups
Mission Armenia NGO delivered one-month food packages to 2160 elderly and chronically ill people in Gegharkunik, Kotayk, Ararat, Shirak, Lori, and Syunik provinces.
Photo by Mission Armenia NGO
Armavir Development Center provided two-month food and hygiene supplies to 115 elderly and people with disabilities, residing in Armavir and Metsamor towns.
Martuni Women Community Center delivered two-month food and hygiene packages to 120 elderly and people with disabilities, residing in Martuni town and 14 neighboring communities.
Center for Community Mobilization and Support NGO provided one-month food and hygiene packages to 370 vulnerable people in Alaverdi and Vanadzor towns and 18 rural communities in Lori province.
Full-Life NGO delivered two-month food and hygiene packages to 300 people with disabilities and chronic illnesses in Lori province (Tashir, Stepanavan) and Yerevan.
“Aleppo” compatriotic charitable NGO aided to cover two-month housing and food of 120 families of Syrian refugees in Armenia, who have lost source of income because of COVID-19 lock down. The NGO supported a social enterprise-kitchen run by Syrian refugees in Armenia and organize delivery of lunch meals to 100 healthcare providers and volunteers at the hospitals treating the COVID-19 patients.  The project also aimed to protect the Syrian and Lebanese refugees’ labor rights through documenting the violation cases, raising awareness on use of protection mechanisms, and providing legal counsel to refugees.
Photo by «Aleppo» NGO
Child Development Foundation provided food packages to 209 families that live in Armavir, Ararat, Kotayk and Vayots Dzor provinces and Yerevan.
Photo by Child Development Foundation
Lusastgh NGO delivered one-month food and hygiene packages to 240 vulnerable families of people with disabilities, residing in Vanadzor and 13 communities of Spitak and Gugark region of Lori province.
To provide emergency relief to 400 vulnerable people and unregistered workers from the Yezidi community, suffering the impact of the COVID-19, the Yezidi Center for Human Rights NGO organized delivery of one-month food packages and hygiene supplies to the beneficiaries from Yerevan and 27 communities of Ararat, Armavir, Aragatsotn, Kotayk and Shirak provinces.
Association of Women with University Education prepared and delivered baby kits with necessary clothing and hygiene sets for newborns to 250 beneficiary families from Noyemberyan, Berd and 27 remote rural communities of Tavush province.
Photos provided by Association of Women
with University Education
Agate NGO organized delivery of two-month food and hygiene packages to the beneficiaries residing in Gyumri and 5 regions of Shirak province.
Armavir Development Center organized in-home social services and psychological consultation for 130 vulnerable elderly people and people with disabilities in Armavir and Metsamor towns during six months.
Medical and public health assistance
OSF Armenia organized purchase and delivery of 2,200 PCR tests for the Ministry of Health of Armenia.
OSF Armenia purchased personal protective equipment for medical staff of “Nork” Republican Infectious Clinical Hospital.
Real World Real People NGO supported people living with HIV and those in need of palliative care through consultations on COVID-19 response and protection of their rights to access adequate health services. The families of 150 patients were provided with food, medicine, and safety supplies.
Photos by Real World Real People NGO
Center for Rights Development provided emergency assistance for protection of patients’ and inmates’ right to receive adequate health services during COVID-19 outbreak. A group of 100 volunteers received training on infection prevention and control measures, as well as was provided with personal protection equipment and other means for their efficient operation.
Photo by Center for Rights Development
”Khnamk” NGO provided consultations to 126 people with mental health problems and people with hearing impairment on COVID-19 response and safety measures. The beneficiaries also received food packages, personal protection, and hygiene supplies.
“AMBRA” Mental Well Being Center NGO provided emergency assistance to psychiatric facilities in Armenia to increase safety measures during COVID-19 outbreak through establishing adequate infection prevention and control plans. The health professionals received training on infection control measures and were provided with personal protective equipment. In cooperation with the Civil society monitoring group in psychiatric institutions, the project oversaw the implementation of the emergency plans and the adequate use of infection protection and control measures by the health professionals. Civil society group mandated to conduct monitoring in the healthcare institutions providing treatment and care to people with mental disabilities within the framework of the RA state support programs.
Photo by “AMBRA”
Mental Well Being Center NGO
National Institute of Health built capacity of the medical personnel of the Penitentiary service of the Ministry of Justice of Armenia to effectively prevent and control COVID-19 in prisons.
Support to Small and Medium Enterprises
Jinishian Memorial Foundation implemented a project aimed to help entrepreneurs from Lori, Gegharkunik, Shirak, Syunik, and Tavush to overcome the challenges of the COVID-19 crisis. For this purpose, the initiative trained the 50 selected small enterprises in setting COVID-19 specific safety measures and provided expert consultancy to carry out individual rehabilitation plans to address the current problems. Finally, the project awarded emergency grants to 15 enterprises, whose sole survival depends on that financial aid.
“Angel” NGO implemented a project to support a small women-led sewing enterprise in a rural community of Goris region during the COVID-19 crisis. For this purpose, the NGO provided sewing equipment and supply materials, enabling the enterprise continue production and help the beneficiary 10 employed women regain income source.
Support to the victims of domestic violence
OSF – Armenia assisted Women Support Center NGO to provide emergency relief to low income and non-registered women workers, who survived domestic violence. The NGO delivered aid to its 30 beneficiaries from Yerevan and 7 provinces for covering their basic needs. Information on the hotlines for cases of domestic violence during the self-quarantine was widely disseminated. Women Support Center aided victims of domestic violence and ensured safety of the shelter services during the pandemic.
Near East Foundation provided emergency social assistance (food, medicine, housing) to 32 low-income and vulnerable women from Lori, Syunik and Yerevan, who survived domestic violence and were in need.
Women’s Rights House NGO provided assistance to its 30 beneficiaries from Shirak marz during four months for covering their basic needs amidst COVID-19 crisis. Within this project, the NGO operated a hotline and provided legal and psychological counseling for the cases of domestic violence.
Support to marginalized groups
OSF – Armenia supported PINK Armenia NGO to provide emergency social assistance to LGBT people, who lost their jobs due to the pandemic and did not have the means for food, house rent and medical care. They received social assistance to meet their vital needs in self-isolation.
Engaging children in education during the pandemic
OSF – Armenia took measures to make education more accessible to children from socially disadvantaged backgrounds, especially those living in remote areas. The Foundation supported regional TV channel “Tsayg” to produce and broadcast TV lessons of Armenian language and Math for the primary school students in Shirak province. The Foundation also supported regional TV channels – “Geghama” TV and “Lori” TV, to rebroadcast “Tsayg” TV’s classes in Gegharkunik and Lori provinces.
Fund for Armenian Relief, Armenia Branch (FAR) implements a project to promote physical health of the school children during the pandemic through improvement of basic sanitary and hygiene conditions of the 6 rural schools in Berd and Ijevan regions of Tavush province, thus safeguarding the continuity of education at schools during the pandemic. Fund for Armenian Relief has provided necessary support to the socially vulnerable families to prevent the negative consequences of COVID-19 as well as ensure provision of school supplies to 165 first graders from vulnerable families for their entry to primary education.
Photos by Fund for Armenian Relief, Armenia Branch
Step Forward, Social NGO supports around 80 children with autism and development problems that have become more vulnerable because of COVID-19. The NGO provides necessary professional treatment, educational classes, as well as enhanced the children’s life skills for independent living and develop their social inclusion skills.
“Katil” Charitable Foundation is implementing a project aimed to reduce the impact of the lockdown caused by COVID-19 on the life quality of around 700 children with diabetes who could not ensure the active and healthy lifestyle necessary for their well-being. “Katil” Foundation  will organize trainings in Yerevan and 5 provinces of Armenia on enriching the knowledge and developing the skills of 18 doctors and 950 school nurses around type 1 diabetes for ensuring the provision of the necessary timely medical aid at schools and safeguarding the continuity of education for diabetic children. The Foundation also provides psychological and legal support to the parents of diabetic children who were also challenged throughout the pandemic.
Armenian Territorial Development Fund is implementing a project to promote physical health of school children during the pandemic through renovation and improvement of basic sanitary and hygiene conditions of 4 rural schools in Berdavan, Aygedzor, Voskepar and Nerqin Tsaghkavan of Tavush province thus safeguarding the continuity of education at schools during the pandemic.
Support to human rights protection in penitentiary and psychiatric institutions
With OSF Armenia’s support, the civil society monitoring groups for penitentiary and psychiatric institutions received personnel protection equipment and training on international standards on health and safety conditions, as well as protection of rights of persons kept in these institutions.
OSF Armenia, within its strategic litigation program, provided assistance to attorneys concerning cases of arbitrary, unsubstantiated detentions in instances where the defendant was a member of a high risk group due to age or health condition.
Protection of Rights without Borders NGO conducted a research and monitored the state’s response to COVID-19 in terms of deprivation of liberty and contribute to effective implementation of international human rights standards.
Center for Rights Development protected the rights of persons with mental disability through conducting monitoring visits to psychiatric institutions, overseeing the implementation of human rights commitments and infection prevention and safety measures in these institutions.
Raising Public Awareness about COVID-19 pandemic
With the support of OSF Armenia, Public Journalism Club and Center for Rights Development NGO implement public awareness raising campaigns by creating impactful videos and posters, organizing webinars and online discussions to help educate public about COIVD-19 and encourage people to display a high level of social responsibility.
With the OSF – Armenia’s support the Factor TV, UIC, Boon TV, Article 3, MIND NGO, Center for Policy Studies and other NGOs contribute to the development of a fact-and-science based public understanding of COVID-19 related issues and minimize the impact of disinformation.