Նախադեպային իրավունքն արդարադատության իրականացման գործընթացում. հատոր 2
2018 հոկտեմբերի 23-ին «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» նախաձեռնության  «Նոր Հայաստան. բարեփոխումների օրակարգը արդարադատության և արդյունավետ կառավարման ոլորտներում» խորագրով հանրային քննարկումների շարքի շրջանակում տեղի ունեցավ «Ռազմավարական դատավարության դերն արդարադատության համակարգում» խորագրով քննարկում:
Քննա8կմանը ներկայացվեց նաև Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ռազմավարական գործերի երկրորդ վերլուծությունը: Այն ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի պատվերով իրականացրել է իրավաբան-փորձագետ Արա Ղազարյանը:
Առաջին հետազոտությունն իրականացվել է 2011թ.-ին:
Հետազոտությունը ներառում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի 2011-2017թթ. 37 դատական գործեր: Դրանք դասակարգվել են՝ ըստ հիմնարար իրավունքների և ըստ ունեցած ռազմավարական նշանակության: Ռազմավարական նշանակությունը գնահատելիս հաշվի են առնվել մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ իրավունքի վերաբերյալ էական հարցի արծարծումը, հանրային հետաքրքրությունը գործի նկատմամբ և դատական պրակտիկայի վրա ունեցած ազդեցությունը: Ռազմավարական գործերի նշանակությունը գնահատվել է՝ անկախ դատավարության ելքից:
Բացի վերլուծությունից՝ հետազոտությունը ներառում է նաև քննարկված բոլոր գործերի նկարագրությունները:
Կազմակերպության հարուցած ռազմավարական դատավարությունները, գնահատման եռաստիճան համակարգով դասակարգելով, ստացվել է հետևյալ պատկերը.

On October 23, 2018, initiated by ‘Partnership for open society’, a discussion titled ‘The role of strategic litigation in justice system’ was carried out within the framework of public discussions titled ‘New Armenia: justice and good governance reform agenda’.
The second analysis of the strategic cases of the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor was also presented at the discussion. It was carried out by lawyer-expert Ara Ghazaryan by the order of HCA Vanadzor.
The first research was conducted in 2011.
Analysis of HCA Vanadzor strategic cases includes Organization’s 37 court cases of 2011-2017 time period. They were classified in accordance with fundamental rights and strategic importance. When evaluating strategic importance, a number of factors were taken into consideration, including raising an essential issue of law, public interest in the case and the impact it has on court practice.
Besides the analysis, the research also includes description of all the discussed cases.